Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


07 Трав 2012

Ботанічний сад - оаза в центрі Черкас

Читайте більше в рубриці Соціум
 

У самісінькому центрі Черкас неподалік Першотравневого парку є місцина, про яку знають далеко не всі черкащани. Це ботанічний сад, яким опікується Національний університет імені Богдана Хмельницького. НародUA побував там на невеличкій імпровізованій екскурсії.

 

ta

 

Директор Навчально-наукового інституту природничих наук Тетяна Нінова розповіла, що ботанічний сад використовується для наукових цілей, навчання, проведення практик, дослідів, а також для збереження біорізноманіття.

 

tet

 

«Але справа в тому, що чим далі, тим підтримувати його все важче і важче. Тримати це все на своїх плечах університетові тяжко. Потрібна якась допомога. Тому зараз на розгляд обласної ради подана програма реконструкції. Звичайно, тут є невеличкий штат - три працівники, які все на собі тримають. Трішки студенти допомагають, але повинен бути зовсім інший підхід», - розповіла пані Тетяна. За її словами, проект реконструкції розробили ще в 2007 році, проте  він так і лишився на папері.

 

tsvit

 

У свою чергу, викладач університету Олександр Спрягайло повідомив, що згідно з проектом, для того, щоб здійснити повноцінну реконструкцію ботанічного саду, потрібно близько 5 мільйонів гривень.

 

«Цього буде достатньо, щоб реконструювати, розробити маршрути для проведення екскурсій тощо. Сам ландшафтний проект розробляв Національний ботанічний сад імені М. Гришка. До нас приїздив звідти фахівець – кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Юрій Клименко. Він провів зйомку території  і розробив проект. Щодо реконструкції споруд, створення доріжок і так далі, то цим займався «Черкасицивільпроект», - пояснив Олександр Спрягайло. Він також зізнався, що з ботанічним садом у нього пов'язано чимало спогадів.

 

«Ботанічний сад мені рідний, бо студентські роки тут минули. Колись навіть працював тут сторожем, то знаю, що це таке, коли із висолопленим язиком бігаєш з одного кінця саду в інший.  Уявіть: тут смородина, і дітлахи лізли через паркан. Перескочив, куща вирвав, і знову через паркан, а там уже його розбирають», - пригадав пан Олександр.

 

ravl

 

sonechka

 

На думку науковців, ботанічний сад ніколи не стане таким собі парком відпочинку. Натомість, ідеться перш за все про його освітню та наукову функції, а також про збереження біорізноманіття.

 

«Тут зібрані рослини з Китаю, з Північної Америки, Європи, Азії. Ми створюємо колекцію рідкісних і зникаючих видів Черкащини, України і світу. Головною нашою метою є створення колекції, яку потім можна буде показувати  школярам та студентам. Відвідати ботанічний сад – це перш за все цікаво для тих, хто цікавиться природою, зеленим туризмом. Крім рослин, тут також можна вивчати видовий склад птахів чи не всієї Черкаської області. Послухати, як співають синички, зяблики, вівчарик-ковалик, ніби кує маленьким молоточком... Ще в нас тут є білочки», - розповів Олександр Спрягайло, наголосивши, що було б чудово, якби міська влада нарешті звернула увагу на ботанічний сад, адже для школярів тут можна було б проводити уроки біології у вигляді навчальних екскурсій.

 

syn1

 

syn

 

kvit

 

tjul

 

До речі, на території ботанічного саду є чотири оранжереї. Три з них нині працюють, а четверта – найбільш сучасна і нещодавно збудована – стоїть порожня, оскільки університет не має змоги оплачувати величезні рахунки за опалення. Директорка ботанічного саду Валентина Будник познайомила нас із мешканцями оранжерей.

 

dyr

 

«Тут усе квітує. Це квіти закритого ґрунту. Студенти, які вивчають декоративне квітництво, приходять і роздивляються рослини, про які вони тільки в книжках можуть прочитати.  Ми все черенкуємо, поливаємо», - розповіла Валентина Будник, продемонструвавши сотні глиняних вазонів із різноманітними рослинами.

 

tep1

 

tep2

 

tep3

 

tep4

 

tep6

 

tep7

 

tep8

 

tep9

 

tep5

 

lemon

 

«А тут у нас лавр благородний. Росте в теплиці і не вимерзає. Багато рослин впираються у стелю, то доводиться їх підстригати. Ось зигокактус – красень який! Є різні види герані - зелена, червона, біла... Азалія, на жаль, уже перецвіла. Як цвіте, то листя не видно – тільки квіти. Гібіскус квітує, є різні види бегонії. Є навіть лимон. Так розрісся, що пів оранжереї займає», - хвалиться директорка ботанічного саду.

 

sum

Олександр Спрягайло показує унікальний самшит. «Зазвичай його стрижуть, і такої висоти він рідко досягає. А в нас – 4 з гаком метри у висоту. Я більше ніде такого не бачив».

 

ginkgo

Гінкго білоба - це лікарська цінна рослинна. Належить до голонасінних, а утворює  листкову пластинку, як у покритонасінних. «У нас є два дерева, висаджених ще в 70-х роках», - розповів науковець.

 

ajva jap

Айва японська уже потихеньку відцвітає

 

platan

Платан. Це дерево ще називають «соромітницею», бо скидає з себе кору

 

cheremha

Черемшина струхлявіла і впала. Проте продовжує квітувати, бо у стовбурі ще лишився запас поживних речовин

 

skladchastyyj

Є в ботанічному саду і складчасті підсніжники із Холодного Яру

 

psevdo

Декоративні шишки псевдотсуги Мензиса. Ця рослина належить до найвищих дерев світу, бо у висоту може зростати більше 100 метрів. Її батьківщина – Північна Америка. Хвоя псевдотсуги пахне апельсинами.

«Хтось заліз напередодні новорічних свят і зламав кілька гілляк. Вони такі пухнасті були... Територія охороняється, є сторож, але обійти все дуже складно. Погано, що будинки фактично в саду. Це колись була наша територія - 12 гектарів, потім 10, далі -  6,5, а зараз лишилося 4,5. А поряд побудували житлові будинки», - розповів Олександр Спрягайло.

 

yal1

Ялинка пилує (чи то пак – "квітує"). Невдовзі ці маленькі червоні кульки стануть великими симпатичними червоними шишками

 

 bud

На території висаджений плодовий сад на низькорослих підщепах

Тут є яблуні, черешні, абрикоси, сливи, а також грушки, підщепою в яких слугує айва, тому вони ростуть невеличкі і активно плодоносять.  Крім того, є чимало кущів смородини та порічок. Фрукти та ягоди ботанічний сад віддає для потреб санаторію-профілакторію при університеті.

 

Довідка

Ботанічний сад у Черкасах було створено у 1936 році. Спочатку на цих землях був плодовий сад, а пізніше вирощувались городні культури. З моменту створення сад мав статус агробіостанції, площею 11,6 га. Нині ж площа ботанічного саду складає 4,57 га. Щодо колекції, то вона нараховує близько 100 таксонів деревних та 300 трав'янистих (в тому числі 120 закритого ґрунту).

 


Фото Анни ТАРАСОВОЇ, НародUA

Поділіться з друзями: