Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


06 Груд 2011

Новий закон про вибори: перемога влади чи опозиції?

Читайте більше в рубриці Резонанс
 

Новий закон «Про вибори народних депутатів», який Верховна Рада прийняла 17 листопада, фахівці з виборчого законодавства називають кроком назад. Адже замість того, щоб розвивати виборчу систему, приймати Виборчий кодекс та запроваджувати відкриті виборчі списки провладна парламентська більшість, об’єднавшись із частиною опозиції, повернулася до змішаної системи виборів. Крім того, обмежені права громадян об’єднуватись на вибори в Блоки партій. Підвищення «прохідного» бар’єру до 5 % по суті унеможливлює нормальне функціонування й розвиток нових партій, створених молодими генераціями, які хочуть запропонувати суспільству інші стандарти. Цей бар’єр також відкидає за борт великої політики й багато існуючих партій, які не хочуть вливатися в старі, великі й часто дискредитовані партії.

 

З іншого боку, запровадження на 50 % мажоритарної системи виборів до ВР – дуже вагоме зростання ризику фальсифікувати вибори в округах, використати адмінресурс, «купівлю» голосів і так далі. Особливо в ситуації, коли українська авторитарна влада Віктора Януковича будує міліцейську модель держави й використовує усі силові органи для переслідування опозиції та згортання громадянських свобод.

 

В законі міститься й фактично неконституційне положення про можливість одночасного балотування кандидатів в одномандатному та загальнодержавному окрузі. Тим часом, як нагадують правники, Конституційний Суд визнав цю норму неконституційним ще у 1998 році.

Крім того, скасування графи «проти всіх», як і відсутність права виборців висловити недовіру всім партіям для того, щоб на перевиборах голосувати за вже нових кандидатів, ­– теж чітка політика консервації влади та корупційної системи.

Ухвалення законопроекту в цілому викликало чергову хвилю розколу опозиції та політичних звинувачень.

Загалом підтримали цю редакцію закону 366 депутатів: від Партія регіонів – 187, від БЮТ – 62, від НУНС – 36, від КПУ – 24, від Народної партії – 20, від групи «Реформи заради майбутнього» – 19, від позафракційних – 18.

Після успішно голосування опозиційний Комітет опору диктатурі остаточно розколовся. Про свій вихід із нього заявив Анатолій Гриценко. Він назвав КОД Комітетом опори диктатури і висловив переконання, що якби закон про вибори не змінили, влада Віктора Януковича завершилася б через рік.

Gricfocusua

 

Гриценко першим і в звичній йому аля-піночетівській манері наїхав "танком" на Яценюка, БЮТ та інших "тушок".

 


Утім, не тільки він назвав новий закон перемогою влади і повною поразкою опозиції.

Насправді позиція противників закону зрозуміла. Влада і ПР поступово та впевнено втрачають підтримку навіть у своїй вотчині – східних регіонах. Тож динаміка політичних процесів ішла явно на користь опозиції. Тим часом новий закон дозволив владі задіяти на виборах не лише політичний ресурс, бренд та рейтинг партії та Президента, але й адміністративний та інші ресурси.

За твердженням того ж Гриценка, КОД напередодні голосування прийняв рішення не голосувати за закон і навіть залишити сесійну залу.

Гриценко, ображений «зрадою» партнерів з БЮТу та «Фронту змін», емоційно заявив, що від опозиції йдуть на вибори «тушканчики», які потім стануть «тушками» і зміцнять владу Януковича.

Тим часом керівник «Фронту змін» Арсеній Яценюк просто стрибав від радості й піднесено заявляв, що опозиція перемогла. На його думку, опозиція не дала владі фальсифікувати вибори.

З іншого боку, попри офіційні мотиви заяв Гриценка і Яценюка в кожного – ще й прорахунок політичних перспектив для власного політичного проекту та власного місця в опозиційній ієрархії. Якщо в Гриценка достатньо небагато шансів подолати 5-відсотковий бар’єр, то в Яценюка поки – райдужні перспективи.

Наразі різко критикують новий виборчий закон як громадські організаторі й досвідчені спостерігачі за виборами, зокрема, той же Комітет виборців України, так і більш-менш незалежні політологи, невеликі партії та опозиційно налаштовані спільноти.

«Українські політики законсервували систему так, щоб фактично не дати можливості прийти іншим людям та політичним силам, оскільки він (закон про вибори) стимулює політичну безвідповідальність – під час виборів політики говорять одне, а потім в парламенті змінюють свою позицію. Цей новий закон – це така «тушкофабрика». Сам процес його формування – яскраве свідчення цієї «тушкової» позиції», – заявив політолог Сергій Таран.

178077

Головний "свободівець" Тягнибок теж критикує учасників КОД за підігравання владі

 

Свій коментар нового закону на одному з політичних шоу дав голова ВО «Свобода» Олег Тягнибок: «Усі з парламентських партій, усі ті, хто називає себе владою чи опозицією, перед тим, як прийти до Верховної Ради, били себе в груди й запевняли, що не лише ухвалять Виборчий кодекс, а й запровадять пропорційну систему з відкритими списками… Депутати, прикриваючись гучними фразами про захист державних інтересів, насправді думали тільки про свої власні інтереси. Відбулося таке собі «несподіване об'єднання», кругова порука ворогуючих сторін – влади й опозиції. А мета кругової поруки – це, перше, зберегти довічно правління Партії регіонів, змінивши Конституцію України через майбутній парламент, де буде контрольованих 300 голосів, і, друге, залишити в парламентських кріслах тих зрадників, які голосували за цей закон, і дати можливість Януковичу сфальшувати вибори й змінити Конституцію України – ось вам і всі «державні інтереси», якими вони керувалися».

Утім, подолання «Свободою» 5-відосткового бар’єру теж поки під сумнівом. Як і для деяких парламентських партій від влади та опозиції, зокрема для комуністів, «народників» Литвина, «Нашої України», «Народної самооборони» (втім, остання фактично самоліквідувалася, а її керівники увіллються в БЮТ), УНП…

Тож попереду нас чекають і злиття партій, яке розпочав фактично відповідальний за економічні провали влади Сергій Тігіпко.

Тим часом чекаємо підпису Президента. Тож продовження буде

 

 Фото НародUA, focus.ua та Оглядач

Поділіться з друзями: