Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


19 Груд 2011

Любомир Гузар декламував «Циганського барона» і ледь не заспівав

Читайте більше в рубриці Репортаж
 

Візит колишнього Глави УГКЦ, що за станом здоров’я цього року залишив свій верховний пастирський «пост», став для Черкас доволі несподіваним. Проте архієпископ, якого називають одним із найбільшим моральних авторитетів нашого суспільства, таки вперше побував тут. Керівник місцевої парафії Української греко-католицької Церкви отець Юліан назвав це подарунком Святого Миколая, про який вони довго молилися.

Враховуючи й те, що архієпископ подібними візитами «в народ» демонструє достатню мужність і витримку, зважаючи на його стан здоров’я.
IMGP8682

Владика приїхав у Черкаси в рамках так званих «суспільних днів» УГКЦ, тобто коли авторитети Церкви спілкуються з народом на актуальні теми. Цього разу темою розмови стала гідність людини.

Блаженнійший Любомир говорив із черкащанами про те, що таке гідність і навіщо вона потрібна. І відповів на питання, що цікавили людей – від того, чи не в греко-католицькій церкві хрестився Шевченко до глобальних Церковних питань, пам’ятників Сталіну і Леніну, освіти в Україні тощо.

На цю зустріч із духовним лідером УГКЦ зібрався повний зал Черкаського муздрамтеатру. Прийшли християни різних Церков, представники інтелігенції, громадських організацій, науковці, митці, педагоги, політики, депутати місцевих рад, представники влади в особі мера Черкас Одарича, чий друг Сергій Проскурня був режисером зустрічі.
IMGP8678

Перше, чим блаженнійший здивував декого з черкаської публіки, очевидно, була розмова про любов до себе. Владика пояснив, що це не любов до комфорту, розкошів, влади і так далі, а це – любов до дарів, якими кожного обдарував Господь. Це любов до людства, до ближнього, до чеснот. Це усвідомлення цих дарів Божих, щоденне їх використання, життя з ними… Він нагадав, що без любові до себе немає любові до ближніх.

Відтак архієпископ відповів на чимало питань черкащан. І тут він так само дещо дивував, коли в деяких питаннях відверто говорив, що «я не вмію відповісти». Він уникав нав’язування, авторитаризму в будь-якій формі і свою позицію подавав толерантно.
IMGP8666

Любомир Гузар, окрім іншого, просив залучатися до круглих столів, які започаткували предстоятелі трьох Церков – УКГЦ, УПК КП і УПЦ, - і які будуть відбуватися як на всеукраїнському рівні, так і на рівні міст та областей.
IMGP8662

Мета – оздоровити суспільство, знайти найкращі моделі розвитку для нього, започаткувати діалог між усіма соціальними групами, між владою і народом, навіть в середовищах професіоналів в конкретних галузях… Зрештою – дати якісь моральні орієнтири суспільству.
IMGP8680

Відповідаючи на чимало питань про, м’яко кажучи, не зовсім позитивні процеси в країні, владика продемонстрував навіть знання репертуару черкаського драмтеатру. Зокрема, він зазначив, що в цьому суспільстві не варто чекати, коли хто щось дасть, а потрібно самому виявляти ініціативу.

«Здається, тут у вас, якщо не помиляюся, була поставлена оперета «Циганський барон». І там є такі слова: «А доля тому дасть свободу, волю, власть, хто здобуде її, у боротьбі, у боротьбі», неочікувано продекламував він.

І тут же пожартував, що міг ми заспівати, але добре, що не буде цього робити.

Утім, у кінці зустрічі глядачі таки почули уривок з «Циганського барону». Але не від блаженнійшого, а від артистів театру, які подарували йому цей спів.
IMGP8677

Архієпископ Любомир не втримався і під час виконання оперети жваво похитував головою, а потім сказав: «Шкода, що я не зможу з собою забрати цей подарунок!»

 

Коментарі

 

Віталій  Масненко, професор ЧНУ імені Богдана Хмельницького:
IMGP8669


- Це цілком нормальна європейська практика. Найвищі особи тої чи іншої Церкви, якщо вони мають вірних на цій території, мають відвідувати їх, спілкуватися. І не тільки з ними. Адже ми маємо в Україні досить складну конфесійну ситуацію, коли Православна Церква розділена, маємо і Греко-католицьку Церкву, Церкву латинського обряду і тому подібне.

Звичайно, думка перших осіб або принаймні тих, які були першими особами, цікава для широкої громадськості, в тому числі для черкащан. Оскільки вона дозволяє неспотворено побачити позицію тої чи іншої Церкви, побачити не тільки її внутрішньоцерковні настанови, але й ширше – скеровані до суспільства вцілому, до громадянства. І тому, я думаю, що це дуже позитивно, що відбувається ця подія.

І, я можу навіть судити з тих людей, які зацікавилися цим візитом, - це переважно представники черкаської інтелігенції, науковці, творчі люди, є і представники влади, принаймні побачили нашого міського голову тут. Тобто це показує насамперед, що інтерес є і, безперечно, я думаю, що він цілком виправданий. Тому що те, що ми чуємо, важливе для розуміння навіть нашої громадянської позиції.

Сама постать Гузара цікава, адже ця людина має і глибокі енциклопедичні знання, і глибоку духовність. Спілкуючись із людьми, він завжди виявляє толерантність, виявляє розуміння ролі і місця тої чи іншої Церкви в суспільстві. Тому це буде сприяти діалогу по знаходженню якихось взаємних позицій в нашому розділеному суспільстві, в тому числі – й для Черкащини.

Сергій Одарич, мер Черкас:
IMGP8670

- Ми знайомі і мали можливість кілька разів спілкуватися. Він людина, я б сказав, із вселенським баченням, яка здатна охопити проблематику не лише якоїсь людини, чи якоїсь країни, чи якогось міста, а мислити в масштабах планетарної проблематики.

Він бачить і окремі явища, і все в комплексі. Тому з ним надзвичайно цікаво спілкуватися,

- Чи не рано він залишив посаду Глави УГКЦ?

- Я думаю, він дуже мудро поступив. Принаймні ми останній раз спілкувалися на початку цього року і, звичайно, через стан здоров’я йому було дуже важко утримувати роль Глави Церкви. Тому я думаю, що він дуже мудро вчинив, давши можливість молодим людям приходити, а самому в цей момент стояти поруч і допомагати. Тому я вважаю надзвичайно мудрим і правильним цей учинок.

- Як ви познайомилися і в якому форматі відбувається ваше спілкування?

- Знайомив нас Сергій Проскурня. Останній раз ми активно спілкувалися на різдвяному вечорі в Києві, який організовували Українська греко-католицька Церква. Брав участь у дійстві і дитячий колектив із Черкас. У мене багато друзів, які беруть активну участь в діяльності Грекокатолицького університету, скажімо, Мирослав Маринович, Леся Горобець, Марта Коломієць, Тетяна Сергієчко, Євген Жеребецький…

Любов Майборода, депутат облради:
IMGP8664

- Мені дуже сподобалася розмова. Це дуже мудра і духовна людина. Я вважаю, що це найбільший моральний авторитет серед українських релігійних діячів.


Фото НародUA

Поділіться з друзями: