Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


23 Квіт 2014

Людмила Гайдайчук: «Розуміння справжньої природи часу - один із способів прийняти себе таким, яким Ви є насправді»

Читайте більше в рубриці Людина
 

Час - це одна з координат простору у фізиці, одне з понять "щастя" у людському житті й абстраговане поняття існування у Всесвіті. Нам завжди не вистачає часу - того, що неможливо осягнути, неможливо відчути, але можна пережити... Професійний психолог Людмила Володимирівна Гайдайчук розповість НародUA, наскільки можна контролювати свій час у шаленому вирі, що називається життям.

Шалений ритм і емоційне напруження блокують продуктивність

- Сьогодні проблема номер один для кожного - це брак часу. Скажіть, що заважає людині вчасно та ефективно виконувати свої справи?

- Ритм, у якому живе більшість з нас, навряд чи можна назвати спокійним. Брак часу - випробування, справитися з якими під силу далеко не кожному. Постійне перебування у стані "не знаю за що хапатися" навряд чи можна назвати відповідним, коли мова йде про особисту ефективність. Емоційне напруження блокує продуктивність, призводить до швидкої стомлюваності й апатії. Тому, щоб не стати жертвою стресу або, ще гірше, синдрому хронічної втоми, потрібно навчитися керувати часом. Усі успішні люди дуже продуктивні. Вони багато працюють і багато встигають, а це не одне і те ж.

 

- Отже, ви стверджуєте, що саме під продуктивністю захований секрет того, як "усе встигати", розтлумачте цей термін.

- Під продуктивністю, в першу чергу, мається на увазі результат, а не процес. Якщо Ви маєте намір підвищити свою продуктивність, твердо вирішить зробити це. Люди витрачають час даремно, тому що вони так і не вирішили підвищити свою продуктивність. І якщо Ви зважилися, то не відступайте і повторюйте те, що роблять усі успішні люди, поки це не стане Вашою звичкою.

 

Особиста ефективність - це правильний розподіл часу

- Основний секрет особистої ефективності полягає у правильному розподілі часу. Як вирішити, що необхідно зробити в першу чергу, а що пізніше, коли, зазвичай, не знаєш "за що хапатися"?

- Усі справи можна розділити на 4 групи:

- Термінові і важливі;

- Важливі, але не термінові;

- Термінові, але не важливі;

- Не термінові і не важливі.

Першорядні завдання - це справи термінові й важливі. Спроба відкласти такі справи на потім створить Вам непотрібні проблеми - за них потрібно братися самому й негайно.

Далі йдуть справи важливі, але не термінові. Такі завдання можна відкласти, проте вони можуть зробити сильний вплив у довгостроковій перспективі. Нетермінові й важливі справи мають звичку ставати терміновими і важливими, якщо їх постійно відкладати. Для того, щоб такого не сталося, заздалегідь передбачте для них тимчасовий резерв.

Термінові, але неважливі завдання мало позначаються на Вашому успіху. Заняття терміновими, але не важливими справами не дає результату і може сильно позначитися на ефективності. Такі справи віднімають більшу частину Вашого тимчасового резерву. Це якраз ті завдання, які по можливості потрібно передоручати або зменшувати їх кількість.

Логічно припустити, що нетермінові і неважливі справи не мають ніякого значення в принципі і не несуть ніяких наслідків при їх невиконанні. Такі справи можна сміливо викреслювати з Вашого списку.

Моцарт міг працювати над трьома композиціями відразу і створювати справжні шедеври. Але це, швидше, виняток, ніж правило. Бах, Гайдн або Верді могли працювати тільки над одним твором в якийсь період часу. Вони не починали працювати над наступним твором, не закінчивши попереднє.

 

Складати список завдань

- Як правильно почати планування свого часу?

- Постійно плануйте конкретні завдання в зошиті! Запам'ятайте, якщо на папері немає Вашої мети - тоді вона просто не існує!

Коли Ви працює з складеним списком запланованих завдань - Ви відразу ж збільшуєте продуктивність свого часу на 25 %. Візьміть собі за звичку з вечора (перед тим, як лягати спати ) записати свій план завдань на завтра! Як тільки Ви прийдете на роботу - Ви вже будете чітко знати, з чого треба починати.

Працюйте з цим списком протягом усього дня: як тільки з'явиться якесь нове завдання - включіть його в цей же список, враховуючи його пріоритетність в порівнянні з раніше записаними справами. Як тільки Ви успішно впораєтеся з конкретним завданням - обов'язково її викреслюйте зі списку! Таким чином, Ви будете задоволені виконаною роботою, а також пишатиметесь собою, що марно не використовували час!

 

technologys

 

- Чи впливає порядок та акуратність у людській поведінці на те, як швидко вона виконує свою роботу?

- Люди, що показують хороші результати, працюють за чистим столом. У непродуктивних і незібраних людей на столі панує дикий хаос. Виробіть звичку своєчасно розбирати папери, викидаючи непотрібні, і працювати за чистим столом. Помічено, що до 30% робочого часу витрачається на пошуки потрібного паперу. Кошик для сміття - один з найефективніших інструментів управління часом.

 

Найважливіші справи плюс вміння відпочивати

- У кожного є справи, які не приносять абсолютно ніякої користі, наприклад, ігри за комп'ютером. Саме подібні речі завжди заважають виконувати дійсно важливі і необхідні справи. Як справитися із цим?

- Складіть рейтинг таких нікчемних занять, назвавши його «Я більше ніколи не буду цього робити», і заносьте туди ті справи, які не приносять Вам ніякої користі і не наближають Вас до мети. Завжди запитуйте про те, які довгострокові наслідки має та чи інша задача, і що відбудеться, якщо Ви її взагалі не виконаєте. Ставте собі 3 наступних питання протягом дня:

1. Які справи найважливіші та найцінніші?

2. Що можу зробити я і тільки я, що значно покращить становище?

3. Як використовувати свій час з найбільшою користю?

Відповіді на ці питання дозволять подвоїти Вашу продуктивність.

Дуже важливо вміти відпочивати. Це, на перший погляд, така проста річ, але насправді ж, мало хто може похвалитися чудовим відпочинком минулого вихідного. Результат: дратівливість, виснаженість, апатія до продуктивного виконання своєї роботи...

 

Часто лінь - захисна реакція

- Говорячи про відпочинок, неможливо обійти стороною тему ліні. Що ви на це скажете?

- Лінь - це далеко не завжди погано. Часто це нормальна захисна реакція нашого організму. Її причинами можуть бути: перевтома, втомлюваність організму, розтрата фізичних, енергетичних і емоційних ресурсів.

Невідповідність нашого "повинен" нашому "хочу", коли ми витрачаємо час свого життя на справи, які не є для нас бажаними. Інтуїтивне відчуття непотрібності виконуваної в певний момент завдання. Можлива ще одна причина. Ваша підсвідомість дає сигнал: "Почекай, не метушися, очисти душу від дрібних поточних думок, дай місце народженню чогось нового". Часто саме в такому стані приходять кращі нові ідеї.

Найважливішим для відпочинку і відновлення сил є сон. Але чи завжди ми грамотно його організуємо? Навіть не збільшуючи кількість часу на сон, можна істотно підвищити його якість. Наприкінці XX століття фахівець з управління часом Стефан Рехтшафен звернув увагу на згубність і небезпеку "бігу за часом", постійного поспіху, в якій живе більшість людей в промислово розвинених країнах.

 

Власний біоритм, пріоритети, фільтрація інформації, рівновага, думки про сьогодні-завтра

- Окресліть найголовніші правила "володіння часом", враховуючи сучасний темп життя.

- Сьогодні кожен може навчитися правильно і оптимально використовувати свій час. Для цього слід взяти на озброєння декілька простих правил.

1. Робота в певні години. Якщо якийсь час поспостерігати за своїм організмом, кожна людина зможе визначити власні біоритми, в тому числі і години, на які припадає пік активності. Саме в цей час можна працювати з максимальною ефективністю. Таким чином вдасться встигнути багато за невеликий проміжок часу.

2. Розстановка пріоритетів. Щоб не витрачати більшу частину часу на незначні завдання, важливо розмежувати намічені справи за ступенем важливості. Критерії можуть бути різними: від терміновості проекту до фінансової мотивації.

3. Фільтрація інформації. Щоб не перевантажувати мозок непотрібними відомостями і не витрачати на них свій час, необхідно навчитися відсіювати непотрібну інформацію.

4. Планування. Правило 10/90 говорить: 10% часу, витраченого на планування до початку реалізації завдання, заощадить 90% протягом його здійснення. Планувати необхідно від більшого до меншого, переходити від довгострокових планів до короткострокових. Складне завдання краще розділити на дрібні підзадачі, за принципом дерева рішень. Основне завдання - стовбур дерева, а підзадачі - його гілки. "Розгалуженістю" можна займатися до тих пір, доки реалізація плану не стане простою і прозорою.

5. Принцип рівноваги.

Необхідно контролювати, щоб у житті все знаходилося в рівновазі.

6. Переверніть вчорашню сторінку, думайте тільки про сьогодні і завтра.

7. Відпочивайте! Хоча б іноді.

 

Розуміння природи часу допоможе пізнати "Я"

- Один цар, звернувшись до Всевишнього, сказав: «Ти вкажеш мені путь життя». Це був Давид. Його ж син Соломон сказав те ж саме по-іншому: "Пізнавай ти Його на всіх стежках своїх, і Він випростує всі дороги твої". Якщо в одному випадку для визначення часу нам потрібен хронометр, то для того, щоб йти й знати, куди рухатися, він нам не допоможе. Яка користь з годинника, якщо навіть знаєш, що прийдеш вчасно, але йдеш зовсім в іншому напрямку?

- Нам потрібен не лише годинник, а й компас! Компас допомагає орієнтуватися на місцевості. Компас фактично визначає шлях. Компас в житті людини — це метафора для внутрішнього провідника, яким є Бог, Писання, життєві принципи і персональна місія. У цьому плані компас відіграє стратегічне значення і фактично визначає весь життєвий шлях.

Розуміння справжньої природи часу дає не тільки можливість ефективно і раціонально управляти своїм життям, це один із способів зазирнути в своє "Я" і прийняти себе таким, яким Ви є насправді.

 

Бачення мети

- Невловимий, який біжить, витікає, невблаганний, дорогоцінний... Зрозуміло, це про час. Коли людина чує слово "час" - у голові виникає образ годинника. Чи правильно це?

- Час - аж ніяк не символ, це умовна міра, ресурс, який має свою течію, свій порядок, свої закони. Так сталося, що люди змогли навчитися визначати час по-різному, кожен на свій лад. Іноді - як період життя. Мовляв, час дитячої пори - час ігор, пізнання нового, безтурботності і розвитку. Час юності - пора любові, надій, дерзань і мрій. Зрілість - ера пізнання суті життя і її законів. А іноді час визначається як тяжка необхідність, як тягар і подразнення, і не вгамовується "щось", з чим потрібно рахуватися. Виходить, скільки людей, стільки образів часу. Може, тому багато людей не знаходять спільної мови з цим самим "щось", все життя нарікаючи на його вічну нестачу, помилково вважаючи, що час - його особистий ворог.

Можливо, саме від наших уявлень залежить, куди потече ріка нашого часу, а значить, чи зможемо ми реалізувати все те, про що мріється, і досягти того, що так бажане. І це можливо!

Потрібно розуміти, як уже було сказано, що образ часу, наші уявлення про нього - ні що інше, як ескіз, виконаний нашвидкуруч, а реальна річ має лише приблизні контури. Час - реальна характеристика, а ми лише підлаштовуємося під його перебіг, намагаючись пояснити, описати, дати назву, витрачаючи знову на це свої секунди, хвилини, години. А тим часом все має свій ритм і хід, і це треба відчувати, а не намагатися тільки лише пояснити.

 

- Як найшвидше взяти під контроль своє життя і час?

- Бачення мети приведе до усвідомлення необхідності контролю над своїм життям. Здобування внутрішньої дисципліни і відповідальності перед самим собою. Крім того, в гонитві за зайцем можна підійти до простого і зовсім не оригінального висновку: замість порожньої біганини чому б не змайструвати сильце і не зловити пухнастого звірка, сидячи де-небудь у затишному місці?

 

 

Фото myfabfinance@com, technologystemibs2012@wordpress.com

Поділіться з друзями: