Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


14 Лист 2019

Анна Грувер: "Усвідомлення щастя приходить постфактум"

Автор 
Читайте більше в рубриці Людина
 

"Передивлятися всім разом Ларса фон Трієра на світанку та заснути під фільм, перебирати твідові сукні в секондах, ходити по коридорах у простирадлі та декламувати щось дурне перед іспитом з історії давніх цивілізацій – це щастя", – розповідає Анна Грувер – героїня Щастя на НародUA.

Коли займаєшся літературою – це водночас і захоплення, і праця

Зазвичай таким чином починаються топіки при вивченні іноземної мови: мені 23 роки, я народилась і виросла у Донецьку. Я закохана в джаз, дерева, зелений чай і відтінки чистих кольорів. Важко відокремити захоплення від основної праці, мрії від планів, коли займаєшся літературою. Я є співзнасновницею білінгвального проєкту «Paradigma», співредакторкою – і це теж захоплення. Поезія, есеї, літературна критика, переклади – все це водночас і захоплення, і праця.

Довелося навчатися у Літературному інституті ім. А.М. Горького (семінар поезії; спеціальність: літературний працівник), згодом я звідти пішла за власним бажанням. Зараз я є студенткою Інституту Юдаїстики Ягеллонського університету – і це теж, звісно, не просто отримання професії, а справжня закоханість, тому що в нашій справі без неї нічого не вдасться. Взагалі мені з цим щастить: то на першій освіті старослов’янські тексти розбираєш під керівництвом викладача з найсуворішими очима, то на другій упродовж академічної години перекладаєш добре якщо два рядки з «біблійного» івриту.

Що таке щастя?

Я не знаю, що таке щастя. Миттєвість, стан, абстрактне поняття, вічний пошук і шлях? Вальтер Беньямін казав, що щастя – це вміти без страху зазирнути усередину себе. Звучить доволі нещадно, на мою думку. Усвідомлення щастя приходить постфактум. Навіть коли секунду тому прийшло відчуття щастя, можливість це зрозуміти з’являється, коли щастя вже залишилось у минулому.

Тричі про щастя

перша щастя

друга щастя1

inbound3688189350604699231

 

Це три випадкові світлини про щастя або періоди, в які людина – ну, наприклад, я – була щасливою.

Перша очікувано про втрачений дім. Про вкрадене місто, яке починаєш досліджувати в підлітковому віці, намагаєшся зрозуміти як людину. Там було багато дивних знайомств і подарунків, зокрема фізичних типу підзорної труби; скельце, камінець – все може стати артефактами, які допомагають не загубитись у світі дорослих. Перші рішення та помилки, самотні поїздки у потягах і міжміських автобусах. Довіра, здатність всьому дивуватися та місце, де на тебе чекають і люблять, куди завжди можна повернутися. Це щастя.

Друга про кохання та щастя, яке відчуваєш наперекір всьому: війні, відсутності дому, суспільній думці, обставинам. Про щоденні зміни. Вічну нестачу сну, холодні аудиторії та гарячі суперечки на семінарах, праця секретаркою, життя в гуртожитку в чужій країні, становлення в непридатних умовах. Передивлятися всім разом Ларса фон Трієра на світанку та заснути під фільм, перебирати твідові сукні в секондах, ходити по коридорах у простирадлі та декламувати щось дурне перед іспитом з історії давніх цивілізацій – це щастя. І водночас щастя вирватись із цього коловороту та втекти до коханої людини, до іншого щастя на двох, яке втрачає сенс при переказі.

Третя про співпрацю. Щастя щодня займатися тим, що любиш і чим мусиш. Про прагнення до ідеалу. Час підкорюється тобі, якщо ти дійсно дуже сильно хочеш створити для інших щось важливе. Просто лупати сю скалу та не дивитися униз, не озиратися. Коли в тебе вірять найважливіші люди, і їхньої віри вистачає, щоб побороти твою тимчасову зневіру, навіть відчай і втому. Щастя – це одного вечора закінчити певний етап, параноїдально шукаючи недоліки, подивитися на результат, увімкнути новий альбом і… І зрозуміти, який обсяг праці чекає попереду. 

 

Головне фото - Станіслав Сурман

Поділіться з друзями:
 
Більше на цю тему