Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


08 Груд 2011

Чоловіка у резонансній справі розбещення дівчинки знову затримали

Читайте більше в рубриці Кримінал
 

Уже деякий час триває суд над черкащанином, якого звинувачують в розбещенні шестирічної дівчинки. Власне, вони жили тривалий час разом: чоловік, жінка та її дочка.

Історія почалася в липні 2011 року, коли чоловік не лише вкотре жорстоко побив дитину (це він регулярно робив і з її матір’ю), але й здійснював садистські «маніпуляції» з її статевими органами.

Врешті-решт, мати фактично вибила з дочки зізнання і подала заяву в міліцію. Чоловіка заарештували, однак невдовзі випустили. Як стверджувала мати дівчинки Ольга, він скрізь хвалився, що він заплатив за свободу, а за 20 тисяч доларів його суд відпустить взагалі.

Тож, виявилося, що близько 20 тисяч доларів потрібно для того, щоб в Україні, на рівні обласного центру, «відкупитися» від слідчих та судді й уникнути покарання за розбещення дитини.

Однак після того, як справа набула великого розголосу в Україні, зокрема й завдяки наших статтям в різних виданнях, після початку судового процесу обвинуваченого знову заарештували. Суд постановив обрати для нього міру запобіжного заходу у формі утримання підсудного в СІЗО.

Тим часом вітчим своєї провини не визнає і каже, що переслідував благородну виховну мету…

 

Історія шестирічної дівчинки з Черкас, яка щойно пішла в перший клас, доволі показова. З точки зору прав дитини, людини та й взагалі нормального життя в цій країні. Поки невідомо, чим це все закінчиться, чи доведуть провину чоловіка, а головне – чи зможуть створити для дитини сприятливі для психологічної реабілітації умови життя.

 

Сумна історія з нашого життя 

Ольга Г. – мама потерпілої дівчинки. 18 липня цього року жінка дізналася, що її, так би мовити, громадянський чоловік Микола П. не відвів доньку в дитсадок. Дитина виявилась в синцях і з кров’ю на обличчі. Лише наступного дня дівчинка розповіла мамі, що дядя не тільки бив її, а й щипав за статеві органи. І робив це вже не вперше за останні півроку. Втім, залишимо ці всі жахливі подробиці, як і те, що й куди запихати він примушував дитину, криміналістам і суддям. Ольга написала заяву в міліцію. Порушили кримінальну справу за ст. 156 ч. ІІ «Розбещення неповнолітніх». Чоловіка затримали і він провів 10 днів у слідчому ізоляторі. Проте Придніпровський районний суд Черкас звільнив його на підписку про невиїзд. Ольга розповіла, що її колишній хвалиться спільним друзям, що заплатив за «волю» 5 тисяч доларів. Ще 15 тисяч заплатить суддям - і «все буде гаразд».

Представники міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда – Україна» та коаліції молодіжних громадських організацій Черкаської області заявили, що є ознаки того, що справу хочуть тихенько закрити. Досі цього не сталося тільки завдяки тому, що подробиці справи набули розголосу у ЗМІ.

Микола П. наразі зізнався тільки в тому, що хапав дитину за статеві органи. Це доводить і судово-медична експертиза. Але, за словами чоловіка, такі в нього методи виховання, і сексуального ніякого підтексту в цьому немає. Він кілька останніх місяців працював у Черкасах торговим представником компанії, яка реалізовує м’ясні вироби (до того був безробітним). На телефонні дзвінки довго не відповідав. Але коли врешті взяв слухавку, то відмовився від будь-яких коментарів. Після того, як його випустили на волю, зібрав свої речі і переїхав із однокімнатної квартири в Черкасах до батьків у районний центр. Водночас кожного дня їздив до Черкас, проїжджаючи міст через Дніпро і долаючи 36 кілометрів. Поки ми через агентства нерухомості з’ясовували, чи не виникли такі незручності у чоловіка через бажання продати квартиру для різних фінансових операцій абощо, виявилося, що житло таки продали. Люди, які мешкають поряд з квартирою, де жили Микола та Ольга з дівчинкою, підтвердили, що квартиру нещодавно продали, і в неї змінилися власники. За даними агенцій нерухомості, однокімнатна квартира без ремонту в цьому районі Черкас коштує 20-25 тисяч доларів. Це, звісно, не доводить провину чоловіка чи корупцію в суді, але, як мінімум, викликає низку питань в темі 20-тисячних хабарів за «очищення» від розбещення.

Щоправда, уже на початку листопада було розпочато судове слухання справи, і на першому ж засіданні змінили запобіжний захід на утримання підозрюваного під вартою. Що буд далі – невідомо.

 

Довести розбещення без зґвалтування в Україні складно 

Юристка коаліції молодіжних громадських організацій Черкаської області Тетяна Кавальчук переконана, що слідству і суду важче з’ясувати, чи співмешканець просто побив дитину, чи побив задля задоволення власної сексуальної пристрасті. Якщо нанесення тілесних ушкоджень довести відносно легко, то сексуальну мету при відсутності зґвалтування - украй важко. Ускладнює розслідування і правосуддя в цьому випадку чимало речей. По-перше, такі справи є інтимними, травматичними для психіки й нерідко потерпілі або їх батьки не хочуть про них говорити. Крім того, очевидно, що дитяча психологія в такому віці ще не мислить категоріями «закон», «злочин», «кримінальна відповідальність», «ув’язнення», «суд», «потерпілий» «свідчення потерпілого» і так далі, а прагне якнайшвидше забути неприємні моменти і більше нікому не розповідати про них. Та й витрати на доведення того, що дитина постраждала, чималі: та ж вартість судово-медичної експертизи, послуги адвокатів…

І тут дуже багато залежить від якості проведення слідчих дій та їх швидкості. Якщо перший раз допитати дитину відразу після інциденту, а другий  - через 1-2 місяці, то показання можуть відрізнятися, бо у 80 % дітей, потерпілих від злочинів сексуального характеру, вмикаються захисні психологічні механізми. За словами головного спеціаліста відділу консультаційної роботи Черкаського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Віталія Сухенка, який був присутній під час роботи слідчого із постраждалою дитиною, дитину так і не змогли «розкрити» до кінця. «Я підозрюю, вона може розповісти набагато більше… Те, що там розбещення – це однозначно», - сказав В. Сухенко. Його дивує формулювання підозрюваного про те, що він знущався над дівчинкою із виховною метою. «З виховною метою можна взяти ремінь чи лозину. А насильство сексуального плану залишає більш сильний відбиток на особистості, ніж будь-яке інше насильство: проблеми в сім’ї, неправильний стереотип поведінки, формування певних страхів та фобій», - пояснив він. Тим часом, дівчинка вже стала агресивнішою і, за словами її мами, часто ображає хлопчиків та дівчаток.

 

Не винятковий, «збочений» випадок, а наслідок соціальних проблем 

Врешті, як би не завершилася ця кримінальна справа, фактично вона виявляє не зовсім здорові стереотипи суспільства. Не кажучи вже про корупцію.

 

У згаданій нами справі чітко простежується цей соціальний фактор і менталітет. Ольга прожила з Миколою рік у цивільному шлюбі. Чоловік, за словами Ольги, багато випивав, гуляв, часто ображав її та дитину. Більше того - бив і якось навіть ребра поламав. А доньку часто ставив у куток і змушував годинами там стояти на колінах. «Коли я виходила з дому, вона постійно питала, куди я йду, коли повернуся, казала: «Мама, не лишай мене з дядьою Кольою», згадує жінка. Але ж попри все це матір продовжувала з ним жити, а дитина все більше віддалялася від неї та всіх інших. Дівчинка, очевидно, зрозуміла, що ділитися своїми проблемами немає сенсу. Навіть психолог Віталій Сухенко зауважив: «Дитина з чужими людьми веде себе більш відкрито. А в стосунках із мамою є певні складнощі». «Але тут не можна нікого звинувачувати, це поширено...» - додав він. Звичайно, не варто звинувачувати матір ані в закритості дитини, ані тим більше в ситуації, що склалася, але  чи не потрібно було щось робити до «точки біфуркації» - інше питання. Дитина, врешті, не розказала нікому про перший випадок розбещення. А про другий розповіла після того, як мати її побила паском (що встановила й експертиза).

 

Ніхто не подумав про психіку дитини 

Під час розслідування справи, на жаль, мало хто думав про психіку дитини, про хоча б відносно комфортні умови розмови з дитиною, перетворивши все в звичні українські «допити» в міліції, певний психологічний тиск і черговий стрес для дитини. Досі наша система МВС не створила «зелені кімнати», дружні до дітей, де б діти мали можливість відволіктися, погратися і водночас без нагнітання та тиску відповідати на питання психологів чи правоохоронців.

Крім того, загальнодержавне відоме ЗМІ надрукувало обставини цієї справи не лише із вказуванням ім’я та прізвища підозрюваного, але, що головне – з ім’ям та прізвищем мами та дитини. Тобто ніхто не подумав про ті ж психологічні наслідки для дитини, її соціальну адаптацію абощо. Очевидно, і нашим медіа потрібно рости до розуміння соціальної відповідальності перед супільством.

 

Екс-правоохоронець: «За покарання треба заплатити» 

Перспективи кримінальної справи і судового процесу, так би мовити, зсередини, тобто очима колишнього працівника міліції, виглядають не надто оптимістично. Так, екс-правоохоронець інкогніто дещо привідкрив механізми провадження таких справ: «У нас кримінальні справи порушуються за ознакою доцільності. Якщо б це були багаті люди, відкрили б і довели до кінця кримінальну справу, не задумуючись. Я так розумію, що тут сім’я така, що мати заплатити не може. Тобто, якщо мати не заплатить… Якби вона заплатила, то ставлення було б інше, винного б покарали. Бо велику роль грає економічний фактор»

Ми звернулися за коментарем також і до Тетяни Монтян. Правозахистниця, мати чотирьох дітей і відомий адвокат, яка не особливо церемониться у виборі лексики, прокоментувала те, що в пресі озвучено прізвище й ім’я постраждалої дитини: «Що зроблено - те зроблено. Насправді піар корисний для таких справ та тримає в тонусі продажних правоохоронців.» Одночасно вона вважає, що дитині потрібен психолог в будь-якому випадку, а також - зміна місця проживання. Врешті, Тетяна доволі емоційно і образно робить свій вердикт: «Мама права, як на мене - я б так само робила, тільки б взагалі вбила б нафіг…»

 

Про подальший хід судового процесу НародUA буде вас інформувати.

 

Фото vsluh.ru

Поділіться з друзями: