Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


03 Трав 2014

Увага, увага! Розшукується Катані!

Читайте більше в рубриці Олександр Вітолін - колонка
 

Якщо дистанціюватись від війни (так, ми в стані війни, але влада не наважиться це офіційно визнати), то кадрова проблема МВС для України залишається однією з найгостріших. Проблема не тільки в кадрах Луганської і Донецької області, де влада нарешті розгледіла саботаж. Достатньо прогортати новини в соціальній спільноті розформованого «Беркуту», щоб переконатись – «беркути» вважають, що їх зрадили, а снайпери розстріляли мало майданутих. Як бачимо розформування «Беркуту» тільки створило ілюзію міліцейської (або грузинської) реформи, про яку так багато говорили політики на Майдані поки Майдан не переміг. Але проблема навіть не в «Беркуті», а в тому, що він складав лише один відсоток (але дуже значущий) особового складу МВС.

Одразу хочу заспокоїти гарячі голови: радикальні дії в наш час тільки зашкодять. Прислухаємось до Дзержинського і звернемося до холодного розуму (до речі Дзержинський сам пав жертвою кволості системи, адже нервові зриви підірвали його здоров'я у боротьбі з бюрократією). Масове звільнення старих кадрів, з однієї сторони, - начебто річ необхідна. З іншої сторони, ми маємо сотні тисяч силовиків, які вміють користуватись зброєю і знають кримінальний світ, знають як замітати сліди і позбавлятись свідків.

Розумієте про що йдеться? Так, стільки силовиків не зможуть себе працевлаштувати в охороні, адвокатурі, армії, бо їх просто стільки не потрібно. Та й звикли вони до іншого рівня життя. Якщо бувші міліціонери і раніше йшли в сутенери, рекетири і кілери, то тепер ми реально ризикуємо отримати добре організовані банди, які (як я вважаю, варто наголосити ще раз) добре орієнтуються в кримінальному світі.

Тому я б радив чинити як Ісус, який не шукав ту паству, яка зневажає фарисейство і шукає свого пророка, а не цурався проповідувати до гонителя єсеїв (перших християн) Саула (апостол Павло) і митаря Левія Матвія (апостол Матвій). Нам доведеться працювати з тими кадрами, які ми маємо. А ніхто й не казав, що буде легко.

 

Але все можливо. Просто треба таки почати робити перші кроки.

Організувати відеореєстрацію чергування патрулів і ДАІ.

Можливо, це буде відеореєстратор, вмонтований в кишеню старшого патрульного, або камера, яка буде передавати сигнал на спеціальний сервер. Звичайно, доступ до таких відео матимуть тільки прокурори, судді і служба внутрішньої безпеки. Таким чином буде легко визначити правомірність поведінки патруля/ДАІ у спірних ситуаціях. Так само патруль/ДАЇІбуде більш захищений від мажорів і депутатів, яким так само не хотілося б потрапити на відео. А якщо згадати недавні вбивства солдат ВВ на Майдані і працівників ДАІ, то відеореєстрація пришвидшила б оперативно-слідчі дії.

Тим часом «Беркут» жаліється, що карні справи відкрили проти цапів-відбувайлів, а не проти злочинців. Знов таки - відеозаписи дали б можливість фіксувати злочинні накази керівництва і злочинні дії (або бездіяльність) силовиків. Тобто відеоспостереження буде захищати не тільки цивільних від протиправних дій силовиків, але й самих силовиків. Від дій «Беркуту» під час Майдану страждали журналісти і стрімери, але саме їх відеозаписи дають можливість визначити, хто цап-відбувайло, а хто вовк в овечій шкірі. (Тільки от цікаво, де зараз відеозаписи служб спостереження СБУ і МВС, бо вони неодмінно мали вестись з метою виявлення найбільших активістів Майдану. Вони б багато світла пролили у спорі правди і кривди.)

Відеореєстрація також спростила б атестацію і переатестацію працівників МВС, складання протоколів, судові розгляди.

 

Почати компанію проти несумлінних громадян, які дають хабарі.

Причому, дати зрозуміти міліціонерам, що чемпіон із відлову несумлінних отримає премію, підвищення по службі, додаткову відпустку. А аутсайдерам такого чемпіонату пообіцяти пильну увагу служби внутрішньої безпеки і чергування в новорічну ніч. Активно висвітлювати цю компанію у пресі, щоб цивільні боялися дати хабар більше, ніж його не дати.

 

Законодавчо закріпити поповнення бюджету всіх підрозділів МВС за рахунок фіксованого відсотку від штрафів, а також преміювати працівників МВС за рахунок стягнених штрафів.

Звичайно, це призведе до полювання за штрафами. Але якщо запровадити відеофіксацію, то громадяни будуть захищені від несумлінних мисливців за штрафами.

 

Сюрприз на останок. Саму божевільну ідею залишив на останок.

Ми не можемо, не маємо право залишати взаємну образу активістів Майдану і міліції. Новій Україні вона зашкодить. Тому потрібно провести давню козацьку забаву «лава на лаву». «Беркут» і Внутрішні Війська за всі ці роки звикли до показушних тренувань перед телекамерами по приборканню заворушень. І коли озброєні помповими рушницями, газовими і шумовими гранатами, з БТРами і водометами, вони не змогли приборкати Майдан, то вони таки не можуть простити цю перемогу над ними. Простити переможцю свою поразку дуже важко, спецпризначенцю, який звик не панькатись з простими цивільними, тим паче. Лава на лаву не вгамує цю образу одразу. Але вона рік за роком буде привчати до спортивної поведінки, до поваги до суперника, до того, що колись вважалось неписаним законом «лежачого не бити!». Потрібно це і простим цивільним, щоб не жити з вірою про те, що ці лобурі в формі можуть старих бабць на базарі оббирати.

І якщо ці кроки в перший рік дадуть хоча б десять відсотків ефективності, то вже через пару років ми зможемо говорити про психологічну службу для працівників МВС, про документальне реаліті-шоу з патрульними і пончиками, про перспективи політичної кар'єри за громадської (а не кланової) підтримки для сумлінних міліціонерів і про інші закордонні вибрики.

 

Олександр Вітолін

 

 

Фото ay.by

Поділіться з друзями: