Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


15 Лют 2012

Репетиція весни

Читайте більше в рубриці Олександр Вітолін - колонка
 

Ніколи не заздрив стародавнім італійцям і їхнім луперкаліям на честь Фавна. Ну і що з того, що вони зустрічали весну з 13 по 15 Фебруса, коли в Україні ще тривають люті морози. І що це за святкування? Тільки три дні. Це ж наруга над самою ідеєю святкування.

Так і треба цим стародавнім італійцям, що християнська церква перенесла їх свято на Валентинів день. Хоча теж без розмаху святкують і вже тільки один день. Прихід весни треба святкувати так як слов'яни - тиждень ритуальних обрядів до весняного рівнодення (Колодія, Масниці, Масляної) і тиждень після.

 

Колодій вигідно відрізняється від дня Валентина ще і тим, що замість цукерок в масових масштабах на столі з'являються вареники і млинці. Поки святий Валентин на небі захлинається слиною, милі і чорноброві наминають вареники!

 

Гуляти так гуляти обдаровувати так обдаровувати. Ритуали і обряди, які були покликані донести до хлопця, що вже засидівся в парубках. Саме ці обряди гарантували подарунок не тільки коханим. Неодруженим парубкам, або їх батькам прив'язували до ноги або руки колодку. На вулиці колодки прив'язували для сорому тим, хто обіцяв та не одружився, або сватів спровадив. На вечорницях - тим хто припав до душі, але сором заважав відкрито залицятись. Від таких колодок треба було відкупатись шовковими хустинами, кораловим намистом, а то й почастувати.

 

Обдарувати поспішала і прекрасна половина. Єдиновірним і загальноприйнятним подарунком була власноруч вишита сорочка. Вишиванки дарували наречені, дружини, матері. Бо тільки ВИШИВАНКА демонструвала і парубку і громаді, що вишивала її ловка господиня і майстриня. Тільки ВИШИВАНКА з свастикою була одночасно і одягом і оберегом.

 

rushnik

Л.Булгакова-Ситник "Подільська народна вишивка"

 

Але існували і винятки:

 

Ой продала Дівчина Курку

Тай купила Козакові Люльку

Люльку за Курку купила вона дуже Козака любила

Ой продала Дівчина Юпку

Тай купила Козакові Губку

Губку за Юпку купила вона вірно Козака любила

Ой продала Дівчина Сало

Тай купила Козаку Кресало

Кресало за Сало купила вона дуже Козака любила

Ой продала Дівчина Серце

Тай купила Козаку Сідельце

Сідельце за Серце купила вона вірно Козака любила

Ой продала Дівчина Душу

Тай купила тютюну папушу

Тютюну за Душу купила вона дуже Козака любила

 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 

А ще на Колодія треба всіх прощати, бо хто не простить, того образа буде до наступного року гризти. Гуляти так гуляти, любити так усіх!

 

Якщо ви вже подарували/отримали валентинів набір, а приходу весни не відчули, не варто засмучуватись. Це просто репетиція.

 

Зображення: репродукція Нікола Пуссен «Тріумф Фавна» із сайту thepagantemple.blogspot.com

Поділіться з друзями: