Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


26 Серп 2013

Хто відбирає в нас свято?

Читайте більше в рубриці Тарас Крамаренко - колонка
 

З 6 березня, милі жінки! Зі святом! З 29 серпня, дорогі школярі, з Днем знань! З 28 грудня, шановне товариство, з Новим роком!

Такі вітання, безперечно, щонайменше, викликають здивування та ряд запитань для уточнення «діагнозу»: чому це так? Що за зміщення «по фазі»? Чим це викликано?

Не менш дивним було б святкування Різдва Христового за східним обрядом (7 січня), ну скажемо - 5 січня, чи то Покрови Пресвятої Богородиці (14 жовтня) – 11 жовтня, а Міжнародного дня праці (1-2 травня) – 26 квітня.

І тут справа не у виборі літочислення або ж точності астрономічно-математичних обчислень чи «блукаючих» дат певних свят (Великдень, Трійця, Свято працівників освіти), а, як на мене, - в чомусь іншому.

Безперечно, визначена дата (календарний день) для багатьох свят та пам'ятних подій є відносною і вибрана із врахуванням не тільки об'єктивних обставин конкретної події, але й зважаючи на суб'єктивні фактори та кон'юнктуру історичного моменту. Для прикладу, 23 лютого – День Радянської армії та Військово-морського флоту (в подальшому - День захисника Вітчизни). Але, не вдаючись в занадто глибокі дослідження правильності впровадження того чи іншого державного свята, можна сказати, що більшість свят мають означену дату, що сформувалася історично та утвердилась традицією святкування.

Саме на традиції відзначення тої чи іншої пам'ятної події-свята хотілося б зупинитись. Відзначити день народження в колективі за декілька днів до власне дня уродин є можливим, проте не вітається, краще відразу після (якщо не склалось - «число в число»). Привітати, користуючись приставкою «з прийдешнім» також дозволяє напередодні урегулювати питання чемності та точності події за календарем. Але як бути з традицією, що стає все помітнішою у нас, в Україні, зокрема й на периферії, відзначати державні свята за день, два, три і більше раніше довгоочікуваної дати. Що, на мій погляд, є неприпустимим.

Для наочності - День Незалежності України. Свято, що ще потребує надзвичайної уваги та роботи по утвердженню в свідомості пересічного українця значення цього свята. А за ним - тих історичних подій та змін. Як в історії народу, нації, так і в самоідентифікації кожного громадянина окремо. Для порівняння можна згадати, як святкують французи День взяття Бастилії, американці США - День незалежності. Та й інші приклади народного піднесення, урочистостей та добровільної масовості.

Чому ж тоді День Незалежності України (24 серпня) у нас в районі вже відсвяткований 22 серпня? Я наголошую "відсвяткований", з усією належною атрибутикою в таких випадках: урочиста хода, покладання квітів, концерт, ярмарок, розваги тощо. Добре, що 23 серпня – День державного прапора України і можна «замішати два в одному» і підміна буде не так помітна.

Ця оперативність місцевих державних мужів викликає здивування, аналогічне тому, що формується, коли б ми почули вищенаведені на початку статті привітання. І це здивування розділяють чимало людей на місцях. Більшість ігнорує масовку, уникає брати участь. Стає зрозумілим, навіщо «зганяти підневільних» на заходи такого штибу. В свідомості – роздвоєння в сприйнятті святкування сьогодні, коли воно (свято) лише післязавтра, і повне ігнорування святом, коли воно дійсно настає. А хотілося, щоб це свято стало дійсно народним, повноцінним та повнокровним, шанованим, а не лише вихідним днем. Але на чому зародиться шана, хто подасть приклад? Адже очільники вже дали звіт про проведений «празник» і формально нас уже ніщо не зобов'язує?

Розумію, що причини значно вагоміші, ніж просто колективний інстинкт, надихають людей відзначати ту чи іншу пам'ятну подію. Вони зароджуються з молоком матері, родинним вихованням, освітою, самоусвідомленням, відчуттям приналежності до історичної епохи, часу. Пролягають як через наш розум, так і серце.

 

З Днем незалежності, дорогі співвітчизники!

24.08.2013 р.

Поділіться з друзями: