Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


04 Квіт 2012

Привіт, "Євро-2012", па-па, "Карпати"? Або "фе" сучасному футболу

Читайте більше в рубриці Олександр Солонець - колонка
 

Давно перестав бути фаном, фанатом і частково - навіть уболівальником. Та й фаном, в принципі, ніколи й не був. У дитинстві, звісно, всі "перехворіли" футболом і походами на стадіон. А сьогодні я питаю: навіщо нам "Євро-2012"? А також крамольно думаю, що, можливо, тим же "Карпатам" було б корисно - принаймні на певний час - "вилетіти" в Першу лігу, до чого вони сьогодні близькі, як ніколи. І взагалі: як на мене, Перша ліга українського футболу куди футбольніша, ніж "Прем'єр-ліга"...

Ми у 80-ті ходили з батьком вболівати за дрогобицьку "Галичину" (частенько - під традиційним на Прикарпатті дощем). Там можна було принаймні викричатись за все, що в тебе накипіло в душі. А ще - якась магія, транс, наче якийсь древній ритуальний танець-шаманство. Ти відчуваєш себе частинкою чогось великого і потужного, якоїсь великої суспільної енергії. І це дійсно заворожувало. І ми задля цього футбольного шаманства й можливості викричатися їздили в місто, де я народився, з курортного міста, де я жив близько 16 років.

 

Пригадую, як носили на руках як воєнних тріумфаторів футболістів-"героїв" і давали "прочухана" суддям, які нібито підсуджували якійсь російській команді...

 

Потім з'явилося вболівання на різних турнірах за "Динамо", потім - "Карпати", "Металіст"... Ну, і, звісно, вболівання за батька, який деякий час грав за рідну курортну команду...

 

Але до чого це все? Ага, "Євро-2012".

 

Залишилося якихось два місяця до початку "Євро". Періодично продовжують виникати скандали з приводу готелів, доріг і так далі. Кажуть, збірні вже й не будуть жити в наших готелях. Для них, виявляється, наші готелі надто дорогі. Може, фани теж приїжджатимуть до нас на матчі з тої ж Польщі чи від інших сусідів?

 

Врешті, й очікувані та омріяні інвестиції в Україну не прийшли, і всю інфраструктуру до "Євро-2012" ми фактично робили за свій кошт. Офіційно на підготовку до "Євро" поки витратили нібито близько 50 млрд гривень, загалом кошторис - до 110....

Нічого так. Враховуючи всілякі відкати, майже "золоті" стадіони і так далі.

 

Чи може собі дозволити сьогодні Україна? Попри гучні заяви і самонавіювання про "імідж", євроінтеграцію і так далі, "Євро-2012" насправді тут нічого не змінить. Ну, зароблять і без того небідні олігархи. Ну, отримають і без того корупційні чиновники нові відкати й хабарі...

 

Та й футбол уже не той, і не тільки тому, що все в дитинстві видається кращим.

 

Раніше футбол був своєрідною патріотично-спортивною грою. Для чоловіків він якоюсь мірою замінив війни між націями і територіями, став викидом зайвої агресії та адреналіну.

 

Та й, зрештою, футбол був нашою своєрідною альтернативою "американської мрії" - коли "свої" звичайні хлопці, сусіди, товариші з двору, однокласники і так далі могли стати "героями", відомими на всю країну та світ. Мабуть, це був чи не єдиний шлях для "своїх" і "простих" стати "зіркою", "героєм".

 

І, очевидно, футбол не був комерцією, заробітком...

 

Сьогодні ж наш футбол - і політика, і бізнес з усілякими "відмиваннями", і перш за все - іграшка для олігархів.

 

У нашому футболі уже дуже мало "наших" хлопців і великих емоцій.

 

Можливо, час уже вболівати за Першу лігу, а не за "прем'єр"? Можливо, "Карпатам" піде на користь гра в Першій лізі, куди вони от-от вилетять?

Менше бізнесу, менше політики, менше брудних мільйонів. Більше "своїх" гравців, "своїх" тренерів, більше чесного суддівства, чесної гри...

 

Фактично всі футбольні команди Прем'єр-ліги без одіозних олігархів та з більш-менш своїми футболістами - в другій частині турнірної таблиці. Всі вони рано чи пізно по черзі будуть вилітати з "найвищого дивізіону". Як не по грі, то завдяки суддівству і через відсутність коштів на велику лаву запасних.

 

Усі ж ми розуміємо, що зламати дух будь-якої команди - справа невибаглива й доволі легка.

 

Так, я якоюсь часткою душі вболіваю за "Карпати". Як і за "Євро-2012".

Однак чого лукавити - львів'яни сьогодні грають як ніколи погано. Просто жахливо. Особливо сумно це виглядає після грандіозного "євродебюту" команди левів.

І селекція там нікудишня. Все менше залишається "своїх", тих, які грали не за гроші, а за честь і прапор клубу. Які могли битися на полі до останнього подиху.

 

Та й "Євро-2012" - теж ілюзія. Ну не здатна збірна України з цією селекційною та іншою політикою футбольних олігархів показати сьогодні хороший результат. Ви ж мене вибачте, якщо подразнюю ваші патріотичні почуття. Але так воно і є.

 

З іншого боку, як казав мені один депутат з Канева, "Євро-2012" не дасть нам нічого і з економічної точки зору. Бо приїдуть фанати - люди невибагливі, яким хіба попити пиво і ще якось так розважитись. Хіба деякі "генделики", може, трошки зароблять, окрім олігархів.

 

І не будуть іноземці масово їздити на екскурсії по Україні і з руками та ногами тягнути цю країну в Європу. Забудьте.

 

Втім, може, хоч наша рідна діаспора та українці, народжені по всіх континентах, приїдуть з такої нагоди. Можливо, заради цього і варто було проводити "Євро-2012" у нас. Хто зна.

 

 

Фото uaeuro2012.com

Поділіться з друзями: