Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


15 Лют 2012

Не варто будити бабака!

Читайте більше в рубриці Анатолій Бабак - колонка
 

Сьогодні у Львові знову тривожили зі сплячки бабака Мишка разом із його супутницею Марусею. А 2 лютого на Харківщині аналогічно будили ще одного гризуна Тимка. Усіх цікавила поведінка напівсонної тварини, за якою нібито можна визначити погоду в найближчі 6 тижнів. Проте, на мою думку, то все маячня. Це підтвердили і науковці, з якими сьогодні мав нагоду поспілкуватися.

Будячи тварину – шкодять її здоров'ю


Згідно з легендою, якщо бабак вилазить із нори і не бачить своєї тіні, то весна буде ранньою. Натомість, якщо звір бачить свою тінь і ховається назад у нору, то, за повір'ям, зима триватиме ще шість тижнів.

 

Дивна річ, хіба й так не зрозуміло, що коли того дня сонячно, то тінь буде, а коли пасмурно, – то дзуськи. Навіщо ж тоді мучити тварину?..

 

Даючи коментар для моєї статті, завідувач кафедри фізіології людини та тварин Навчально-наукового Центру «Інститут Біології» КНУ ім. Т. Шевченка, доктор біологічних наук Микола Макарчук розповів, що з точки зору фізіології, для тварини, коли її неприроднім шляхом передчасно пробуджують – це стресова, а то й екстремальна ситуація. Це те ж саме, що розбудити людину серед ночі й чекати від неї нормальної поведінки.

 

На думку вченого, оптимальним прогнозом було б, якби просто спостерігати за бабаком і коли він самостійно, природнім шляхом прокинеться й вилізе з нори, то тоді сповістити всіх про це й вбачати вже якусь закономірність. Або ще один варіант, більш науково-дослідний: навішати на сплячу тварину всякі датчики, які б фіксували життєві показники гризуна. І щороку 2 або 15 лютого спостерігати чи змінювалася б, скажімо, частота серцевих скорочень або дихання у звіра, роблячи по цьому потім якийсь прогноз. Головне – це не будити сплячу тварину.

 

На сон бабака погода не впливає


Цікаво, що в Україні на сьогодні популяції бабаків поширені в Луганській та Харківській областях. Найбільше ж їх водиться в степах Міловського району, що на Луганщині. Нині там функціонує Луганський природний заповідник. На його території, а саме в Стрільцівському степу, знаходиться найбільша популяція Бабаків Степових – налічує кілька тисяч особин. Загалом же, на Сході України їхня чисельність останнім часом значно скоротилася через розорювання земель і надмірне мисливство за ними.

 

Директор Луганського природного заповідника Тетяна Сова розповіла мені, що зазвичай у них бабаки виходять зі сплячки наприкінці лютого – на початку березня. Зараз вони ще сплять. А взагалі навколишні погодні умови на їхнє пробудження не впливають. Усе залежить від кількості накопиченого ними жиру протягом року. Коли він закінчується, тоді вони й прокидаються.

 

За словами директора заповідника, для бабаків не важливо, яка температура повітря в природі, усе залежить від того, як швидко вони наберуть необхідну масу поживного жиру. Тому тварини можуть починати впадати в сплячку ще влітку. Зокрема торік гризуни Луганського заповідника заснули вже наприкінці серпня.

 

Трохи історії


Насправді ще в давньому Римі приблизно в цю пору аналогічно з нинішнім бабаком спостерігали за поведінкою їжака. У Німеччині таким провидцем став борсук. Згодом європейці завезли цю традицію до Америки. Однак там головним метеорологом став бабак, оскільки їжаки та борсуки в США не водяться.

 

Перша згадка про День бабака датована 1841 роком. Офіційним же святом у США цей день став 1886 року. Бабаку дали ім'я «Великий Філ – провидець із провидців, мудрець із мудреців, пророк із пророків». А містечко Панксатоні, на заході Пенсильванії, назвали «Світовим центром погоди».

 

Нині в США День Бабака – одна з найпопулярніших традицій країни. Щороку зранку 2 лютого в Панксатоні збираються тисячі глядачів і чекають, яку погоду провістить Філ. Рівно о 7:25 гризуна витягають із нори, і він робить свій прогноз.

 

Проте, згідно зі статистикою, передбачення Філа неправильні. Понад 100 років, із 1886, свідки записують, чи побачив бабак свою тінь, але прогноз гризуна збувся лише в 39% випадків.

 

Очевидно, віщування Великого Філа набули широкої слави в світі завдяки романтичній комедії «День бабака» (1993). Днями мав нагоду його подивитися. Цікавий фільм, раджу всім, хто ще не бачив.

 

Спостерігати варто за погодою


Насправді вся справа не в бабаках, а в Стрітенні. Адже 2 лютого за Григоріанським календарем і 15 лютого за Юліанським святкують Стрітення Господнє. Урочисто відзначати його почали з кінця V століття.

 

У народному побуті Стрітення (Стрічення) здавна сприймається як зустріч зими з весною. Згідно з народною приказкою, «у цей день зима весну зустрічає, заморозити її хоче, та сама лиходійка від свого хотіння тільки потіє».

 

Споконвіків селяни спостерігали цього дня чимало хліборобських прикмет:

ясна і тиха погода віщує добрий урожай і роїння бджіл;

вітер – погана ознака;

відлига – чекай пізньої весни;

як на Стрітення півень нап'ється води з калюжі, то жди ще стужі (як нап'ється півень води, то набереться господар біди).

 

У церквах цього дня святять воду і свічки. Такі свічки називають «громичними», бо їх ставили перед образами під час грози, щоби захистити людей і худобу від блискавки. Саме тому західноєвропейці на Стрітення святкують Candlemas — «День свічок».

 

Постає запитання, навіщо ж тоді щороку тривожити бабаків?..

 

Фото: haza.biz

Поділіться з друзями: