Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


02 Бер 2017

"Громадянин Кейн" — фільм, що змінив правила гри у великому кінематографі

Читайте більше в рубриці Кіно на двох
 

«Шедевр світового кінематографу», «стрічка, що не має собі рівних», «найкращий фільм усіх часів» — усі ці захоплені коментарі критиків вже не один десяток років лунають у бік картини Орсона Уеллса «Громадянин Кейн» (1941). Інновація у операторській роботі, глибока історія, гідна акторська гра та символічна розв’язка – саме ці компоненти і зробили фільм культовою класикою. Та роки йдуть і кінематографічний прорив 40-их, що випереджає свій час, але говорить саме про нього, викликає суперечки вже у сучасних глядачів з приводу своєї актуальності та унікальності. Пропонуємо поринути у часи воєнної Америки та доторкнутися до справжньої легенди разом із НародUA.

Що не дивно, картина отримала від критиків найбільший позитивний відгук із можливих – 100% позитивних рецензій на Rotten Tomatoes. Окрім того, фільм роками посідає почесне перше місце у рейтингах найкращих картин таких ресурсів як BBC, Sight & Sound і Американського Кіноінституту.

1200px-Citizen Kane-1

Сюжет картини частково базується на біографії реального американського бізнесмена та засновники «жовтої преси» Уільяма Рендольфа Хьорста. Уся історія кружляє навколо загадки сторіччя – сенсу останніх слів газетного магната, затвірника та просто ексравагантної особистості Чарльза Фостера Кейна (Орсон Уеллс). На смертному ложі старий промовляє усього два таємничих слова – «бутони троянд». Кожне американське видання намагається віднайти сенс репліки, аби наздогнати сенсацію, що й змушує одного із настирних журналістів буквально зробити екскурс по життю загиблого, навідуючи його коханих, друзів та колег.

im-rosebud big

«Громадянин Кейн» - статна, погордлива та правильна стрічка, щось на зразок «діккенсовщини» у світі кінематографа. Але при цьому фільм не позбавлений винахідливості, фантазії, навіть певної інтриги та легкого романтизму, що робить його соковитим, насиченим та неперенавантаженим. Сам головний персонаж, типовий мешканець романів Фіцджеральда, розкривається з кожним флешбеком, на яких базується картина, у кожній сцені, де має сказати фірмовий гострий жарт чи стриманий драматичний монолог. Неочікувано, власник Кубла-Хану та Венери Мілоської не є небожителем, а скоріше нагадує самотнього сусідського трудівника, до якого так подобалося ходити колядувати у дитинстві. Усі інші персонажі здаються лише різнобаравним конфеті, яке не має нічого спільного із легендарним монолітом, на якому й фокусували увагу.

Цей фільм можна сміливо назвати прикладом прекрасного операторського мистецтва, на рівень якості якого не вплинули і численні роки. Цікаві рішення, від яких отримуєш справжнє естетичне задоволення: особливий вид зйомки, при якому обидва плани знаходяться у фокусі, довгі кадри та навіть спроби у невидимі спецефекти.

9filmframes8 original

25-річний Орсон Уеллс дебютував із «Громадянином Кейном» у якості режисера, актора, продюсера та сценариста, вдалішого прориву важко й уявити. Не можна не відзначити і іншу на диво сильну сторону стрічки – грим. Аби показати головного героя у різні періоди життя, талановиті гримери були змушені вигадувати велосипед і зуміли виконати титанічну роботу, що навіть зараз зморшки на обличчі Уеллса мають реалістичний вигляд.

«Громадянин Кейн» — інтригуюча і навіть захоплююча картина для любителів камерного та спокійного кіно. Меланхолічний темп оповіді лише обрамлює ідею картини, а не псує і не стомлює глядача. Фільм унікальний тим, що у нього так хочеться вірити: у просту драму чоловіка, який і у 70 залишився хлопчиком із втомленим від життя поглядом. Картина ненав’язливо подає мораль: навіть за усі гроші світу ти не придбаєш щастя та любові. Питання у іншому: чи заслуговує головний персонаж на привселюдне засудження? Чарльз Фостер Кейн був жахливим егоїстом, трудоголіком, що піддався звабливим перспективам мати владу та гроші, але й задоволення від цього не отримував. Підсвідоме бажання вилікувати дитячу душевну травму шляхом вичавлення усього можливого із життя нагадує борсання у відкритому океані людини, що не вміє плавати, тому й загрібає воду руками. І знову дивує, але такій особистості легко співпереживати і навіть себе з нею асоціювати. Неоднозначний і просякнутий любов’ю до своєї справи, виважений і ризикований, експериментальний і класичний – «Громадянин Кейн» стане саме тим, чого ви від нього і очікуєте і надовго залишиться у пам’яті, як той фільм, що назавжди змінив правила гри у великому кінематографі.

Валерія Карбушева

 
Більше на цю тему