Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


10 Черв 2015

Втома від людей, або Як позбутися психологічної втоми

Читайте більше в рубриці Як стати щасливими
 

Ця стаття - про втому від людей. Автор дає рекомендації тим, хто намагається прийняти довколишніх людей такими, які вони є, і радіти від спілкування з ними.

«Як важко ходити серед людей і прикидатися незагиблим, і про гру трагічних пристрастей оповідати тим, хто ще не жив...»

Олександр Блок

Ці рядки можна тлумачити як визнання важкої долі художника. А можна і ширше - як загальну втому від людей. Дійсно, можливо, важко постійно бути серед людей з їх егоїзмом і всім іншим, спілкуватися з ними...

Психологічна втома

Негативні емоції

Втомитися від оточуючих може будь-хто. Навіть найбільш активна і працездатна людина, справжній ентузіаст своєї справи. Але ось види втоми можуть бути різними, і головне - по-різному на нас впливати. Потрібно вміти відрізнити фізичну втому від психологічної.

Фізична втома - природний наслідок довгих або інтенсивних зусиль. Це сигнал, який говорить нашому тілу про те, що йому потрібні відпочинок і відновлення запасів енергії. Така втома безслідно проходить після повноцінного сну та відпочинку, її вплив на організм, швидше, позитивний.

Але є й інша - психологічна втома від оточуючих, про яку писав у своїх роботах ще академік Павлов, характеризуючи її як неприємне почуття, що викликає тяжкість, апатію і роздратування, постійно посилюється і не усувається простим відпочинком. Сьогодні таку втому психологи часто визначають як «емоційне вигорання» і зазначають, що цей стан широко поширений: настільки, що періодично стосується практично кожного з нас.

Які ж відомі ознаки психологічної втоми від людей?

Спочатку людині стає байдуже чи огидне те, чим вона до цього з задоволенням займалася з іншими людьми. Потім байдужість переходить в виражене роздратування щодо оточуючих. І стосується воно не лише заняття, яке викликало втому, а й переноситься на все навколишнє, в тому числі, і на близьких людей.

Раптово виявляється, що дитина занадто часто плаче, чоловік занадто часто сидить, втупившись в комп'ютер. І взагалі, весь світ налаштований проти нас і прагне нам дошкулити. Те, що ще вчора приносило радість, здається абсолютно непотрібним. З таким станом особливо часто стикаються люди на роботі.

Життя з оточуючими - це одночасно і радість, і важка відповідальна праця. І якщо не навчитися справлятися з психологічною втомою від колег і знайомих, то всі навколо починають викликати роздратування. Слід терміново приступати до відновлення душевних сил, інакше ваш стан вплине на ваших близьких і колег. Вони почнуть дратуватися у відповідь, і ситуація лише погіршиться.

Але ж на цьому процес не зупиняється. Якщо не вжити термінових заходів, то знижується і загальний рівень усвідомленості. Людина перестає розуміти, що з нею відбувається: просто пропадають всі позитивні емоції від людей, і залишається або байдужість, або огида.

Як впоратися з таким станом?

Здавалося б, відповідь проста: якщо це - різновид втоми, значить, потрібно відпочивати від людей. І ми намагаємося відпочивати: починаємо відгороджуватися від оточуючих, більше спати, йдемо гуляти на самоті... Але ситуація не поліпшується, більше того, і сам відпочинок стає нам в тягар. Виходить, ми щось робимо не так?

Психологи пояснюють таку ситуацію тим, що в нас начебто не вистачає місця для повноцінного відпочинку. Тому спочатку потрібно позбутися негативу, який принесла психологічна втома. І тільки потім застосовувати техніки відновлення, їх сьогодні відомо досить багато.

Як же позбутися негативу?

Можна спробувати проаналізувати ситуацію і з'ясувати, що ж конкретно забирає в нас таку кількість життєвої енергії. Потрібно шукати ті емоції (а вони можуть бути приховані глибоко в підсвідомості, або ж лежати на самій поверхні), від яких ми так серйозно втомлюємося. Що це може бути?

- Перфекціонізм. Бажання, щоб все виходило тільки ідеально, без права на помилку;

- Гордість або навіть гординя;

- Почуття невиконаного обов'язку;

- Ситуація, в якій ми когось не можемо пробачити за конкретну дію.

Способом побороти психологічну втому стане виявлення її прихованої причини і усунення такої з допомогою простої і конкретної дії:

- Доробити розпочаті справи;

- Віддати неповернений борг;

- Пробачити;

- Попросити вибачення самому.

Дуже допомагає вдосконалення наступних психологічних навичок:

1. Навчитися говорити «ні» тим людям, від яких ви втомлюєтеся найбільше.

2. Набути навик просити про допомогу інших людей чи зізнатися собі в невмінні щось зробити якісно і вчасно.

3. Домагатися швидше того, чого хочеш від людей. Або хоча б отримувати «зворотний зв'язок» про те, чому не вдалося щось виконати.

4. Відкинути завищені очікування від оточуючих.

На жаль, відшукати причину вдається не завжди або ж, може виявитися, що таких причин декілька. Тоді доведеться розплутувати їх складний клубок, а це може виявитися занадто довгою і складною справою.

Є і ще один спосіб. Його називають «шляхом щедрості», бо шлях цей - через віддачу позитивної енергії іншим людям. Але що ж ми можемо віддавати і чим ділитися, якщо нам самим ні на що не вистачає сил, і ми знаходимося в стані апатії і роздратування?

Насправді тут все просто, і спосіб цей перевірений століттями. Потрібно просто будь-яку повсякденну справу зробити своєрідним «ритуалом щедрості». Можна наповнити щедрістю звичайну справу, наприклад приготування обіду. А можна з вдячністю прийняти щось, що віддають інші. Варіантів багато, при цьому, віддаючи, ми не тільки не втрачаємо, але і відпочиваємо від самих себе: від звичних і стереотипних реакцій і дій.

Техніка психологічного відновлення

Одними з рекреаційних видів відпочинку вважаються санаторно-курортне лікування та туризм. Поняття стало використовуватися в 1960-х роках в фізіологічній, медичній, соціально економічній літературі з проблем відновлення сил і здоров'я робітників. Йдеться про відновлення емоційних та психологічних сил, здоров'я і працездатності шляхом відпочинку поза місцем проживання - чи то лоно природи, чи туристична поїздка і т.п. Це можуть бути санаторії, профілакторії, пансіонати і т. д. Чи поїздка за місто, звичайні прогулянки на природі...

Але не кожен може собі дозволити зірватися в середині робочого тижня з місця і махнути на море. Найчастіше і бажаної відпустки буває дочекатися нелегко. Що ж робити?

Проблеми психологічної втоми від оточуючих детально вивчав в кінці минулого століття Міжнародний радіологічний медичний центр в південних провінціях Італії. Його дослідження показали, що технік для зняття втоми від людей може бути багато, були сформульовані правила, які згодом коригувалися і доповнювалися. Якщо складати рейтинг їх ефективності, можна виділити наступні.

1. Зміна раціону харчування.

Перевага свіжим продуктам, багатим біологічно активними речовинами. Максимальне використання зелені і соків, контроль калорійності страв. Дотримання питного режиму, тобто вживання достатньої кількості якісної питної води.

2. Фізична активність.

Спортивні заняття в розумних межах і без фанатизму, свіже повітря. Гармонізувати свій стан добре допомагають танці, в першу чергу - східні, а також плавання. Ще один варіант ефективного відновлення - прогулянка швидким кроком, в цьому випадку велика частина негативної енергії йде в землю.

3. Творча активність.

При цьому творчістю можна займатися в будь-якій сфері, головне, щоб діяльність приносила задоволення.

4. Молитва або "медитація".

Іноді для неї достатньо буквально кількох хвилин. Поставте таймер з мелодійною мелодією на дві хвилини, зручно сядьте і закрийте очі. Протягом двох хвилин спостерігайте за своїм диханням, прагнучи того, щоб воно було рівним і спокійним. Коли таймер продзвенить, змістіть фокус уваги до підлоги - на ступні, і тільки після цього повільно розплющуйте очі.

5. «Чайний ритуал».

Ритуали допомагають дуже багатьом, тому має сенс їх спеціально створювати: наприклад, раз на день пити чай не на бігу, а в спокійній комфортній обстановці і з красивого чайного посуду, нікуди не поспішаючи.

6. Регулярно займатися тим, що приносить задоволення.

Для когось це похід в салон краси, а для когось - похід в гори, хтось віддасть перевагу сходити в театр чи зустрітися з друзями. Для когось таким приємним проведенням часу стане подорож, а хтось віддасть перевагу цікавій книзі.

7. Мрії.

Мріяти і сподіватися треба, навіть якщо ви прекрасно усвідомлюєте, що мріям буде важко збутися.

Не слід забувати і про прості, але дієві засоби: ванну з ароматною пінкою, інші спа-процедури, масаж.

Якщо впоратися самостійно з втомою від людей, емоційним вигорянням не вдається, слід звернутися до допомоги психолога.

 

Джерело constructorus.ru Фото vosizneias.com

Поділіться з друзями:
 
Більше на цю тему