Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


11 Черв 2015

Вікно Джохарі - можливість пізнати себе і розвиватися

Читайте більше в рубриці Як стати щасливими
 

Вікно Джохарі - ще одна можливість самопізнання і саморозвитку. В основі методу - правильні питання і чесні відповіді. Так ми поступово себе пізнаємо і розвиваємо. НародUA публікує одну із статей на цю тему.

Саморозвиток - шлях до себе

1950 року двоє психологів придумали унікальну методику самопізнання для виявлення своїх прихованих сторін. Джозеф Лафт і Гаррі Інгам назвали своє дітище, з'єднавши разом імена: Joe + Harry. Ця методика допомагає зрозуміти, яка частина особистості людини знаходиться на світлі, а яка - в тіні; більше того - Вікно Джохарі здатне стати прекрасним інструментом для саморозвитку.

Вікно Джохарі виглядає як таблиця з чотирьох осередків, а її основою служить дві осі координат:

- Знання людини про себе;

- Його сприйняття оточуючими.

Щоб проникнути вглиб свого характеру, необхідно намалювати таблицю, де:

- Відкрита зона, вона розташовується зліва вгорі. Це те, що знаємо про себе і ми, і бачать інші.

- Прихована зона, ліворуч внизу. Це властивості, про які ми знаємо, але не демонструємо іншим.

- Сліпа пляма, справа вгорі. Це проблемна ділянка, де розміщено те, що знають про нас інші, але не знаємо ми.

- Невідома зона - приховані характеристики, які не відомі ні нам, ні нашому оточенню.

00010001 copy copy

00020002 copy copy

4e71073601d94f095dd9524c29bf87f81eef35f0

Відкрита зона

Ці якості, риси характеру і звички подобаються нам самим, тому ми охоче демонструємо їх оточуючим. Це може бути талант, впевненість у собі, доброта, почуття гумору. У відкриту зону в першу чергу потрапляють характеристики, заохочувані суспільством - мужність хлопця і ніжність дівчини, сталість, відповідальність, працьовитість і так далі.

Крім того, тут знаходяться і яскраво виражені властивості натури - хоч ховай, хоч не ховай, їх все одно видно. Найбільш щасливою, соціально адаптованою і успішною є людина з великою відкритою зоною. Найкраще, якби всі ми були суцільними відкритими зонами - можна було б спілкуватися, не думаючи, що ж ховається за ввічливим закритим співрозмовником.

Заповнюючи це поле таблиці, спирайтеся на такі питання:

- За які якості мене люблять і поважають оточуючі?

- Що мені в собі подобається?

- Які риси характеру я легко проявляю в спілкуванні?

- Які у мене є корисні і хороші звички?

- Постарайтеся написати не менше 10 своїх якостей.

Прихована зона

Найчастіше в ній виявляються засуджувані суспільством якості або ті, які не подобаються нам. Ми про них знаємо, але ось показувати іншим не поспішаємо. Це вади, шкідливі звички, погані риси характеру. У всіх нас закладено те, що ми намагаємося не робити зовсім або хоча б не при сторонніх - чи то колупання в носі, дрібне злодійство в магазинах, чи запальність.

Кордон між відкритою і прихованою зоною досить умовний - багато якостей з другої зони переходять в першу, коли ми знаходимося в більш комфортному оточенні, наприклад, в сім'ї. На роботі або з незнайомими людьми ми ведемо себе більш скуто, старанно демонструючи властивості відкритої зони. Але як тільки опиняємося вдома, вилазять всі наші негативні риси - лайка, лінь, неохайність, жадібність, егоїзм, дратівливість... Людина не здатна тримати себе в руках цілодобово, тому вона розслабляється поряд з людьми, яких менше боїться втратити - а це, як не парадоксально, сім'я.

Розслабляємося ми і з друзями, але вже з іншої причини - ми знаємо, що тут нас зрозуміють і не осудять. Можна і трохи перебрати в п'ятницю, хоча на роботі - ні-ні, або попліткувати, хоча ви в курсі, що це недобре.

Але не тільки негатив знаходиться в цьому полі - це можуть бути і хороші риси характеру, які ми часом боїмося проявляти: любов, ніжність, чуйність, довіра. Потрібно навчитися демонструвати їх, відправивши у відкриту зону на вічне поселення.

Виявити приховану зону допоможуть такі питання:

- Які свої звички я приховую від оточуючих?

- Що я хотів би змінити в собі?

- Які риси свого характеру я соромлюся проявляти з малознайомими?

Тут досить 4-5 пунктів.

Сліпа пляма

Ви можете запитати: як я можу знати про себе те, чого я про себе не знаю? Як мені дізнатися це від інших? Більшість друзів і знайомих навряд чи захочуть безпосередньо розповісти про якісь недоліки, навіть якщо у них запитаєш. І що робити?

Потрібно вчитися читати послання, які вам шлють навколишні за допомогою своїх реакцій. Це можуть бути і тактовні натяки, і вчинки, які є відповіддю на якісь ваші прояви. Якщо, наприклад, ви часто сваритеся зі знайомими з одного і того ж приводу, можливо, джерелом проблеми є ви самі - проаналізуйте ситуацію, подивіться на себе зі сторони, зрозумійте, яка риса характеру створює проблеми.

Ще один хороший спосіб - згадати, що вас найбільше дратує в знайомих. Зазвичай це ваші власні негативні риси характеру, які ви вперто не помічаєте.

Потрібно вчитися розуміти натяки і прислухатися до порад близьких людей, адже часто вони без всяких прохань говорять нам про наші переваги чи недоліки, але ми відмовляємося вірити, залишаючись глухими до їхніх слів.

Добре розвинений зворотний зв'язок допомагає бачити себе очима оточуючих, а оскільки наша самооцінка в чималій мірі залежить від того, як до нас ставляться - це вміння безцінне.

Задайте собі питання:

- Які поради я часто чую від оточуючих, але ігнорую їх?

- З якими реакціями я стикаюся? На яку рису мого характеру так реагують люди?

- Якими особистісними якостями наділені мої близькі друзі? Чи є вони у мене?

Тут також потрібно написати 4-5 характеристик.

Невідома зона

Це область нашого потенціалу і нерозкритих талантів. Це наші реакції в ситуаціях, в яких ми не опинялися жодного разу в житті. Кинетеся ви на допомогу людині, яка тоне? Чи зможете виступити перед величезним залом? Що зробите, якщо знайдете чужу цінну річ?

Щоб розкрити цю зону, потрібно активно брати участь у житті і перевіряти себе. Якісь ситуації ми не можемо створювати самі, але якісь цілком нам доступні. Вистачило б у вас хоробрості стрибнути з парашутом? Ризикніть і дізнайтеся.

Основні питання для невідомої зони:

- Який талант, вміння або здатність ви б хотіли мати, але ніколи не пробували розвинути їх?

- Якими могли б бути ці якості, якщо виходити з вже відомих вам особистих характеристик?

У цій частині достатньо трьох пунктів.

***

У кожному полі цієї таблиці можуть бути самі різні властивості - як хороші, так і не дуже. Що з ними робити, думаю, і так зрозуміло: погане викорінювати, а гарне плекати і розвивати.

Робота з вікном Джохарі полягає в тому, щоб зробити світлими і зрозумілими для себе всі чотири поля, а головне - максимально розширити першу зону за рахунок інших. Ця робота може зайняти все життя: переводячи якісь якості із сліпої або невідомої зони у відкриту, ми завжди зможемо виявити нові, на які раніше не звертали увагу.

Більшість людей мучаться від того, що не розуміють, як виглядають з боку, закривають очі на свої недоліки, займаються самовиправданням і саможалінням. Вони шукають відмовки і причини залишатися такими, якими вони є і при цьому відчувати невдоволення від себе. Вікно Джохарі - відмінний спосіб навчитися міняти свій характер, спираючись на об'єктивну оцінку власної особистості.

Врешті, можливо, й не обов'язково щось кардинально змінювати. Головне - пізнати і прийняти себе, враховуючи сильні і слабкі сторони.

 

Джерело constructorus.ru Фото pvisoftware.com

Поділіться з друзями: