Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


22 Серп 2013

Як діти на чайці "Спас" ходили

Читайте більше в рубриці Фоторепортаж
 

22 серпня українські діти відкривали "нове море". Це відбувалося в Черкасах в рамках мистецького благодійного проекту «Відкрити Нове Море!» Принаймні славетну козацьку чайку дітлахи для себе відкрили точно. Так, десятки дітей не тільки знайомилися із чи не першим бойовим кораблем козаків, але й мали можливість поплавати на його реконструкції - чайці "СПАС" - Дніпром. Діти потрапили в своєрідні історичні мандри і дізналися, що з допомогою отаких "маленьких" кораблів козаки двічі брали Стамбул, а одного разу - і Москву. Однак Сагайдачний через позицію варшавського союзника змушений був відійти від беззахисної і фактично підкореної Москви...

Близько одинадцятої чайка вирушила Дніпром із першою "чергою" дітлахів. Діти співали різних, зокрема й "пластунських", пісень, а також слухали розповіді отамана чайки "Спас" і відомого музиканта Романа Рося про історичні подвиги давнього козацького корабля під Стамбулом, Москвою та в інших "бойових точках".

Цього разу чайка "Спас", збудована в 2006 році, а також фонд Костянтина Кундакова організували на Черкащині майстер-класи для дітей. Більше того - відбувся навіть окремий навчальний курс вітрильної справи для "Пласту", який втаборився під Вереміївкою.

 

DSC 8302DSC 8321

Вихованці Школи Бойового гопака Стас і Павло

 

DSC 8332DSC 8343

DSC 8386DSC 8391

DSC 8402

DSC 8403

DSC 8414

DSC 8422DSC 8424DSC 8429DSC 8434DSC 8440

 

У Черкасах діти не лише знайомилися з чайкою і ходили на цьому історичному кораблі рідним для неї Дніпром, але й мали можливість повчитися малювати та фотографувати. 

 

Мирон Гуменецький, капітан "Спаса":

- На Черкащині ми вже другий тиждень, але взагалі вже не вперше. Перший раз ми побували тут в 1992 році на першій нашій чайці. Запам’яталася Черкащина своєю гостинністю, тому що ми тоді потрапили в перші наші серйозні шторми і відчули, що маємо проблему із стерном. І в Черкасах ми його переробляли.

Цього разу ми вже тут проводимо табори. Ця чайка ще багато не пройшла. Була тільки в Грузії, Керчі, Азовському морі, по Дніпру ходила. Збудована в 2006 році. Більшість часу вона стоїть. Це вперше за 3 роки вона вийшла.

У нас зараз такий собі навчальний курс. Ми в таборі вчили дітей з "Пласту" вітрильної справи. Вони мали два тижні навчання і мандрівку на одну добу на чайці навколо острова Жовнино. Як іспит вони повністю самі керували човном під вітрилами. Добре справилися. Думаю, 70 % з них уже є хорошими стерновими. Є такі, що, мабуть, ніколи й не навчаться. Сорок дітей пройшли курс. Якщо врахувати, що в усьому світі є тільки 2 % моряків, то якщо хоча б одна дитина захопиться вітрилами, значить, ми чогось досягли.

Чайка – унікальний човен. Дніпро – його рідне середовище. Це судно наших предків. Вони на ньому воювали. Це – один із перших кораблів, з яких почався український флот. Козаки були найкращими моряками. Багато хто вважає, що кіннота була найсильнішою в козаків. А насправді кіннота виникла вже дуже пізно – за Богдана Хмельницького. А от моряками українці з давніх-давен були дуже хорошими.

Ще гетьман Сагайдачний робив унікальні походи, і його всі боялися. Особливо – турки, які були найбільш потужними в Середземному морі. У них був надзвичайно сильний флот і вони боялися тільки козаків.

 
DSC 8350DSC 8358DSC 8359

 

Роман Рось, отаман чайки "Спас":

- Нам подобається приводити сюди дітей і дивитися, як вони реагують на чайку і подорож на ній. Насправді їхня реакція набагато щиріша і живіша, ніж у дорослих. Тому ми задоволені працювати з дітьми. Далі ми залишимо чайку дітям зі школи юних моряків. Вони цілий місяць будуть вчитися на ній ходити по Дніпру. Таким чином, цей дитячий козацький проект буде тривати до кінця вересня.

 


DSC 8378DSC 8384

 

70-річний козак Іван Забабаха курить люльку. Каже, що це - не звичайний тютюн, а козацький. Пропонує і мені. Дякую. Відказую, що "ще, мабуть, не доріс".

 


DSC 8373DSC 8374DSC 8377

 

- Я почав плавати в 2002 році на чайці "Пресвята Покрова". В Україні загалом три чайки – "Пресвята Покрова", "Спас" і "Отаман". Усі збудовані у Львові. Так що Львів – морське місто. Я сам із Львівської області. За Радянського Союзу служив на Північному флоті. Був гідроакустиком.

У Франції держава фінансує навіть піратів. Є там діючий піратський корабель. Виділяють великі гроші. А в Україні навіть такий історичний човен як чайка нікого із влади не цікавить. За всі походи тільки за президента Ющенка виділили 20 тисяч доларів. І на цьому все закінчилося.

Так усе спонсори допомагають. І то – не українські. Нема українських олігархів чи бізнесменів, які цікавляться історією, національною справою. То польський бізнесмен допомагав нам у поході, то – німецький. Не залишилося в нас Терещенків, Семеренків… 3 роки нам німецький бізнесмен допомагав у походах. Просто тому, що цікавиться історією. Хоча з Україною він не пов’язаний ніяк.

З 2002 року на чайці побував уже в Польщі, Швеції, Данії, Нідерландах, Німеччині, Франції і Англії. Це за сім років.

Особливість чайки в тому, що вона йшла передом і задом. І коли на турецькі галери вони нападали, то йшли під сонцем – щоб сонце світило супротивнику в очі. Їх не було видно і ворог думав, що це птахи-чайки гойдаються на морі. Човен невеликий, хитався між хвилями і його не так легко було помітити. Кажуть, що ще брали дві чайки, одну на одну клали, і так ішли...

 

DSC 8394

 

"По-батькові козаків не називали. Це вже від орди", - продовжує козарлюга.

- Козаки говорили: "син Олексія і Ганни". Мама теж бере участь у народженні, вихованні, а її чомусь не згадують. Тільки на 8 березня згадуємо маму. Раніше казали – "то син Ганни і Олексія пішов". Оце була козацька традиція. Це було ще за гетьмана Хмельницького. На Західній Україні зберігалося ще до 1939 року...

Багато що козаки навчили весь світ, як от каву пити...

Я є козаком у львівському товаристві "Кіш". Зараз більше ста козацтв створили. Усі ці генерали, мундири. Це вже не звичаєве козацтво. У козаків найвищим званням було "полковник". Усі ці козацтва керуються переважно з Росії. Розброд іде. Один козак і три гетьмани.

Нема в нас ще виховання патріотичного. В поляків, як тільки дитина починає говорити, то її вчать, що вона – поляк, і Польща – її Батьківщина.

 


DSC 8418

 

А в нас тільки прапор змінили. Червоний на синьо-жовтий.

Якось в Стаханові мене побачили місцеві жителі в шароварах і одна каже до дітей: "Дивіться, Дід Мороз". А інший говорить: "Та це ж японський самурай". Я ж кажу їй: "Який Дід Мороз, літо надворі". А вона мені: "А шо, як хочу, так і називаю". Отакі в нас знання про історію.

Але був випадок, коли діти мене вразили. Це було у Вінниці. До мене підійшла маленька дівчинка і каже: "А козаки не носили годинники на руці". Такі знання мене розчулили. Тоді я ще годинник носив, але після цього вже не ношу. Я їй подякував за такі чудові знання історії.

 

 

DSC 8452

DSC 8458 2

 

Після невеликої екскурсії діти й залога чайки повертаються на берег. Романтика. 

 

З іншого боку, виявляється, сьогодні козацькі чайки визнаються скрізь, але не в Україні. Раптово наші чиновники заявили, що "історичних кораблів" в українському законодавстві нема і тому усі реєстрації "незаконні". Тепер чайки, випробувані 9-бальними штормами, різними морями й багатоденними походами, не можуть виходити у море. Одним із виходів із ситуації може бути те, що чайки будуть ходити не під рідними, українськими прапорами. Абсурд? Поки чиновники не думають про здоровий глузд, історію та інші "романтичні" чи патріотичні речі.

Можливо, рано чи пізно щось зміниться.

Поділіться з друзями: