Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


12 Жовт 2012

Геніальна "замануха" черкаської влади не спрацювала?

Читайте більше в рубриці Гроші
 

"Мегапроект" черкаської міської влади, який мав стати чимось революційно-інноваційним в Україні, схоже, не спрацював. Так, з часу, коли міський голова Черкас Сергій Одарич через міську раду "запустив" програму зі стимулювання інноваційних пропозицій громадян, уже минуло півроку. Рішення Черкаської міської ради від 15 березня 2012 року "Про затвердження програми стимулювання впровадження новацій у сфері муніципальних послуг у м. Черкаси на 2012-2016 роки" залишається поки виключно декларацією намірів. НародUA з'ясував, що жодної пропозиції зі збільшення надходжень або зменшення витрат міського бюджету від громадян не лише не реалізовано, але й навіть не розглянуто. Крім того, 30 тисяч гривень, передбачені на цю програму в 2012 році, також не виділялися. Тож благородна ідея стимулювати громадян до праці на благо міста, даючи їм до 20 % "фінансового ефекту" від їх пропозицій, - "луснула"?

Нагадаємо, що Черкаси першими в Україні на початку 2012 року вирішили подібним чином стимулювати громадян до подання своїх ідей та проектів, які б або збільшували надходження в міський бюджет Черкас, або ж, відповідно, зменшували витрати з бюджету. У свою чергу, міська влада обіцяла нагородити такі ініціативи, заплативши їх авторам від 5 до 20 відсотків від "фінансового ефекту".

Услід за багатобіцяючими заявими про управлінський прорив в Україні від Сергія Одарича директор економічного департаменту Черкаської міської ради Ірина Удод також заявила, що "немає жодних обмежень щодо осіб, які можуть надавати інноваційні ідеї".

 

Однак далі інформаційний бум затих, і черкащани, як і вся Україна, що захоплено очікувала перших результатів такої геніальної ідеї, очевидно, зрозуміли, що чуда не буде.

 

З іншого боку, як писав НародUA, у липні 2012 року згадав про суперпрогресивне рішення сам Сергій Одарич на засідання виконкому, розкритикувавши директора департаменту економічної політики та розвитку Ірину Удод за нібито блокування програми. Так, мер Черкас заявив, що Ірина Удод замість того. щоб включити в комісію, яка має розглядати ініціативи громадян, незалежних експертів, економістів, бізнесменів і так далі, включила туди лише чиновників, які не здатні творчо мислити.

 

«Включіть туди людей, у яких голова працює не як у держслужбовців. Бо способи мислення у чиновників і в бізнесменів - різні! Формуючи склад комісії треба вийти за рамки чиновницького менталітету. Чому ви не звернулися до члена виконкому Чернецького, до депутата Черкаської міської ради Дісканта чи навіть до того ж Макеєва – до тих людей, у яких очі загорілися, коли вони почули про цю ініціативу?!», - закликав Сергій Одарич.

 

Врешті, 23 серпня 2012 року з'являється рішення Черкаського виконавчого комітету "Про порядок розгляду, аналізу та реалізації пропозицій для впровадження новацій у сфері муніципальних послуг".

З іншого боку, як стверджують навіть деякі члени комісії, це рішення не стимулює громадян, а навпаки - ще більше їх насторожує і заплутує в бюрократичних схемах. Але комісію таки створили комісію, в тому числі з названих мером депутатів, бізнесменів та юристів.

 

Прориву ініціатив і бюджетних вливань не сталося і після цього.

 

Через півроку після гучного прогресивного рішення Черкаської міськради НародUA спробував дізнатися, чому ж воно не реалізується, а також які взагалі його перспективи.

Утім, на конкретні питання в інформаційному запиті на адресу виконавчого комітету Черкаської міської ради ми отримали досить абстракті відповіді. Мовляв, громадяни не так зрозуміли суть програми і хочуть зовсім не те, що може запропонувати міська влада.

 

Власне, подаємо відповідь на запит НародUA.

 

Ваше звернення до виконавчого комітету Черкаської міської ради, надіслане електронною поштою, розглянуто департаментом економіки та розвитку Черкаської  міської ради.

На Ваш запит повідомляємо, що міська бюджетна програма була затверджена рішенням Черкаської міської  ради від 15.03.2012 №3-690 «Про затвердження програми стимулювання впровадження новацій у сфері муніципальних  послуг у м.Черкаси на 2012-2016 роки». Основним завданням програми визначено  створення оптимального механізму щодо порядку розгляду нових ідей, проведення оцінки їх ефективності та можливих ризиків, забезпечення реалізації найбільш перспективних ідей, за необхідності надання фінансової підтримки на їх реалізацію, а також забезпечення фінансового стимулу для ініціаторів ідей.  Для забезпечення виконання основного завдання програми було визначено створити та забезпечити роботу колегіального органу, який буде уповноважений безпосередньо проводити аналіз ефективності впровадження ініціативних пропозицій та надавати свої висновки і пропозиції на розгляд Черкаської міської ради та її виконавчого комітету.

У порядку реалізації заходів бюджетної програми,  а також за дорученням міського голови, до розробки порядку розгляду, аналізу та реалізації пропозицій для впровадження новацій у сфері муніципальних послуг, департаментом економіки та розвитку було залучено представників інших виконавчих органів міської ради, депутатів Черкаської міської ради, а також представників підприємств енергетичної галузі, які і увійшли до складу комісії. Порядок розгляду, аналізу та реалізації пропозицій для впровадження новацій у сфері муніципальних  послуг затверджений рішенням виконавчого комітету  Черкаської  міської ради  від 23.08.2012 №1241 «Про порядок розгляду, аналізу та реалізації пропозицій для впровадження новацій у сфері муніципальних  послуг». Детально ознайомитись з на сайті Черкаської міської ради http://www.rada.cherkassy.ua (рубрика «Міська влада»/Нормативні акти/ Рішення виконавчого комітету).

 По питанню надходження та розгляду ініціативних пропозицій повідомляємо, що, на жаль, деякими громадянами було помилково надіслано до міської ради чотири заяви про акцептування публічної оферти. Оскільки міська бюджетна програма, не містить пропозиції про укладення договору в будь-якій формі та, відповідно, не містить його істотні умови,  отже, не є публічною офертою, вказаним громадянам було роз’яснено про неможливість укласти з ним договір. Також, було звернено увагу громадян на затвердження порядку розгляду пропозиції, який не передбачає укладення господарських договорів.

Крім того, громадянам було додатково зауважено про деякі питання авторства, зокрема щодо дублювання ними нормативно-правових актів, що вже були затверджені міськими радами інших міст. Відповідно до прийнятого порядку, відповідальність за достовірність даних, викладених в ініціативній пропозиції, зокрема щодо авторських прав на неї, покладається на ініціатора.

На даний час до виконавчого комітету міської ради не надходило ініціативних пропозицій  з врахуванням вимог затвердженого порядку. 

 

Як випливає з листа, таки хтось (невідомо з чим) звертався до міськради, але їх, судячи з усього, "відфутболили" як неугодних «бюджетній програмі із муніципальних послуг». Загалом - щось дуже незрозуміле й заплутане.

 

Зрештою, НародUA зателефонував до пані Лесі Богодаєвої, начальника відділу стратегічного розвитку управління економічного розвитку департаменту економіки та розвитку, яка також є секретарем комісії, що розглядає бюджетні ініціативи громадян. Ми попросили "нормальною мовою" пояснити, скільки загалом пропозицій від громадян надходило і чи вони розглядалися по суті.

І ось що ми дізналися.

 

Леся Богодаєва:

- Надійшло чотири пропозиції. Але фактично вони не розглядалися як пропозиції, оскільки вони були викладені за формою як акцепт на публічну оферту. Тобто заяви починалися як акцепт на публічну оферту і тому не могли розглядатися.

Наша програма, ухвалена Черкаською міською радою, абсолютно не передбачає договір з авторами ідей, пропозицій. А публічна оферта - досить поширена в комерційних структурах форма договірних стосунків, коли одна сторона дає оголошення про те, що вона згодні заключити договір з тими, хто до них звернеться, і визначає умови договору. І той, хто до них звертається, тобто акцептує цю публічну оферту, з тим і заключається договір. 

З самого початку, коли розглядалася ця програма і порядок розгляду заяв, чітко було озвучено і юридичним відділом, і міським головою, і всіма членами виконкому, що жодного договору не буде заключатися. А виконком буде самостійно вирішувати, чи реалізовувати цю пропозицію, чи ні. Жодним чином міська програма не може розглядатися як публічна оферта і приймається лише для того, щоб у міському бюджеті передбачити певні кошти і певні заходи.

Пропозиція громадян спершу розглядається комісією. Вона надає позитивні висновки, як і профільні департаменти. Виконком приймає рішення, що ця пропозиція має бути реалізована. Визначається план її реалізації, а потім - результати першого року її реалізації (оцінюється сума прибутку чи економії міського бюджету). Ці результати визначає виконавець, потім її розглядає комісія, а тоді затверджує виконком, який встановлює розмір винагороди. Максимальний розмір винагороди - до 20 % від суми фінансового ефекту для бюджету міста.

- Тобто по суті пропозиції не розглядалися?

- Ні. Після створення комісії усім заявникам було повідомлено про порядок і умови розгляду і запропоновано звернутися на тих умовах, які безпосередньо прийняв виконком. 

- І після того ініціатив більше не надходило?

- Так, поки що немає.

- Були взагалі цікаві пропозиції з цих чотирьох, які надійшли?

- Я не можу визначати, наскільки вони цікаві чи корисні. В нас були, наприклад, деякі розбіжності по авторському праву. Міська влада не буде вимагати підтвердження авторських прав і тому подібне. Відповідальність буде покладатися безпосередньо на ініціатора. Але були заяви, де люди заявляли своє авторське право, пропонує здійснювати авторський нагляд, а сама пропозиція слово-в-слово дублює нормативно-правові акти, прийняті іншими міськими радами.

Може бути цікаво, але наскільки це юридично виправдано?

Лише комісія може розглядати і визначати, цікава пропозиція чи ні. Так само обов'язково пропозиції мають бути розглянуті профільними департаментами виконкому. 

Майже всі пропозиції стосувалися пайової участі, будівництва. Тобто це питання департаменту містобудування.

- А який фінансовий ефект передбачали пропозиції?

- Важко про це говорити, тому що в деяких пропозиціях ішлося про статистику в області, але не було статистичних даних по Черкасах. Тобто точних обрахунків не було, Це все - дуже приблизні суми.

На початку 2012 року у зв'язку з реорганізацією було ліквідоване управління капітального будівництва, на яке було покладане укладання угод про пайову участь, і угоди припинилися укладати. Але говорити про те, що пропозиція знову укладати ці угоди є новацією - дуже важко. Але це має вирішувати комісія.

Тобто всі пропозиції - цікаві, але питання в юридичній процедурі. Тому що всі пропозиції передбачали укладання договору. А наша принципова позиція - договори укладатися не будуть.

Тому, якщо автор пропозиції не згодний працювати на наших умовах, то, я вважаю, некоректним використовувати його ідеї чи розглядати їх. Але якщо вони згодні працювати на наших умовах, то ми розглянемо ці пропозиції. Ми щиро вдячні їм за ідеї та за активність. Думаю, люди подумають і звернуться до нас знову.

 

З іншого боку, НародUA взяв коментар в "нечиновника" та людини, про яку Сергій Одарич згадував як таку, в якої "очі загорілися" від цієї ідеї і яка має увійти в комісію з розгляду пропозицій. Йдеться про Валерія Макеєва, в.о. директора КП «Центр адміністрування та моніторингу Черкаської міської ради» і члена комісії з розгляду інноваційних пропозицій.

 

- Що ви думаєте про рішення сесії міської ради про «інновації» від 15.03.2012?

- Рішення супер. Точніше – ідея, яку хотів запровадити мер. Він вже два роки намагався «протиснути» бюрократію міськвиконкому, застосувати аналогічне «американському» рішення. Але наш чиновник є непробивним: у самому рішенні така «абракадабра» термінів та понять, перекручування суті ідеї, що поважаючий себе новатор повинен зробити надзусилля над собою, щоб «втягнутися» у цю «чиновницьку багнюку».

- Нам відомо, що декілька пропозицій таки надходило до міськвиконкому. Чи Вам про це щось відомо?

- У відповідності до Статуту КП «Центр адміністрування та моніторингу Черкаської міської ради», головною метою діяльності підприємства є розроблення та запровадження інноваційних проектів з метою підвищення надходжень до бюджету міста та скорочення видатків. До нас безпосередньо звернулись дві особи із надзвичайно цікавими проектами, які ми опрацювали, частково випробували на практиці, та надали рекомендації до запровадження.

- Там вбачається якийсь ефект від реалізації?

- На наш погляд – надзвичайний.

- Чи вони звертались безпосередньо до міської ради із своїми пропозиціями?

- Так. Але, як вони нам пояснили, «відбулось «банально-брутальне» відфутболювання»: ніхто з їхніми пропозиціями на предмет інноваційності не працював.

- Що ви скажете про рішення міськвиконкому про «Про порядок розгляду ініціативних пропозицій» (від 23.08.2012)?

- Із рішення видно, що його готували ті ж самі чиновники, які вміло «відфутболювали» «ініціаторів». Рішення взагалі дивне по формі, іноді - навіть знущальне над раціоналізаторами. По суті в ньому, фактично, пропонується будь-кому витрачати час, вкладати зусилля, працю щодо того, щоб прописати та надати для використання до виконкому будь- яку ідею або проект. При цьому Виконком прописує своє право розпоряджатись наданою ідеєю на власний розсуд: використовувати чи не використовувати, публікувати у ЗМІ і так далі. При цьому, розробники рішення звертають  увагу, що жодних договорів про використання інноваційної (чи то новаційної, чи то ініціативної) ідеї укладати не збирається. Разом з тим, закон апріорі передбачає авторське право авторів будь-яких розробок. Існує чітка аналогія права щодо захисту прав при раціоналізаторських пропозиціях.

- То, на Ваш погляд, чи є перспективи реалізації рішення?

- У нас, як в армії: "ініціатива наказуєма". Мер висунув потужну та авангардну ініціативу, яку ледь не "вгробили" чиновники. Тепер має сам же відповідати за «свою ініціативність» і таки довести, що наші городяни не «тупіші» за «заокеанських», і мають цілком слушні ідеї та раціоналізаторські (чи то – ініціативні) пропозиції щодо збільшення надходжень до бюджету міста чи скорочення видатків.Фото innovativeperspectives.net

Поділіться з друзями: