Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


26 Трав 2015

«Жайворонки» і «сови»: хто розумніший, успішніший і щасливіший?

Читайте більше в рубриці Притчі, саморозвиток, дайджест
 

9 важливими науковими відкриттями про режим дня і про те, на що здатні люди з різним ритмом життя, ділиться редактор проекту CityLab Ерік Джаффе.

Ви, ймовірно, вже знаєте, сова ви чи жайворонок. І у вчених є досить конкретні уявлення про кожного з цих типів.

«Жайворонки» у грі вже рано вранці і виснажуються достатньо рано. «Сови» бадьоріші ночами і зазвичай лягають спати далеко після півночі.

Між цими крайнощами є спектр різних варіантів. Хронотип може змінюватися впродовж життя, а недавні дослідження підказують, що є ще два підтипи: ті, хто встає рано і лягає пізно, і ті, хто встає пізно і лягає рано.

Але в цілому типологія «жайворонків» та «сов» цілком наукова і витримала випробування часом.

Ми вибрали кілька найцікавіших досліджень про жайворонків і сов в останні роки і виділили з них дев'ять загальних висновків, які варто вивчити всім - хоч пізно ввечері, хоч рано вранці.

1. Жайворонки не здоровіші, не багатші і не мудріші.

Бенджамін Франклін колись агітував за спосіб життя жайворонка: «Хто рано лягає і рано встає, буде здоровий, багатий і мудрий».

Але епідеміологи з Саутхемптонского університету - напевно, все ще ображені за революцію - кинули виклик цьому перевороту тиранії «жайворонків» у своєму дослідженні 1998 року. Вони проаналізували національну вибірку чоловіків і жінок, за ритмами сну і способом життя яких спостерігали за якийсь час до цього.

У групі було 356 жайворонків (лягали до 23.00, вставали до 8.00) і 318 сов. Виявилося, що сови більше заробляють, у цій групі більше автомобілів, ніж у жайворонків; і люди обох хронотипів продемонстрували приблизно однакові результати в тесті когнітивних здібностей, і помітної різниці в їх рівні здоров'я виявлено не було.

2. Сови, можливо, трохи розумніші в цілому.

У дослідженні, опублікованому в 1999 році, вчені більш пильно вивчили питання роботи мозку. Психологи Річард Робертс і Патрік Кіллонен заміряли хронотип 420 людей, які пройшли два тести на інтелект - професійні знання, володіння математикою, здатності до читання, робоча пам'ять і швидкість обробки інформації.

Результати виявилися трохи на користь людей, які лягають пізно. Вони випередили жайворонків по більшості вимірів інтелекту, але значні відмінності були зафіксовані по частині робочої пам'яті та обробки інформації. Особливо цікаво, що це спостерігалося й коли тести проводилися вранці.

3. Сови - найкращі мисливці.

Люди «вечірнього» типу, згідно з одним дослідженням 2012 року, виявилися ще й більш успішними коханцями. У цьому дослідженні, яке провів німецький психолог Крістоф Рандлер, у 284 чоловіків заміряли їх хронотип і сексуальну поведінку.

Хоча і жайворонки, і сови займалися сексом однаково часто, у других в цілому було більше партнерів - навіть з поправкою на вік, екстравертність і схильність лягати спати пізніше.

У людей такого типу також частіше фіксувалася невірність.

Чому так відбувається? Дослідники думають, що, можливо, «висока активність ввечері і вночі сигналізує про більш успішну сексуальну активність, оскільки остання відбувається переважно ввечері». Сумнівний умовивід, звичайно.

4. І вони краще грають у бейсбол.

Команда, в якій був представник клубу «Сан-Франциско Джайантс», роздала 16 гравцям вищої ліги бейсболу анкети з оцінки їх хронотипів. Серед них виявилося 9 сов і 7 жайворонків. Потім цю інформацію зіставили із статистикою по іграх - більше 7500 подач з сезону 2009 і 2010 років.

Виявилося, що всі гравці виступають краще, коли час гри відповідає їх хронотипу - хоча нічні сови виступали в середньому краще, ніж жайворонки. Правда, сови і страждали більше жайворонків, коли час гри не відповідав хронотипу - їх результат погіршувався помітно сильніше, коли вони грали вдень, ніж у жайворонків, що грають ввечері.

5. Сови схильні до поганих звичок.

Теза Франкліна все ж таки в одному сенсі правдива: жайворонки трохи менше піддаються зловживанню алкоголем і курінням. Про це є чимало досліджень. Одне дослідження, де вивчали 676 дорослих фінських близнюків, показало, що нічні сови з більшою ймовірністю виявляються курцями (навіть на все життя), з набагато меншою ймовірністю кидають курити, і у них помітно вищий ризик нікотинової залежності.

Інше дослідження показало, що сови споживають більше алкоголю, ніж жайворонки. Це не особливо дивно, враховуючи, що куріння і випивка - характерні риси нічного життя.

Менш зрозуміло, чи схильні сови зловживати цим, бо й так сидять допізна, або ж погані звички - насамперед, сигарети - змушують їх спати довше.

6. Жайворонки наполегливі, активні, свідомі, схильні до співпраці.

Схильність пити і курити у нічних сов відповідає в загальних рисах особливості, яку дослідники називають «пошуком нових відчуттів». Це підтверджують багато досліджень.

Наприклад, Рандлер і його колега виявили такий зв'язок у німецьких підлітків. У тому ж дослідженні з'ясувалося, що жайворонки краще сов (і людей, що не потрапляють ні в одну категорію) демонструють наполегливість і здатність до співпраці.

Інші дослідження Рандлера показують, що жайворонки виявляються більш поступливими і свідомими. Також вони діють більш ініціативно, ніж сови.

7. Жайворонки менше прокрастинують.

Жайворонки в цілому більш дисципліновані і гнучкіші,. Дослідження, яким керував Джозеф Феррарі з DePaul, показало, що запеклі прокрастинатори схильні називати себе «нічними» людьми. І на підставі шести днів спостережень Феррарі і його колеги пов'язали прояви прокрастинації із загальною схильністю займатися чимось вечорами.

Дослідження спочатку проводилося зі студентами, але потім його висновки підтвердилися і при дослідженні дорослих людей у віці в середньому близько 50 років.

Знову-таки нічні сови були більш схильні уникати завершення завдань, які перед ними стояли.

8. Щастя. Жайворонки, можливо, щасливіші.

Вчені говорять про існування «соціального джетлага»: сови, які змушують себе прокидатися раніше і викладатися по повній удень, можуть зіштовхнутися з недосипанням та емоційними розладами. І в результаті може впасти рівень щастя сов.

Два психолога з Торонтського університету, вивчивши хронотип більше 700 дорослих людей і їх настрої, виявили, що у жайворонків в цілому більш позитивний настрій.

Настрій не дорівнює щастя, але висновки дослідження частково пояснюють труднощі, з якими сови постійно стикаються.

9. Обидва типи людей більш креативні в "незручні" години.

Коли спосіб життя людини відповідає його хронотипу, це явно корисно. Але періодична розбіжність - це ще не кінець світу. І вона навіть може породжувати додаткову креативність, як доводять у дослідженні 2011 року психологи Марейке Віт і Роз Закс.

Вони визначили хронотип 428 учасників тесту, а потім випадковим чином розподілили їх між ранковою та вечірньою сесіями. Під час тесту їм потрібно було вирішити шість завдань. Одні - аналітичні, що спираються на логіку, а інші - з опорою на інтуїцію і приплив творчої думки.

Віт і Закс пишуть у журналі Thinking and Reasoning, що в цілому люди більш успішно вирішували проблеми аналітичного типу. Але їм краще вдавалося вирішити завдання з нахилом на інтуїцію, коли вони діставалися їм в неоптимальний час - наприклад, якщо «сова» отримувала таку задачу вранці.

Ці результати підтверджують одну з теорій креативності: коли ти відволікаєшся від проблеми, часто через ментальну втому, це може принести несподівані рішення.

 

 

Джерело ideanomics.ru

Фото fastcodesign.com

Поділіться з друзями: