Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


29 Трав 2015

Три принципи стоїцизму, які допоможуть перебувати в мирі й щасті

Читайте більше в рубриці Притчі, саморозвиток, дайджест
 

Пропонуємо чергову статтю для саморозвитку. Особистісне зростання й перебування в мирі - щоденна праця, справа "стоїків". :)

Стоїцизм і щастя

Стоїцизм - одна з найбільш незрозумілих для людей філософських шкіл. Але стоїки були одними з найбільш раціональних і практичних людей свого часу, і ми все ще багато чому можемо у них навчитися.

Сьогодні, на жаль, слово «стоїк» часто використовують у негативному забарвленні - наприклад, для опису людини, яка відмовляється скаржитися або демонструвати свої почуття.

Стоїки чітко виступали за досить аскетичний спосіб життя - але хіба тільки в цьому сенс стоїцизму?

У цій статті я хочу поділитися з вами трьома принципами стоїків, які ви зможете застосувати у своїй повсякденній практиці, щоб жити не нудним «стоїчним» життям, а відчувати більше радості, миру й щастя.

1. Стоїки цінують те, що мають, і не приймають нічого як належне.

Одне з головних джерел нашого нещастя - наша нездатність бути вдячними за те, що у нас є.

Стоїки прекрасно розуміли це і вчили розум чинити опір цій природній схильності. Один з їхніх методів - негативна візуалізація.

Негативна візуалізація

Вони не зосереджувалися на тому, чого хочуть, не намагалися живо уявити це собі, щоб наблизити бажане до реальності - вони зосереджувалися на тому, що у них вже є, що вони цінують найбільше, і уявляли, як це втратять.

Спробуйте уявити, як ви себе будете почувати, якщо ваші діти, ваш партнер або ваші батьки померли б сьогодні. Що б ви захотіли зробити для них сьогодні? Чи справді ви показали б їм, як ви їх цінуєте, розповіли б їм, як їх любите?

Епіктет радив: завжди, цілуючи свою дитину, мовчазно нагадуйте собі, що він або вона завтра може померти, а розлучаючись з другом або подругою, завжди говоріть собі, що це може бути останній раз, коли ви їх бачите.

Якщо ви в змозі повною мірою цінувати все, що у вас є зараз, регулярно осмислюючи ймовірність, що ви це втратите, тоді й сама втрата потім виявиться не настільки болючою - у вас буде менше жалю про незроблене.

2. Стоїки захищають себе самозневажливим гумором

Як ви реагуєте, коли люди ображають вас або сміються над вами? А як, думаєте, відреагував би древній стоїк?

Одна з відповідей - він би посміявся сам над собою. Сміх над образою - один з найсильніших способів відреагувати на нього. Так ви показуєте кривдникові, що не сприймаєте його серйозно - ви не даєте йому владу над собою.

Я особисто обожнюю цей прийом і використовую його при необхідності. Якщо ви в змозі посміятися над собою сильніше, ніж ваш кривдник, вас перестануть турбувати, а ваш кривдник відчує безсилля.

А ви? Можете ви сміятися над собою? Якщо ні, що вас зупиняє?

3. Стоїки зосереджуються на тому, що можуть змінити

Вони відмовлялися витрачати час на роздуми про те, що вони не змогли зробити. Вони думали, що наш час і енергія повинні витрачатися лише на те, що ми в змозі контролювати. З цієї причини стоїки вважали, що потрібно повністю прийняти минуле і сьогодення - безглуздо переживати про минуле, яке не можна змінити, або відмовлятися прийняти сьогодення, яке розгортається прямо зараз перед нами.

Стоїки забороняли собі вживати фрази на кшталт: «Якби тільки я зробив тоді те-то і те-то...» або «Хотілося б мені сказати їй, як я люблю її, до того, як вона загинула в аварії...».

Вони ретельно відокремлювали те, чим можуть управляти, від того, чим не можуть.

Наприклад, ми повністю контролюємо наше ставлення до життя і наші цінності. Ми також контролюємо цілі, які ставимо перед собою. Але ми зовсім не контролюємо більшість тих речей, що відбувається в зовнішньому світі.

Епіктет казав, що ми повинні ставити цілі, яких легко домогтися або навіть в досягненні яких ми впевнені, над якими ми маємо владу.

Процес, а не результат

Ставлячи мету, стоїк зосереджується на процесі, а не на результаті. З точки зору стоїка набагато більш усвідомлено проявляти себе з кращого боку в тому, що ви можете зробити, ніж домагатися підвищення по службі, перемоги в грі або намагатися стати мільйонером - тут у вас немає ніякої гарантії, що ви досягнете цих цілей. На чому зосереджені ви - на результаті або на тому, щоб насолоджуватися процесом і просто робити все можливе для досягнення своїх цілей?

 

Тібо Мерюс, засновник проекту whatispersonaldevelopment.org.

 

 

Джерело ideanomics.ru

Фото lifehacker.com.au

Поділіться з друзями: