Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


26 Серп 2014

Небезпека бездумної гонитви за щастям

Читайте більше в рубриці Притчі, саморозвиток, дайджест
 

Іноді "щастя" і "позитив" як зовнішній атрибут і самоціль - без внутрішнього наповнення, любові й праці - несуть в собі серйозні небезпеки. Таке "зациклювання" на зовнішніх "ознаках щастя" може спричинити зворотній ефект, і людина може нашкодити не лише собі, але й оточуючим. Людина буде керуватися лише певними атрибутами з егоїстичною метою, не працюючи з внутрішнім світом і не думаючи про інших, або ж просто ховати десь в підсвідомості внутрішні конфлікти і вважати, що "позитивне мислення" позбавить її усіх проблем. Це нереально. Потрібно бути чесним з собою і світом, вирішуючи проблеми, а не тікаючи від них. Які ж найбільш небезпечні зовнішні "установки" на щастя і позитив? Пропонуємо статтю на основі деяких думок Олівера Беркмана, журналіста Guardian, котрий написав книгу «Протиотрута: Щастя для людей, які не виносять позитивного мислення».

Олівер Беркман виокремлює 5 найбільш небезпечних міфів про щастя. Він акцентує увагу на тому, що люди часто в погоні за щастям і успіхом потрапляють у пастку. Дійсно, зациклившись на успіху, позитиві й амбітних цілях, можна втратити глузд, любов до інших і відчуття реальності. Або ж втратити себе і свою справжність.

Як запевняє Беркман, сьогодні багато спекуляцій на тему щастя й успіху з боку численних "тренерів". Він говорить про цілу «індустрію щастя». "Якщо подумати, це геніальна модель: обіцяєш допомогти людям мислити позитивно, а коли твоя методика не працює, кажеш, що вони мислять недостатньо позитивно, тобто повинні заплатити ще", - показує комерційний бік цієї індустрії автор.

Зрештою, подаємо 5 небезпечних міфів і стереотипів про щастя, які через неправильне розуміння і втілення можуть привести до зворотнього ефекту.

.

1. Попри все зберігати установку на позитив

Це начебто головний принцип руху за позитивне мислення, проте бездумні спроби зосередитися виключно на позитивних думках і емоціях часто дають зворотний ефект, викликають стрес і "закопування" проблем у підсвідомості. Проблеми не можна уникати, думаючи лише про хороше. Почасти справа в тому, що коли ти намагаєшся не думати про щось негативне, що тебе хвилює, це тільки зміцнює негативні думки і зумовлює "вкорінення" проблем. Про проблеми потрібно думати, але конструктивно - шукаючи вихід, набуваючи досвід... Іноді потрібно виговорити проблему, іноді - позбавитися негативних емоцій. Але ніколи не варто ховатися за маскою позитиву.

Дослідження підтверджують, що люди, які втратили близьких, відновлюються від втрати довше, якщо забороняють собі сумувати. Куди більш продуктивна так звана "буддистська відстороненість" і вміння контролювати свої емоції, абстрагуючись від негативу. Коли ви вчитеся спостерігати за негативними емоціями "з боку", дозволяючи їм наростати і спадати, але не придушуючи їх. У будь-якому випадку ефективніше зосередитися на діях, а не на внутрішньому негативному стані. Мотивацію, бажання і позитив можна знайти під час якоїсь дії, психологічно допомагаючи собі налаштуватися на продуктивність.

 

2. Ключ до успіху - це завжди амбітні цілі

Цілі для розвитку й успіху дехто може сприймати як суто "психологічну установку" й очікування чуда. Проте цілі - це лише візуалізації своїх прагнень для складання плану і його реалізації конкретними, щоденними, наполегливими діями. Крім того, часто люди роблять величезну помилку, яка приводить до провалу й розчарування. Так, вони ставлять собі надто амбітні цілі й не бачать конкретного шляху, щоб досягти їх. У будь-якому випадку варто завжди розвиватися маленькими, конкретними і реальними кроками.

До того ж, занадто завзята увага до цілей може викликати масу небажаних наслідків. По-перше, ціль може витіснити саме життя та задоволення від нього. Крім того, подібний фанатизм може викликати великі енергетичні витрати і прив'язування до ілюзорного майбутнього. Результати можуть погіршитися, і якщо ви ставите ціль понад усе, то можете піти на "моральні компроміси", жертвувати цінностями та іншими людьми заради досягнення цілі. Така установка на максимізацію одного-єдиного параметра може сильно спотворити особисте життя і роботу цілої системи. Ви можете, скажімо, стати мільйонером у 35 років, але пожертвуєте іншими (часто - більш високими) цінностями.

Нашу захопленість цілями можна пояснити страхом перед невизначеністю і прагненням знати напевно, що нас чекає в майбутньому. Але істинна творчість виникає тільки в умовах вільного, творчого життя. Фромм писав, що гонитва за визначеністю заважає пошукам сенсу. Крім того, філософія щастя, яка орієнтована виключно на майбутнє, не є справжньою філософією щастя. Щастя - це теперішнє.

 

3. Кращі керівники - ті, які лише підтримують настрій і позитив співробітників

Нав'язаний іншим позитив стає загрозливим. Коли ти штучно зберігаєш "сонячну обстановку", незважаючи на проблеми і необхідність швидко й рішуче діяти, це несе додатковий когнітивний тягар і не сприяє відвертості, відкритості та продуктивній праці.

Компанії, які заохочують «розваги» і відпочинок працівників, - це дуже добре, але така компанія не має перетворитися на простір відчуження чи штучності. Але, зрештою, в менеджерах люди цінують не вміння красиво говорити чи "надихати", а чесність і вміння правильно поставити завдання і шлях до його реалізації. Відсутність чесності і щирості призводить до великих стресів і перевантаження на роботі.

 

4. Підвищення самооцінки робить нас щасливішими

Звісно, краще мати високу самооцінку, ніж низьку. Але має бути межа "его". Найстрашніші диктатори були теж вельми високої про себе думки.

Деякі психологи говорять, що з самим визначенням самооцінки є проблема. "Вимірювання" самооцінки засноване на уявленні про те, що самому собі можна дати якусь універсальну оцінку, а потім потрібно постійно боротися за те, щоб ця оцінка не впала. Однак зациклювання на самооцінці й значущості своєї персони роблять звичайні проблеми - те, що постійно трапляється з кожним, - набагато більш значущими. Маленькі проблеми можуть викликати стрес, пов'язаний із гордістю. Тоді людина може діяти агресивно до інших і знижувати самооцінку.

Психотерапевт Альберт Елліс називав самооцінку найголовнішим джерелом тривоги. Якщо хочете, оцінюйте свої вчинки як хороші чи погані, радив він, і всіляко намагайтеся здійснювати більш гідні. Але не вплутуйте у справу свою особистість, не оцінюйте себе загалом, відштовхуючись від подій і обставин.

Зрештою, нагадуємо читачам НародUA, що найкращий спосіб боротьби з вразливістю "его" - любов і допомога іншим, а також постійний саморозвиток. Тільки так можна по-справжньому підвищити самооцінку.

 

5. Уникати "не таких" людей

Якщо формально підходити до "філософії щастя", не розвиваючи себе зсередини, то можна стати пихатою, зіпсованою і нещасливою людиною. Якщо ви будете як загрозливого вірусу уникати "негативних людей" і песимістів, то можете стати егоїстом, який думає тільки про себе.

Є певний вид песимізму, який, мабуть, варто виховувати в собі. Психолог Джулі Норем називає його «захисним песимізмом»: коли ви у всіх подробицях уявляєте собі можливий негативний результат, щоб знайти спосіб, як вирішити цю проблему. Тоді, як зазначали стоїки Сенека і Епіктет, майбутнє втрачає свою тривожність. Коли ви розумієте, як будете діяти, якщо все піде не так, то виникає спокій, який програмує вас на успіх.

Не питайте себе, які шанси вашого підприємства на успіх; запитайте себе, чи готові ви пережити наслідки його провалу. Так ви зможете піти на осмислений ризик, позбавляючи себе дурного ризику.

 

 

За матеріалом Олівера Беркмана "5 BIG HAPPINESS MYTHS DEBUNKED—AND THE POWER OF NEGATIVE THINKING"

Фото kamaral.com

Поділіться з друзями:
 
Більше на цю тему