Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


16 Вер 2014

Інтуїція - шлях до правильних рішень, або Як «увімкнути» інтуїцію

Читайте більше в рубриці Притчі, саморозвиток, дайджест
 

Часом потрібно вимкнути мозок і довіритися душі. Кажуть, що її голос - це наша інтуїція. Пропонуємо статтю Максима Поташева про те, як і коли можна використовувати інтуїцію на побутовому рівні ухвалення рішень, не заглиблюючись у "містичний" голос інтуїції за допомогою різних знаків.

З дитинства нас вчать приймати обдумані і вистраждані рішення в дусі «сім раз відміряй - один раз відріж». Але досвід показує, що інтуїтивне осяяння часто дає більш вражаючі й потрібні результати, а довгі роздуми іноді приводять до того, що зручний момент виявляється втраченим і ми губимося в житті. Звідки ж беруться інтуїтивні рішення і як застосовувати їх у житті.

 

Передбачати відповідь

Вчені з Університету Айови проводили експеримент. Його учасникам пропонувалося тягнути гральні карти, частина яких була з червоною стороною, а інша частина - з синьою. Залежно від номіналу карти людина повинна була отримати гроші або заплатити гроші. В експеримент було закладено, що карти з червоним кольором були більш ризиковані. Так ось, щоб у цьому розібратися і зрозуміти алгоритм, потрібно було переглянути не менше 50 карт. Однак учасники експерименту інтуїтивно схилялися до вибору синіх карт, переглянувши перед цим 10-15 карт і не будучи в змозі зрозуміти закономірність і аргументувати своє рішення.

Нобелівський лауреат, фізик Річард Фейнман у своїй автобіографічній книзі «Ви, звичайно, жартуєте, містер Фейнман!» навів ще кілька хороших прикладів того, як працює інтуїція. Наприклад, в 1930-і роки він, будучи школярем, брав участь у так званих алгебраїчних поєдинках між школами з різних міст. Суть змагань була у швидкому вирішенні нескладних математичних задач. Їх можна було вирішити без проблем, побудувавши нескладні рівняння. Але відведений час було свідомо меншим того, який був потрібен на «чесне» рішення. Тому у школярів вироблялося вміння «бачити» відповідь, знаходити рішення задачі, не вирішуючи її. Це вміння і є інтуїція, і вона розвивається у самих звичайних людей. Для цього не потрібний особливий дар.

 

Неусвідомлений досвід

Надалі Фейнман описує свій дорослий досвід. Спілкуючись з Альбертом Ейнштейном, Фейнман викладав ту чи іншу ідею чи фізичну теорію, а той вже на середині розмови міг чітко сказати, до чого він веде і чи є в його міркуваннях помилка. Ця магічна здатність пов'язана з досвідом міркування над конкретним класом проблем.

Те ж саме буває, коли досвідчений лікар з першого погляду на пацієнта визначає діагноз, який виявляється достатньо точний. При цьому, якщо лікаря попросити розповісти в деталях, які саме спостереження привели його до цього діагнозу, то він, звичайно, зможе розповісти, але це буде непросто - з першого погляду виходить легше. Цей ефект, який ми і називаємо інтуїцією, дають накопичені знання і практика в певній, досить вузької області.

В якості геніального зразка інтуїції часто називають Наполеона Бонапарта. Повністю осмислити ситуацію під час бою - не в людських силах, і з цим погодяться багато військових. Надто вже багато людей задіяні одночасно в процесах на полі бою. Тому у великих полководців і, зокрема, у Наполеона, була «сила погляду» - вміння, кинувши поглядом на поле битви, зрозуміти, що відбувається, і ухвалити точне рішення.

Схоже вміння є у футболістів і баскетболістів. Вони бачать розвиток подій, трішки заглядаючи в майбутнє, і можуть дати пас туди, де повинен виявитися інший гравець, судячи з того, як розвивається атака. При цьому, якби Наполеон грав в баскетбол, то свої інтуїтивні здібності він би застосувати не зміг. А з баскетболіста зовсім не обов'язково вийде полководець. Так що інтуїція, як ми бачимо, прив'язана до певної сфери діяльності, а універсальної інтуїції не існує.

 

Як "увімкнути" інтуїцію

З одного боку, є багато методик, які пропонуються розвинути інтуїцію, читаючи знаки, які інтуїція нам нібито посилає. З іншого боку, є принцип, що інтуїція заснована на власному життєвому досвіді і працює в сфері, де він є, і тут відкидають "містичні підходи"..

Зазвичай прийняття управлінського рішення відбувається так. Керівнику пропонується якийсь обсяг інформації, пов'язаний з майбутнім рішенням, який він аналізує. Потім відбувається захист тих чи інших варіантів вирішення проблеми співробітниками, які їх відстоюють. У підсумку якимось чином - колективно чи індивідуально - ухвалюються рішення.

Щоб ухвалити рішення інтуїтивно, потрібно ознайомитися з матеріалами, сформулювати для себе питання і негайно вибрати варіант відповіді, який подобається. Зробити це потрібно до того, як ви почнете аналізувати і озвучувати всі за і проти на користь різних рішень. Обраний варіант потрібно записати на аркуш паперу і прибрати в стіл, а вже потім почати обговорення.

Надалі ніхто не змушує діставати листок і озвучувати те, що на ньому написано. Ви можете взагалі забути про нього, якщо при детальному розгляді питання знайдеться варіант, який виявиться найбільш виграшним, і цьому буде чітке і логічне підтвердження. Але в ситуації, коли за і проти різних варіантів практично рівні, має сенс дістати з ящика столу своє інтуїтивне рішення і задуматися, чому вам сподобався саме цей варіант і чи не варто прийняти його як остаточний.

Головне при використанні інтуїції - почути внутрішній голос перш, ніж запрацює свідомість і почнуться логічні міркування. Це непросто, тому що логічне мислення у нас натреноване, розвинене і є постійна спокуса відразу його задіяти. Використання інтуїції вимагає самоконтролю: потрібно навчитися ловити першу виниклу думка, а потім вже спокійно думати над завданням, з яким ви зіткнулися.

Є два інших важливих моменти. Перший - постановка задачі. Інтуїція - хороший помічник, але не зможе вирішувати задачу без вашої участі. Щоб отримати відповідь на своє питання, треба його чітко сформулювати.

Другий момент - підсвідомість не вмикається, якщо у вас немає реального внутрішнього інтересу до вирішення завдання. Інтуїція працює, тільки тоді, якщо відповідь для вас дійсно важлива.

 

Підводні камені

Застосовувати інтуїцію потрібно з обережністю - рішення, що приймаються на її основі, завжди несподівані. В США були проведені цікаві військові навчання, в яких брали участь дві сторони. На одній виступала група військових, яка використовує максимум інформації та аналітичні зведення від фахівців. З іншого - люди з бойовим досвідом, які принципово відмовилися від послуг аналітиків і по мінімуму використовували дані електронних приладів, покладаючись на інтуїтивні рішення. Результати показали, що другий підхід ефективніший, - в тому числі тому, що противник з великими труднощами міг прорахувати дії опонента.

При цьому інтуїтивне рішення - не завжди правильне. Завжди є ризик, що воно виявиться невірним і обійдеться досить дорого, тому інтуїцію і не застосовують, коли логічно обгрунтованим здається інший варіант. З іншого боку, є випадки, коли інтуїція рятувала не одне життя. Бувало, що фармацевтичні компанії, наприклад, не випускали ліки на ринок, тому що топ-менеджеру щось заважало поставити свій підпис. Начебто всі документи були в порядку, але щось бентежило, і людина навіть не могла пояснити, що саме. А додаткові дослідження показали, що ліки становили небезпеку.

 

 

Джерело besmart.net

Фото www.task.fm

Поділіться з друзями:
 
Більше на цю тему