Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


06 Груд 2011

Ефект плацебо: дія нізвідки

Читайте більше в рубриці Притчі, саморозвиток, дайджест
 

Тривалий час ефекти плацебо вважали вигадкою і тому їх не сприймали серйозно. Але як зазначає Карін Майснер, лікар і керівник робочої групи експериментальної психосоматики і досліджень плацебо Мюнхенського університету ім. Людвіга Максиміліана, ці ефекти є, і їх можна було б застосовувати в медицині.

Саме так починається матеріал інтернет-видання www.stern.de про загадковий ефект "плацебо". Автор - Corinna Schöps.

shtern_de

shtern_de2

Placeboeffekt
Die Kraft des Nichts
 Corinna Schöps.

 

Плацебо не містять жодних діючих речовин, чому ж вони, незважаючи на це, здатні допомогти?

Тому що при цьому працює наша психіка. Наш мозок сприймає ситуацію і слова лікаря, коли він приписує нам медикаменти, і ці сигнали можуть  стимулювати  процеси полегшення болю.

Ефект плацебо впродовж тривалого часу був забороненою темою для медицини. Зараз науковці та лікарі все частіше звертають увагу на це явище. Чому?

Донедавна ще не було наукових пояснень цьому феноменові. Він був відомий як неминучий  побічний ефект лікарських засобів, але він вважався вигадкою, продуктом людської уяви, і тому його часто легковажно висміювали. Тим часом ми почали точніше розуміти, які процеси в організмі людини можуть залежати від неї самої.

Наприклад?

Пацієнти з болями, вживаючи псевдоліки, відчувають той же ефект,як, наприклад, після прийому дози морфію. Раніше вважалося, що якщо біль минає і людина при цьому не приймає сильного знеболювального, то це означає, що біль був не таким уже й сильним. Але це помилка. Плацебо здатні втамувати справжні, значні болі.

Чи  можуть псевдоліки коли-небудь замінити справжні медикаменти?

Ні. За допомогою ефекту плацебо неможливо вилікуватися, ви не зможете з їхньою допомогою зупинити інфекцію або утворення пухлин. Але плацебо заспокоюють та поліпшують самопочуття. За новими даними, найсильнішу дію плацебо має тоді, коли до страждань причетна психіка людини, отже при болях, депресіях та при хворобі Паркінсона.

Як же діє ефект плацебо?

З допомогою самонавіювання та псевдоліків можна змусити мозок, наприклад, виробляти аутогенний дофамін, який відсутній при хворобі Паркінсона. При цьому можна прослідкувати вплив ефекту плацебо аж до поверхні окремих клітин.

Крім того, вже підтверджено вплив плацебо на внутрішні органи й на вегетативну нервову систему. Наприклад, шлунок починає краще працювати, а вінцеві судини серця реагувати.

Хоча ще невідомо, як довго здатні триматися такі ефекти. Але ми виходимо з того, що кожен прийом ліків і кожна маніпуляція мають більшою чи меншою мірою реакції плацебо. Вони практично зосереджуються «вгорі».

Я вважаю їх вершиною айсберга наших здатностей до самолікування. Але під поверхнею води напевне простирається ще один широкий і невідкритий світ біопсихосоціальних механізмів здоров’я.

Ми говоримо про самолікування. Чим воно відрізняється від лікування?

Ці поняття нерозривно пов’язані один з одним, адже тіло повинне саме лікувати себе, і йому дуже добре відомий перебіг цього процесу. Організм намагається знову привести себе до ладу і прожити якомога довше, якщо його підтримувати.

Що ви маєте на увазі?

У процесі одужання можна  допомагати своєму організмові у різний спосіб. Але при цьому важливо звести до мінімуму стрес або страх. Приклад: одній групі пацієнтів, яку щойно прооперували, лікар детально пояснив, що вони зараз отримають знеболювальне, від якого їм одразу ж покращає. Інша група пацієнтів знала лише, що вони отримають якісь ліки від болю. У першої групи відзначили набагато швидшу і сильнішу дію медикаментів.

Отже псевдоліки уже можна широко застосовувати на практиці?

Ми поки що лише починаємо науково обґрунтовувати ефект плацебо. Ми намагаємося краще зрозуміти, як можна активувати «аптеку» нашого головного мозку, щоб оптимізувати дію терапії. При цьому емоції і увага відіграватимуть велику роль. Це могло б стати орієнтиром на майбутнє.

Дослідження плацебо вказують на те, що людина може сама емоційно вплинути на перебіг багатьох симптомів.

Як це відбувається?

Я візьму за приклад лікування такої хронічної  хвороби як ревматизм. У фармакологічні дослідження цього захворювання інвестували багато коштів. Але уже паралельно відбуваються невеликі за масштабом дослідження впливу гіпнотерапії на хворих на ревматизм. Після такого лікування вони краще рухаються, відчувають менше болю, і у них навіть зменшуються запальні процеси. І так відчутно, що такого результату навряд чи можна було б очікувати від медикаментів. Такі і схожі докази ще потребують дослідження, аби винайти науково обґрунтовану, базовану на об’єктивних свідченнях терапію.

 

www.stern.de

Переклала Алла Кукоба

Поділіться з друзями:
 
Більше на цю тему