Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


03 Вер 2014

9 способів використовування філософії в повсякденному житті

Читайте більше в рубриці Притчі, саморозвиток, дайджест
 

Використовувати правильні знання в повсякденному житті - це мудрість і щастя. Мабуть, більше 90% того, що ми вчимо в школі чи університетах, ми фактично не використовуємо. Проте є речі, які можна і навіть потрібно щодня практикувати. Незважаючи на те, що філософія може здатися занадто "абстрактною" і "віддаленою від життя" наукою, є чимало надбань філософії, які допомагають вирішувати конкретні життєві проблеми. Пропонуємо статтю про практичну користь філософії в щоденному житті.

Філософія задається не тільки абстрактними і універсальними питаннями про сенс життя і пізнанні світу, а й може допомогти нам у подоланні цілком конкретних життєвих випробувань. Письменник Пауль Джун поділився своїм поглядом на застосування в повсякденності філософії стоїків.

Стоїцизм - це філософська школа, що існувала до кінця античного світу. Метою стоїків було досягнення внутрішньої гармонії, подолання негараздів за допомогою самоконтролю і усвідомлення своїх внутрішніх імпульсів. Апологети цієї системи вважали, що необхідно приймати перешкоди, які зустрічаються на життєвому шляху, а не тікати від них.

Отже, пропонуємо 9 принципів філософії, які допомагають сповна відчути щастя.

 

1. Визнати, що всі емоції народжуються всередині вас

Сьогодні мені вдалося уникнути тривожного стану. Або, краще сказати, сьогодні я відмовився від тривоги, бо зовні її не було, а тільки всередині, в моєму сприйнятті

Марк Аврелій, «Наодинці з собою. Роздуми»

 

Не зовнішні сили змушують нас щось відчувати, а тільки ми самі. І тільки ми створюємо наші відчуття і почуття. Порожній аркуш, полотно або недоторканий список справ самі по собі не є джерелом стресу - напругу створюють тільки наші думки з цього приводу. Багато хто з нас хоче перенести відповідальність і провину за те, що відбувається, на зовнішні об'єкти, тому що це легко.

Але правда залишається правдою: всі конфлікти починаються всередині, в нашій свідомості. Коли ми втікаємо від реальності (наприклад, від дедлайну, від термінового листа, від вирішення проблеми і так далі) - ми тільки шкодимо собі і підриваємо дисципліну. Наступного разу, коли ви зіткнетеся з якоюсь перешкодою, спробуйте відмовитися від пориву шукати проблему в зовнішньому світі. Замість цього загляньте всередину себе.

 

2. Знайти гідного, щоб рівнятися на нього

Вибери того, чиє життя і мова, і навіть обличчя, в якому відбивається душа, тобі приємні; і нехай він завжди буде у тебе перед очима - або як зберігач, або як приклад. Нам потрібен, я повторюю, хтось, за чиїм зразком складався б наш характер. Адже криво проведену риску виправиш тільки по лінійці.

Сенека. "Моральні листи до Луцілія"

 

У всіх сферах діяльності є люди, у яких можна вчитися. Можна вивчити їх техніки, життєві принципи, історії успіху і помилок. Ви можете слухати їх інтерв'ю або навіть звернутися до них електронною поштою, відкрити їх головні методики і застосувати їх у своєму житті. Але тільки важливо розуміти, що це не вправа на порівняння.

Якщо вам не запропонували видати книгу через півроку або ваш сервіс не очолив чарти в перший тиждень, як у вашого героя, це не означає, що ви лузер. Незалежно від отриманих результатів, потрібно мати героїв, на яких можна рівнятися.

 

3. Усвідомте, що після провалу життя триває

Можливо, якась подія завадила вам бути справедливим, великодушним, об'єктивним, розумним, обачним, правдивим, скромним, вільним і так далі, при наявності чого людська природа все своє вже отримала? Так запам'ятайте на майбутнє - у всьому, що наводить на вас смуток, треба спиратися на такий принцип: не це - нещастя, а мужньо переносити це - щастя.

Марк Аврелій. "Наодинці з собою"

 

Ви можете витратити багато років на те, щоб просто дивитися, як ваш проект критикують або навіть ігнорують. Одного разу я провів цілий рік над однією працею, і вона до цих пір залишається найслабшою з усіх, що в мене є. Мені здається, це все одно, що народити дитину і дивитися, як лікарі сміються: «Боже, ось це виродок».

Саме таке почуття виникає, коли щось, у що ти вклав частину себе, з тріском провалюється. Однак процес відновлення після фіаско - це безцінна практика, це новий погляд на речі. Тільки ці уроки допомагають надалі не робити помилок. Немає провалу - немає зростання.

 

4. Читайте цілеспрямовано, а потім застосовуйте свої знання

Ми повинні читати книжку, наприклад, про нашу волю, тільки для того, щоб вивчитися управляти нею; книжку про наші бажання - для того, щоб досягати бажаного і бажати тільки того, що слід; книжку про наші обов'язки - для того, щоб ніколи не відступати від них.

Епіктет. "У чому наше благо?"

 

Читання книг з маркетингу або бізнесу корисне і саме по собі: з їх допомогою ви поглиблюєте своє розуміння предмету, напрацьовуєте зв'язки між різними областями знання. Але по-справжньому ефективним читання може зробити тільки здатність застосовувати ці знання на практиці. Читання удосконалює ваш розум, допомагає уникнути дурних помилок, але кінцевою його метою є результат.

Метою освіти є не тільки засвоєння знань, а й стимул до дії і прийняття більш розумних рішень. Наприклад, якщо ви читаєте книги з особистісного розвитку, ви повинні не тільки відчути натхнення для якихось абстрактних змін, а й зуміти повести себе гідно, зустрівши грубого клієнта або зіткнувшись з хамом у трамваї.

 

5. Станьте гранично чесними з собою

"Знати своя ваду - перший крок до здоров'я". По-моєму, це чудові слова Епікура. Адже хто не знає за собою вади, той не бажає її викорінити. Спершу слід відкрити себе, потім - виправлятися. А ті, які хваляться вадами, - невже, по-твоєму, думають вони про ліки, якщо вважають свої гріхи чеснотами? Тому, скільки можеш, сам себе виводь на чисту воду, шукай проти себе доказів! Спочатку стань обвинувачем, потім - суддею, і тільки під кінець - захисником. Іноді варто самому собі бути кривдником!

Сенека. "Моральні листи до Луцілія"

 


Важко змінювати свої звички, особливо якщо ви навіть не розумієте, чому сьогодні весь день сиділи в фейсбуці, а не почали робити проект, про який давно мріяли. Але спробуйте усвідомити речі, які постійно присутні у вашому мисленні і заважають вам вкладати, створювати, жити тут і зараз, а не в мріях. Чому я роблю саме так? Проаналізуйте це. Якщо ви відчуваєте опір, спробуйте відштовхнутися від нього - і піти вперед. Навчитися мислити таким чином - це і є головне випробування.

Загалом, мова тут не про талант або якийсь несвідомий рефлекс. Практика усвідомленості - роздумів про те, як ви мислите, - це і є той мускул, який керує тим, як ви відчуваєте, думаєте і як себе поводите. Чим більше ви нею користуєтеся, тим сильнішою вона стає.

 

6. Замисліться над тим, як ви проводите більшість свого часу

Не переводь залишок життя в уявленнях про інших, коли це не співвідноситься з чимось загальнокорисним. Адже від якоїсь справи відмовляєшся, уявляючи, що робить хтось і навіщо, і що говорить, і що думає, і що таке замислив і ще багато всякого, від чого збивається увага до власної діяльності.

Марк Аврелій. "Наодинці з собою. Роздуми"

 

Хтось тролить в коментах? Напевно, краще не відповідати взагалі. Спам, безглузда фотографія, на якій вас відзначили, непотрібна розмова на роботі біля кавомашини, репліки на вулиці - це та багато іншого віднімає нашу увагу. Є безліч речей, на яких не варто зосереджувати свою увагу. Професіоналами стають тільки ті, хто можуть вірно розставляти пріоритети. Вони поважають кожну хвилину свого часу.

Днями я був щиро вражений тим, скільки часу я провів в інстаграмі, спостерігаючи за тим, як чужі люди проживають свої життя, поїдаючи тонни суші. Хоча невеликі перерви під час робочого дня не загрожують нічим страшним, ми повинні пам'ятати про те, як ми справляємося з різними відволікаючими факторами (а раптом вони викликають звикання?).

 

7. Нагадати собі: прокрастинації у природі не існує

- Вранці, коли не поспішаєш вставати, згадай, що прокидаєшся на людську справу. І чому я бурчу, коли йду робити те, заради чого народжений і для чого приведений на світ? Або я так влаштований, щоб під ковдрою грітися?

- Але це ж солодко.

- А ти значить народився для того, щоб солодко було? І нітрохи не для того, щоб працювати і діяти? Не бачиш ти хіба траву, горобців, мурах, павуків, бджіл, як вони роблять свою справу, творять, наскільки в їх силах, світовий лад? І ти після цього не хочеш робити справу людську, не біжиш назустріч тому, що відповідає твоїй природі?

- Відпочивати теж потрібно.

- Правильно. Але природа дала міру цього, як дала міру їжі і питва. І все-таки ти береш понад міру, понад те, що достатньо; а в справі - ні, все «в межах можливого». Не любиш ти себе, інакше любив би і свою природу, і волю її. Адже хто любить своє ремесло - сохне за своєю справою, невмитий, голодний. Ти, значить, менше шануєш власну природу, ніж карбувальник свою чеканку, танцівник - танець, срібло - грошолюб, марнославство - честолюбець? Адже вони, коли їх захопить пристрасть, ні їжі не віддадуть перевагу, ні сну - тільки б їм множити те, чим вони захоплені.

Марк Аврелій. "Наодинці з собою. Роздуми"


8. Відкладіть телефон і живіть поточним моментом

Немає кращої перевірки мислення, ніж людська здатність зупинитися на тому, до чого людина дійшла, і поміркувати про це наодинці з собою.

Сенека. "Моральні листи до Луцілія"

 

Справа не в тому, що ми живемо в часи, коли все навколо відволікає - справа в тому, що ми живемо в епоху, коли втратили здатність вчитися. Дитина, що грає на планшеті в ресторані - те ж саме, що дорослий, який сидить у інстаграмі, коли його друзі поруч. Жити поточним моментом і бути наодинці із самим собою - звички, які потрібно виробити. Люди, у яких добре виходить слухати інших людей, просто витратили якийсь час на те, щоб цьому навчитися.

Спробуйте протягом дня зловити момент, хоча б недовгий, і просто тихо посидіти. Не важливо, де це буде. Зробіть пару глибоких вдихів, перемкніть телефон на вібрацію і задумайтеся про те, що відбувалося сьогодні.

Під час роботи змусьте себе бути присутнім в поточному моменті. Сфокусуйте свою увагу на поточному завданні, виконуйте його уважно, терпляче і старанно. Рано чи пізно, ви зрозумієте, як сильно такий підхід впливає на вашу креативність, та й в цілому на якість життя.

 

9. Пам'ятайте, що час - найцінніший ресурс

Не живи, ніби попереду нескінченні роки. Смерть все одно переможе. Тому поки ти живий і поки можеш - будь гідним.

Марк Аврелій. "Наодинці з собою. Роздуми"

 

Що мені найбільше подобається в стоїцизмі, так це думка про те, що потрібно завжди пам'ятати про смерть. Стоїки усвідомлювали ефемерність людського буття і те, як воно повторюється в багатьох сферах життя. Розуміння того, що ви прожили певну кількість годин (і не факт, що проживете ще стільки ж), дає безцінне відчуття швидкоплинності.

Коли я думаю про це, я розумію, що кожен день - це шанс зробити себе кращим, навчитися чогось. І це не кліше, це реальна можливість навчитися чесно оцінити те, на що ми здатні, і як ми відповідальні за якість нашого життя.

У такому ракурсі почуття самоповаги, великодушність, трудова етика, усвідомленість і увага стають ще більш важливими. Останнє, чого б хтось з нас хотів би, - це померти з жалем про прожиті дні. Менше порівнянь, менше критики, менше споживання; більше творчості, навчання та дій.

 

 

Джерело http://theoryandpractice.ru/

Фото time.com

Поділіться з друзями: