Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


20 Бер 2012

Хворі на ниркову недостатність у відчаї перекривали в Черкасах міст через Дніпро

Читайте більше в рубриці Резонанс
 

20 березня в Черкасах відбувалися безпрецедентні досі громадські протести. Йшлося не про політику, а про порятунок і повноцінне життя хворих на хронічну ниркову недостатність. Близько сотні хворих, яким процедура гемодіалізу потрібна для підтримки життя, а також їх рідні вимагають від черкаської обласної влади відновити договір із приватним німецьким центром «Фрезеніус», який з листопада 2009 року лікує їх. Ще 19 березня деякі хворі спробували прикувати себе до ліхтарів біля Черкаської ОДА. А 20 березня відбулася маленька «революція» людей, яким, як вони заявили, вже байдуже де померти – без якісної медичної допомоги, чи під час перекриття автомагістралей.

IMGP1663

 

Спершу люди пікетували Черкаську ОДА, очікуючи представників влади, зокрема губернатора. Коли до них з ОДА так ніхто і не вийшов, десятки людей спробували пройти в адмінбудівлю і поговорити з головою ОДА. Проте хворих жінок, які були в перших рядах, жорстко зупинили правоохоронці, заблокувавши вхідні двері. Врешті, після десяти хвилин штовханини, криків та невдалих спроб пройти, люди вирішили блокувати головну вулицю Черкас – бульвар Шевченка.

 

IMGP1710

 

Упродовж години люди блокували бульвар Шевченка в обох напрямках руху автомобілів. Крім того, вони заблокували й проїзд від бульвару по вулиці Лазарєва біля готелю «Черкаси». Працівники ДАІ в цей час розвернули рух авто іншими вулицями.

 

Коли ж і за цей час до мітингувальників ніхто з чиновників ОДА так і не вийшов, вони вирішили блокувати вже серйозну міжміську магістраль на мосту через Дніпро, яка сполучає Черкаси з Києвом та іншими містами.

 

Історія конфлікту

 

Варто зазначити, що німецька фірма «Фрезеніус Медикал Кер» кілька років тому оголосила про намір відкрити в Україні близько десяти діалізних центрів і лікувати там хворих на хронічну ниркову недостатність за «бюджетною» ціною. Була досягнута домовленість між німецькими інвесторами та українською владою про те, що інвестор будує центри і лікує в них хворих на найвищому рівні, відповідно до українських та світових стандартів. А з обласних бюджетів, у свою чергу, цим медичним центрам повинна компенсовуватись вартість лікування на рівні, не вищому, ніж видатки на лікування цих пацієнтів в комунальних лікарнях. Таким чином, держава ніби піднімала якість лікування хворих і водночас не збільшувала видатки на це.

 

Проте інвестори встигли обладнати лише два діалізних центри – в Черкасах та Чернігові. У Черкасах – восени 2009 року, в Чернігові – через рік.

 

Центри з великими урочистостями відкривала місцева влада. При чому в Черкасах діалізний центр відкривали двічі: попередній губернатор Олександр Черевко і, після призначення і десь через півроку після початку роботи центру, - ще й новий голова ОДА Сергій Тулуб.

 

У 2010 році на лікування хворих з обласного бюджету «Фрезеніусу» було виділено близько 10,5 млн грн. А на початку 2011 року, за словами представників обласної влади, виявилося, що «Фрезеніус» запросив надто високу ціну – близько 1400 грн за одну процедуру гемодіалізу (десь 16 мільйонів за рік). Зі свого боку, представники «Фрезеніусу» заявили, що влада не провела, відповідно до вимог МОЗ, чіткий розрахунок вартості процедури гемодіалізу і взагалі не бажає вести переговори.

 

Щоб розв’язати конфлікт, врешті, рік тому в Черкаси на переговори із головою ОДА Сергієм Тулубом приїжджав представник центрального офісу німецької компанії, а також посол Німеччини Ганс-Юрґен Гаймзьот. Сторони офіційно оголосили, що до 22 травня вирішать конфліктну ситуацію і обласна влада укладе новий договір із центром.

 

IMGP1746

 

Позиція сторін

 

Однак минув рік, і центр лікує з січня 2011 року хворих безкоштовно. Обласна ж влада, зокрема керівник управління охорони здоров’я та медицини катастроф облдержадміністрації Володимир Брожик, вже офіційно заявляє, що «немає юридичних механізмів», щоб з обласного бюджету купувати медичну послугу в «приватника». Мовляв, вони намагалися вирішити питання на різних рівнях, однак, врешті, на нараді в віце-прем’єра Сергія Тігіпка було чітко сказано, що укладати договір з приватником не можна. Крім того, чиновники переконують, що «Фрезеніус» вимагає надто багато за лікування.

 

З іншого боку, представники приватного діалізного центру стверджують, що йдеться насамперед не про ціну, адже влада нібито взагалі відмовляється з ними вести переговори. За їхніми словами, обласна влада не здійснювала розрахунок вартості процедури гемодіалізу відповідно до стандартів МОЗ. А обласна лікарня, куди хочуть перевести хворих на лікування, не може надати їм якісну допомогу, як це передбачають державні стандарти.

 

Тим часом 69 хворим уже оголосили, що з 26 березня приватний центр припиняє лікування і «переводить» їх в обласну лікарню, де вони проходили гемодіаліз раніше.

 

Мітинг як попередження

 

IMGP1774

 

Хворі, які прийшли на мітинг до ОДА 20 березня, обурюються. Вони вимагають від влади піти назустріч, адже вони можуть будь-коли померти. За їх словами, обласна влада по суті остаточно закриває черкаський діалізний центр «Фрезеніус», де вони безкоштовно підтримували життя два роки, і після цього змогли жити принаймні без серйозної сторонньої допомоги.

 

Так, за словами одного хворого зі Сміли, який вже дев’ять років проходить процедуру гемодіалізу, він спершу проходив процедуру в Черкаській обласній лікарні, а останні два роки – в «Фрезеніусі». За його словами, під час лікування в обласній лікарні, куди їх зараз прагнуть перевести знову, він практично не міг ходити і йому було настільки погано, що щоб довезти його в автомобілі з Черкас до Сміли, потрібно було дорогою «колоти різні препарати». При лікуванні ж в німецькому діалізному центрі, за словами чоловіка, він тепер не те, що сам ходить, а ще й «ганяє мотоциклом».

 

Ось що нам розповів інший хворий черкащанин Анатолій Пірус:

 

- Ми в обласній лікарні проходили процедуру 3 години, у «Фрезеніусі» - 4 години. Крім того, центр додатково дає безкоштовно препарати, які підвищують гемоглобін і покращують якість життя. А в обласній це треба було купувати за свої гроші. Один укол – півтори тисячі. Це ж дешевше навіть виходить для бюджету платити «Фрезеніусу». Це безпосередньо виробник цього обладнання і препаратів, світовий лідер, а в обласну лікарню закуповують медикаменти через посередників. Крім того, якщо ми лікуємося у «Фрезеніусі», то всі показники контролюються в єдиному діалізному центрі у Франкфурті-на-Майні.

 

Деякі хворі відверто говорять, що обласній владі не вигідно укладати договір із «Фрезеніусом» через неможливість заробити на «тендерах» та «відкатах»…

 

Один із мітингувальників Валерій розповідає, що коли він лікувався в обласній лікарні, то після процедури «відходив» день, не міг нічого робити і навіть говорити. Лікується він загалом 4 роки. «Небо і земля», - каже він, порівнюючи приватний центр із обласною лікарнею. Розповідає, що рівень гемоглобіну в крові при лікуванні в обласній лікарні був в нього максимум 80 одиниць, а дістати препарати для його підняття було практично неможливо. Він як постраждалий від аварії на ЧАЕС ледве «випросив» п’ять уколів препарату. Але лікарі обласної лікарні, як розповідає Валерій, навіть не знали, як потрібно його вводити і після п’яти уколів гемоглобін підняли тільки на 5 одиниць.

 

«Тільки вже в «Фрезеніусі» мені розповіли, що разом із цим препаратом потрібно постійно колоти залізо і вітамін C», - каже він, говорячи про рівень лікування в обласній лікарні.

 

«У мене рівень фосфору був десь 4 одиниці при нормі 1,5. Коли нирки не працюють, то фосфор – найбільша проблема, тому що діалізний препарат фосфор не викачує. І нам в обласній лікарні ніхто не казав, що для того, щоб знизити фосфор, потрібно просту крейду їсти – карбонат кальцію. Далі – паратгормон. Його норма в організмі – 150 одиниць, а в мене було 1150 одиниць при лікуванні в обласній. Мені одна професорка в Києві сказала, що ще б місяць такого лікування і щитовидну залозу треба було б видаляти… Треба карбонат кальцію їсти. Але ж в лікарні навіть не знали про це. Це я їм розповів. Вони ж навіть на курси не хочуть їздити…», - розповів Валерій.

 

IMGP1838

 

 

В ОДА заявляють, що хворі просто «звикли до кращого»

 

У той час, поки хворі люди перекрили бульвар Шевченка, ми йдемо по коментар до керівника управління охорони здоров’я та медицини катастроф ОДА Володимира Брожика. Він говорить, що виходити до людей не збирається, бо вже три рази на цьому тижні з ними зустрічався і все їм пояснив. За його словами, «нирочники» просто звикли до кращих умов, але бюджет не може собі дозволити оплатити їх лікування у «Фрезеніусі». Крім того, вони нібито юридично не можуть платити з бюджету приватній компанії. Тим паче, якщо обласна лікарня надає такі ж медичні послуги дешевше (за словами пана Брожика, це 800 гривень за процедуру гемодіалізу).

 

«На сьогоднішній день в нас перебуває на обліку близько 150 пацієнтів із хронічною ринковою недостатністю. 69 лікується в Черкаській обласній лікарні та її філіях (Уманська та Звенигородська). Ми можемо забезпечити лікування близько 240 пацієнтів з розширенням матеріально-технічної бази», - пояснює він. Так, влада, за його словами, готова, повноцінно лікувати всіх хворих на ниркову недостатність в обласній лікарні та її філіях в Умані та Звенигородці.

 

«Інше питання, що пацієнти хочуть лікуватися в приватників. Так, можливо, там кращі умови, можливо, їздять на таксі додому, забезпечені більш дороговартісними препаратами. Але крім хворих на гемодіаліз у нас ще є 5 тисяч хворих зі злоякісними пухлинами, близько 3 тисяч, які потребують сьогодні кардіологічної допомоги, оперативних втручань, є сьогодні категорії ветеранів, чорнобильців, афганців…», - зауважує посадовець.

 

Врешті, Володимир Брожик посилається на директиву Сергія Тігіпка:

 

"Ми ці питання вирішували на різних рівнях… Зустріч, яка відбулася у віце-прем’єра Сергія Тігіпка, підтвердила, що юридичних підстав забезпечити державні кошти приватній фірмі на сьогоднішній день немає".

 

На наше питання, що саме ОДА вимагає від діалізного центру, щоб укласти з ним угоду, пан Брожик відповідає так:

 

- Логічно, що в будь-якій державі приватна компанія повинна поставити нижчу ціну для того, щоб бюджетні кошти могли бути перераховані приватній фірмі.

 

- Тобто нижчу 800 гривень за процедуру?

 

- Однозначно. Компанії «Фрезеніус» потрібно заплатити 15,5 млн грн за лікування 69 пацієнтів, а ми будемо обслуговувати за 8 мільйонів.

 

Ми також телефонуємо по коментар головному лікарю діалізного центру Володимиру Новаківському. Ось що він нам розповідає:

 

- Обласна влада взагалі відмовляється вести з нами переговори. Тому ми дали пацієнтам листи, де пояснюємо, чому ми не можемо їх надалі лікувати. Тому що лікування проводилося за рахунок клініки, за рахунок компанії півтора року. На будь-які перемовини керівництво області з нами не йшло. Тому ми вимушені припинити лікування і перевести цих хворих в обласну лікарню. Питання ціни на сьогоднішній день взагалі не стоїть. З нами просто відмовляються спілкуватися. Півтора року на численні звернення, прохання про перемовини, про ціну і порівняння ціни взагалі ніхто не відреагував. Компанія готова домовлятися про ціну з обласною державною адміністрацією.

 

«Нирочники» перекривають міст через Дніпро

 

IMGP1859

 

Врешті, хворі на ниркову недостатність, не отримавши від влади жодної відповіді після перекриття центральної вулиці Черкас, вирішують іти на радикальніші кроки і перекривати міст через Дніпро. Вони розблоковують бульвар Шевченка і рухаються в бік мосту. Відразу ж представники ДАІ починають їх переконувати, що не варто «гарячкувати». Вони радять їм іти в ОДА, на що хворі відповідають, що вже були там і таки змусять владу звернути на них увагу.

 

Тоді міліція починає погрожувати кримінальною відповідальністю і запевняє, що «ми вам перекрити дорогу не дамо». Натомість протестанти заявляють, що влада «кидає їх помирати», тому вони вже нічого не бояться.

 

IMGP1869

 

Поки кілька людей ведуть переговори з представниками ДАІ, інші вирушають різним транспортом до мосту через Дніпро.

 

Через півгодини кілька десятків людей уже збираються недалеко від мосту. Після розмов і погроз від ДАІ «нирочники» спускаються до мосту й перекривають дорогу. Їх намагаються відтягнути ДАІ-шники. Періодично вискакують із автомобілів водії, які теж починають конфліктувати із доведеними до відчаю хворими. Штовханина і крики. Люди пропускають кілька авто, які нібито везуть хворих на операцію з Києва чи інших міст.

 

Проте трапляються й такі водії, які нахабно їдуть на хворих жінок та чоловіків. Так, водій на «Volkswagen» з номерами «СА 9408 АЕ», набравши швидкість, просто «врізається» в натовп протестантів та журналістів і, не зупиняючись, їде далі. Деякі люди падають, однак потім знову перекривають рух.

 

IMGP1879

 

Після чергової спроби «прорватися», протестуючий чоловік просто лягає на дорогу перед автомобілем. Авто зупиняється. Через кілька хвилин чоловік встає.

 

Врешті, прибуває автобус із працівниками ДАІ, які починають хапати людей за руки та одяг і виштовхувати на узбіччя траси. Деякі жінки плачуть від болю, хтось скаржиться на хворе серце… Боротьба із правоохоронцями триває десь хвилин десять.

 

IMGP1878

 

Десь через півгодини після перекриття магістралі люди сходять на тротуар і обіцяють повернутися в наступні дні, якщо влада не почує їх.

 

Чергові переговори

 

IMGP1884

 

Цього ж дня представники хворих на ниркову недостатність разом із депутатом Черкаської облради Любов’ю Майбородою о 15 годині зустрілися із головою облради Валерієм Черняком та його заступником Василем Касяном.

 

Голова облради повідомив, що представники ради кілька разів намагалися вести переговори із «Фрезеніусом», однак та сторона переговори ігнорувала.

 

IMGP1901

 

Врешті, хворі на ниркову недостатність 21 березня о 10 годині продовжують протест біля Черкаської ОДА, а о 12.00 годині, за словами депутата облради Любові Майбороди, в ОДА відбудуться переговори за участі керівника проекту «Фрезеніус» в Україні Дмитра Михайловського, керівників Черкаської облради та представників ОДА щодо подальшого лікування хворих на ниркову недостатність.

 

«Фрезеніус» стверджує, що влада хоче продати «автомобіль без двигуна»

 

Наостанок ми поспілкувалися з Дмитром Михайловським, керівником проекту зі створення мережі діалізних центрів «Фрезеніус Медікал Кер» в Україні, щоб прояснити питання «фінансових» протиріч між компанією та обласною владою.

 

- З січня 2011 року нам з обласного бюджету не виділяють кошти на лікування хворих. Ми витратили за цей час приблизно до 14 мільйонів гривень. Хоча в нас з обласною адміністрацією був протокол про наміри зі створення центру, де передбачалась співпраця на 10 років...

 

- Сьогодні Володимир Брожик заявив, що з обласного бюджету сплачується 2,5 мільйони за оренду приміщень, де знаходиться «Фрезеніус». Це так?


- Ні, неправда. Ми сплачуємо оренду приватному власнику.

 

- Можете назвати суму?


- Ні.

 

- Скільки вам виділяли з обласного бюджету за рік?


- Ця цифра є в обласному бюджеті. Здається, це 10,5 мільйонів гривень.

 

- Керівник управління охорони здоров’я ОДА заявив, що вам потрібно за рік сплачувати 15 мільйонів. Можете сказати скільки вам потрібно?


- Для того, щоб визначити вартість процедури, є методика розрахунку вартості процедури гемодіалізу, розроблена Міністерством охорони здоров’я, Академією медичних наук за участю Міністерства економіки, Міністерства фінансів та КРУ. І ніякі фантазії пана Брожика навіть не мають розглядатися. Є лише документ, затверджений наказом МОЗ і Мінюстом. Усе. Розраховувати обласна влада цю вартість не хоче.

 

- Пан Брожик стверджує, що вони розрахували, і одна процедура в обласній лікарні коштує 800 гривень.

 

- Вибачили документ із підписом і печаткою?

 

- Ні. Я цитую слова Брожика.


- І ніхто його не бачив. Тому що підпис під цим документом за собою дещо тягне.

 

- Ви можете назвати вашу реальну ціну процедури?


- Я зараз не буду називати нашу ціну. З чого все починалося? Цей центр став потрібним в області тому, що ми його побудували, зобов’язалися лікувати хворих і витрачати не більше ніж виділяв бюджет на це. Ми питаємо у влади: скільки коштує процедура? У 2010 році є листи за підписом Черняка про те, що обласна лікарня витрачала на одну процедуру 938 гривень. Ми саме за цю суму і лікували хворих, абсолютно не перевантажуючи бюджет. А далі пішли фокуси. За 2 роки, коли все дорожчає, в обласній лікарні вартість гемодіалізу знизилася на 200 гривень. Але це не підтверджено документами.

 

Тому в ці ігри ми гратися не будемо. А якщо обласна влада піде на розрахунки за законом, в присутності преси, перед камерами, в присутності КРУ, тоді побачимо скільки це коштує.

 

Ми обіцяли, що ми забезпечимо лікування хворих принаймні за ту суму, яку витрачає бюджет на їх лікування у державній установі. Скільки це буде нам коштувати і яким чином ми це зробимо – це вже наші проблеми.

 

- За словами обласної влади, має бути тендер, і якщо ви запропонуєте нижчу ціну ніж витрачає обласна лікарня, тобто нижче ніж 800 гривень, тоді лиш можна укладати договір…


- Бачите, дуже зручно говорити правду, але не всю. Крім того, що є методика розрахунку вартості гемодіалізу, є ще і стандарт. Це – теж державний документ, де написано, що має входити до діалізу, і які мають бути досягнуті результати. На це треба дивитися перш за все. І я запевняю вас, що автомобіль без двигуна буде дешевший ніж з двигуном. А він вам потрібний?

 

- Тобто йдеться про якість лікування?


- Так. І не про якість в манері розмов, а якість на підставі затвердженого в державі стандарту, де вся ця «якість» прописана в цифрах. Ось і все.

 

- Із 26-го березня, якщо обласна влада не укладає з вами договір, ви припиняєте лікування?


- Не зовсім так. Ми, безумовно, повинні зробити це таким чином, щоб наші хворі не постраждали. І передати цих хворих – 69 людей – в один день фізично неможливо. Обласна лікарня їх ніяк прийняти не зможе.

 

- Хоча пан Брожик стверджує, що прийняти обласна лікарня може всіх.


- Так, може. Тільки хто буде потім відповідати за наслідки? Пан Брожик не буде. Будь ласка, нехай нам дають гарантію, що з пацієнтами все буде гаразд, хай дадуть графік передачі, і – будь ласка. Наші можливості теж не безмежні.

 

- Тобто, 26 березня – це кінцева дата?


- Це день, коли ми можемо почати поступово крок за кроком передавати пацієнтів за тим розкладом, який нам надасть обласна лікарня.

 

 

Про хід переговорів між владою та "Фрезеніусом" можна прочитати тут і тут

Крім того, пропонуємо ознайомитися із попереднім протоколом, який затвердили 21 березня, під час переговорів

 

 

Матеріал підготовлено за сприяння Центру інформації з прав людини

Поділіться з друзями: