Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


24 Лют 2012

Весна запахла фіалками

Читайте більше в рубриці Фоторепортаж
 

У черкаському музеї «Кобзаря» розпочалася виставка фіалок, організована клубом «Сенполія». Свої колекції цієї рослини представив також клуб «Черкаська фіалочка» та приватна колекціонерка зі Знам'янки. На виставці – близько сотні сортів сенполії, тобто узамбарської фіалки. Є тут звичайні фіалки, мініатюрні та трейлерні. Серед фіалок - «Алла Пугачова», «Бій Биків», «Геній Чистої Краси», «Дика орхідея», «King's Ransom», «Kissing Bandit (Sorano)», «Lunar Eclipse (LLG)», «Lyon's Night Owl»... Виставка триватиме до 26 лютого.

 

Після фотопрогулянки НародUA поспілкувався із представниками черкаського клубу «Сенполія».


IMGP0306

 

- Наш клуб називається «Сенполія». Ми вперше проводимо виставку в музеї Кобзаря. Тут представлений як клуб «Черкаська фіалочка», яка раніше вже проводила дві виставки, так і клуб «Сенполія». Ми від «Сенполії» представили на виставці дві колекції. Наш клуб називається за назвою рослини, яку ви тут бачите, і яку часто називають фіалкою.

 

IMGP0268

 

- Скільки тут представників клубу?

 

- У нас тут дві колекції від «Сенполії», один представник від «Черкаської фіалки», і одна приватна колекція – із Знам'янки.

 

IMGP0280

 

- А скільки загалом представлено різновидів квітки?

 

- Різновид тут один – узамбарська фіалка, тобто сенполія. Тут є стандартні фіалки, і мініатюрні. Вони відрізняються просто по діаметру цієї розетки. Є ще трейлерні фіалки, які плетуться. А так – до ста сортів тут фіалки.

 

IMGP0281

 

- Я бачу тут всі квітки такі різні – і пелюстки, і листки...

 

- Так, вони всі відрізняються кольором. Ну і найбільша різниця між звичайними, мініатюрними та трейлерами. Мені дуже подобається мініатюрна ще й тим, що вона дуже швидко виростає – за півроку вона виростає з маленького листочка до великої квітки. А звичайній, для  того щоб вирости від листка до квітки, яка починає цвісти, потрібно щонайменше дев'ять місяців. Тоді як трейлерні можуть вирости дуже великі. Якщо хтось любить великі квіти на вікні – то вирощують їх. Але їм потрібно близько двох років, щоб вирости.

 

IMGP0282

 

- Тут у вас виставка-яромарок?

 

- Можна при бажанні купити, але головне – ми хочемо, щоб люди подивилися на ці красиві квітки й самі почали їх вирощувати. Це наше хобі. В принципі це все – наші колекції, і ми їх не продаємо. Можемо продати листочок для вирощування.

 

IMGP0283

 

- У середньому скільки доросла квітка коштує?

 

- Ми їх рідко продаємо, тому не дуже орієнтуємося. Десь – 50-70 гривень. Її ж треба півтора-два роки вирощувати.

 

IMGP0285

 

- А листочок?

 

- Залежно який сорт. Може бути сім гривень. Виставка – це взагалі можливість побачити якісні квітки. Ми їх купуємо в колекціонерів, селекціонерів.

 

IMGP0287

 

- А селекціонери в Черкасах є?

 

- Ні, їх в Україні дуже мало. Вони опиляють квітки, виводять сорти... Є у Вінниці, Луганську, Одесі, Житомирі. Привозять ще фіалки з Росії, Сполучених Штатів...

 

IMGP0286

 

- Багато людей у вас в клубі?

 

- Нас поки четверо. Ми нещодавно зареєструвалися як громадська організація.

 

IMGP0288

 

- А які особливості вирощування фіалок?

 

- Невеликий вазон і легка, пухка земля. Її не можна пересушувати чи – навпаки – занадто поливати. Усе залежить від місця, де квітка росте. Вона не любить пряме сонце.

 

IMGP0291

 

- А який вазон кращий – пластмасовий чи керамічний?

 

- Залежно де вирощувати квітку. Глиняні вазонки більше тепло пропускають, тому якщо холодна поверхня, де стоїть фіалка, то земля може промерзати. Але з іншого боку, глина пропускає повітря і вбирає частину вологи в себе.

 

IMGP0296

 

Поради з вирощування і догляду за фіалками від Черкаського клубу «Сенполія»


IMGP0297


Грунт

Грунт можна як купити готовий, так і зробити самому. Вимога - достатня повітропроникність і пухка структура.

 

Помилка фіалковода-початківця - це застосування для фіалок ґрунту лише на основі гумусу або низинного торфу (має чорний колір, часто застосовується як основний компонент в універсальному ґрунті), які містять в своєму складі багато не розкладених часток і є занадто "важкими" як для сенполій, так і інших рослин з сімейства геснерієвих. Такий грунт можна лише додавати в грунтосуміш для підвищення поживності і в невеликій кількості, бо корінню буде складно його швидко освоїти. Виникає загроза замокання грунту, що, в свою чергу, може призвести до гниття коріння і загибелі рослини. Найкраще застосовувати грунтосуміш, основою якої буде верховий торф (він бурого чи рудого кольору) чи кокосове волокно, з додаванням розпушувачів (перліт, вермикуліт). Можна додавати до цього складу невелику частку більш поживного грунту, але не багато. Рецепт відомого селекціонера сенполій Макуні : торф (2 частка), дернова земля (1 частка), мох- сфагнум (1 частка), річковий пісок (0,5 частки). Американський субстрат: в однакових пропорціях торф, перліт і вермикуліт.

 

IMGP0298

 

УВАГА! На дно горщика обов'язково потрібно класти дренаж, наприклад подрібнений пінопласт.


IMGP0299


Велике значення при виборі грунтосуміші відіграє метод поливу рослин. Якщо ви вирощуєте рослини "класичним" методом з поливом зверху чи в піддон, то грунтосуміш можна робити більш поживною, з додаванням гумусу. Якщо ж ви хочете вирощувати методом "на фітелі", то грунт повинен не містити нерозкладених речовин, які при постійній взаємодії з водою можуть привести до "замокання" фунту і загибелі рослини. Тому грунтосуміш повинна бути малопоживна: торф верховий або кокосове волокно, перліт, вермикуліт, також додають вугілля (але не активоване з аптеки). Приклад: торф, перліт, вермикуліт в рівних частинах; торф 2 частини, перліт 1 частина.

Працювати з розпушувачами треба в масці для запобігання потрапляння дрібних частинок розпушувача в дихальний тракт!


IMGP0300


Ємкість для вирощування

Чи буде вона з пластику чи з кераміки - обирати вам. Перевага пластикового горщика - дешевизна, він добре тримає вологу, з нього легко без пошкоджень виймати при пересаджуванні рослину. В керамічному ж горщику коріння може приростати до пористої внутрішньої поверхні горщика і при вийманні земляного кому пошкоджуватись. Також глиняні горщики швидше випаровують вологу із землі і тримають коріння у прохолоді (тому з ними треба бути обережними в зимовий період на холодному підвіконні, обов'язково підкладати якийсь ізолюючий матеріал, щоб не було у коріння переохолодження).

 

Основне правило вибору горщика дня сенполій - діаметр горщика повинен бути в 3 рази меншим за діаметр розетки, що пересаджується. Максимальний розмір горщика для дорослих сенполій - 8-9 см (звичайно якщо це не мініатюрна сенполія чи "трейлер").

 

IMGP0303

 

Світло

Для фіалок потрібне яскраве розсіяне світло - це запорука їх цвітіння і формування красивої рівної розетки. Пряме сонячне світло не допустиме - ви отримаєте опіки рослин. Краще за все підійдуть підвіконня східного чи західного вікна. На південній стороні краще розташовувати квіти на 1 -2 м від вікна в захищеному від прямих променів місці, або хоча б заклейте низ скла вікна спеціальною плівкою.

 

На підвіконні північного вікна фіалки теж можна тримати. Для стрептокарпусів північна сторона взагалі є оптимальною, вони дуже не люблять перегрів коричневої системи. Тому на південному вікні тримати стрептокарпуси не рекомендується.

 

Сенполії часто вирощують на спеціальних стелажах з досвічуванням. Для освітлення використовують лампи денного світла потужністю 36 Вт. Відстань від розетки до лампи - 20-40 см. Тривалість освітлення - 12-16 годин.

 

IMGP0304

 

Температура

Більшість геснерієвих прекрасно себе почуває при температурі у межах 18-24° С. Тимчасово можуть переносити більш низькі температури, але при помірному поливі і освітленні. Також їх треба берегти від протягів і гарячих батарей.

 

Стрептокарпус взагалі важче переносить перегрів (навіть дуже короткотривалий) кореневої системи, ніж тимчасове пересушування ґрунту.

 

IMGP0305

 

Вологість

Геснерієві вологолюбиві рослини. Для покращення їх самопочуття, особливо в зимовий період, коли центральне опалення включене і повітря в приміщенні може бути дуже сухим, вологість навколо рослин підвищують або ставлячи коло них ємкості з гравієм і водою, або обкладаючи землю у горщику мохом-сфагнумом, який утримуватиме вологу.

 

Пересадка

Молоді рослини, які ще повністю не розкрили свій потенціал, не пересаджують, а перевалюють в більший горщик . Коріння при цьому не підрізають. Дорослу рослину потрібно пересаджувати як мінімум 1 раз у рік з повною заміною земельної суміші. Чи потрібно пересаджувати рослину раніше, можна вирішити подивившись на коріння. Для цього акуратно вийняти рослину з горщика. Якщо земля повністю оповита корінням, то пересадка обов'язкова. Якщо ж коріння не повністю обплело грунт, то пересаджувати не обов'язково.

 

При пересадженні коріння рослини акуратно звільнюємо від старого грунту і підрізаємо, залишаючи близько 4 см довжиною, видаляємо пошкоджене і сухе коріння (воно може стати причиною гниття). Дуже добре буде таке обрізане коріння притрусити вугіллям.

 

При пересадженні важливо також слідкувати, щоб не засипати точку росту рослини.

 

Розмноження

Розмножуються геснерієві просто. Такі, як сенполія, стрептокарпус, синнінгія, хіріта та інші розеточні, легко розмножуються листям. До речі, це найкращий метод зберегти сортові особливості у сенполій з малюнком пелюсток квітів "фентезі" (але крім сенполій — "химер"). Листок можна поставити у воду для нарощування коріння, а вже потім садити у грунт.

 

Можна відразу посадити у легку землю або "торф'яну" таблетку та поставити в пакет, як в тепличку, для швидшого пророщування (таку тепличку не можна ставити на пряме сонце — листок може просто в ній "зваритись").

 

Пакет поставити в тепле і світле місце. Регулярно пакет треба відкривати для провітрювання і ліквідації конденсату. Поливається листок по мірі підсихання. Також сенполії можна розмножувати пасинками, що утворюються замість квітів в пазухах листя (тільки такий метод розмноження, та ще вирощування з цвітоноса, використовується для розведення сенполій -"химер" ). Такі геснерієві як колумнея, епісція, так звані стеблові, розмножуються верхівкою стебла, яка ставиться на укорінення у воду, а після пророщення саджається у грунт. Так само можна розмножувати і синнінгію (глоксинію).

 

Добрива


З часом в процесі життя рослини запаси поживних речовин у грунті зменшуються, тому рослини бажано підкормлювати. Основне правило - краще менше, ніж більше. Добрива потрібно розводити з водою в концентрації меншій, ніж вказано в інструкції, в 2 , а то й 4 рази менше (написано 1 г на 1 л, то розводимо 1 г на 2 л). Щойно пересаджені рослини удобрюють лише через 1 місяць після пересадки. Не удобрюють хвору рослину чи ослаблену, чи яка знаходиться в несприятливих умовах (низька температура, жарко і т. ін.). Весною-літом удобрюють частіше, восени-взимку - рідше. Добрива можна вносити з кожним поливом, але в дуже незначній концентрації.

 

Характеристики добрива: азот (N):фосфор(F):калій(К).

 

На упаковці вони в основному вказані трьома послідовно стоячими цифрами через двокрапку. Для нарощування листя застосовують добриво з рівною часткою усіх компонентів. При закладанні бутонів і цвітінні - з більшим показником фосфору (2-й з показників).

Успіхів у вирощуванні!

Поділіться з друзями: