Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


16 Січ 2012

Черкаси зустріли «Різдвяну коляду» як ніколи масово

Читайте більше в рубриці Культура
 

У Черкасах 15 січня в музично-драматичному театрі імені Тараса Шевченка, а згодом – на Театральній площі поблизу нього проходила «Різдвяна коляда». І хоч організовується вона другий рік поспіль, однак такої масовості та ажіотажу від черкаської публіки ще не було.

Заздалегідь стало відомо про аншлаг в театрі, і дістати запрошення змогли далеко не всі бажаючі. Навіть один із організаторів заходу, настоятель черкаської парафії Української греко-католицької Церкви отець Юліан зізнався, що не отримав й половину запрошень, які просили всі охочі.

IMGP9353

IMGP9379

 

Тому в партері театру змушені були доставляти додаткові ряди стільців, а на вулиці були десятки і сотні осіб, які питали, чи немає в когось ще запрошень. Однак спортивні «сек'юріті», найняті міською владою для контролю запрошень, а також міліція, не пропускали людей без згаданих «перепусток».

IMGP9369

IMGP9380

 

Врешті, черкащани разом із поважним гостем – главою УГКЦ блаженнійшим Святославом – години зо три слухали колядки, щедрівки та просто фольклорні виступи черкаських самодіяльних та професійних хорових колективів, представників мистецьких шкіл тощо.

Однак перед початком великого дійства Глава УГКЦ звернувся до черкащан із урочистим привітальним словом:

IMGP9365

 

- Для мене це особлива честь бути тут з вами на цій землі великого Кобзаря, для того, щоб тішитися разом унікальною традицією, яку має наш народ – Колядою. Донедавна цей вид народної творчості був малознаним і навіть забороненим, тому що справді християнський характер української культури в дуже особливий спосіб проявляється через Коляду. Ні для кого вже не є секретом, що отримавши такий поштовх зі стін Києво-Могилянської академії Коляда і вертеп стали частиною життя українського народу, його способу святкувати Різдво, ділитися цією різдвяною радістю, ходячи від хати до хати, вітаючи один одного з цим великим святом. Безперечно, хтось скаже, що Коляда має велике мистецьке значення і вартість. Той народний спів, ці мелодії, які сьогодні тут прозвучать, вони справді є голосом віків, якими сьогодні сповнюється українська земля. Але Коляда має так само дуже глибокий духовний зміст. Бо коли хтось вдумається у ці слова, які ми співаємо сьогодні, які прозвучать з цієї сцени, то відчує, як в дуже простий народний спосіб є висловлене велике таїнство християнської віри у прихід у людському тілі на землю Божого сина. Коляда – це найкраща проповідь християнської віри, яку з радістю приймають усі християни, незалежно від конфесії чи від того, наскільки глибоко ми можемо розуміти, читати Боже слово, чи взагалі вникати в це таїнство. Коляда є найкращою проповіддю.

Я хочу висловити свою глибоку вдячність всім тим, хто вже другий рік поспіль організовує цей фестиваль тут у Черкасах. Ця традиція вертається до землі, яка стала колискою української духовної і національної культури. Я дякую всім тим колективам, які колядують, які приїхали з різних куточків Черкащини і України, щоб тут разом поділитися цим благовістям про народження Божого сина. Я дуже дякую усім вам, які так чисельно і з такою зацікавленістю прийшли на цей фестиваль.

Я би дуже хотів, щоб усі ті, кого не зміг вмістити цей зал, були разом із нами, у нашому серці, в нашому розумі. І можливо на майбутнє, при допомозі засобів сучасної комунікації, це свято зможе дійти до домівки кожного черкасця, щоби ця Коляда справді зворушила християнське сумління цього міста і цієї землі. І нехай Господь, той самий спаситель, який забажав з людиною розділити її життя, новонароджений Христос усіх вас щедро благословить – вас, ваші родини, ваших близьких і знайомих, ваших сусідів, щоби гучною Колядою розгорілася черкаська земля.

IMGP9370

IMGP9382

 

Після усіх привітальних слів і звернень глядачі, яким вдалося сюди потрапити, почули як традиційні народні колядки, які всі охочі могли заспівати разом із колективами, так і авторські й ще не чуті оригінальні різдвяні пісні. Були й справжні фольклорно-інструментальні постановки. Навіть з грою на косі (тій, якою досі в селах косять траву) та інших нібито «не музичних» інструментах...

IMGP9383

IMGP9371

 

Крім того, до Черкас із вертепом завітала юнацька група театру «Мета» (режисер і постановник Зоряна Грегорійчук). Глядачі побачили дуже химерне й оригінальне театральне дійство навколо біблійної історії народження Христа з багатьма сучасними «стьобними» елементами-пародіями, яке заслуговувало окремого перегляду і, можливо, дещо губилося після кількох годин виступів фольклорних колективів.

IMGP9386

IMGP9376

 

Надзвичайні емоції та враження викликав і львівський дитячий хор «Надія» при храмові УГКЦ святих Ольги та Єлизавети, який відкривав і закривав коляду в драмтеатрі. А голос Дзвенислави Шаламаги та гра на бандурі Богодара Баглая викликали таке захоплення черкаської публіки, що виконавці просто вимушені були виконувати фрагмент «на біс».

IMGP9352

 

По завершенні колядувань в залі театру настоятель парафії Покрови Пресвятої Богородиці отець Юліан, окрім висловлювання подяк усім організаторам, привітав директора театру Володимира Осипова з 60-річчям, подарувавши ікону та побажавши творчості й Божого благословення.

IMGP9373

IMGP9374

Сімейне артистичне тріо Наталії Мамалиги, Юрія Прокопчука та їх доні Данусі цього разу колядувало дуетом

 

Однак самим приміщенням Черкаського драмтеатру коляда не обмежилася, а лише перейшла на вулицю, де різні, в тому числі й дитячі, колективи Черкас та області колядували разом із черкасцями до пізнього вечора. Час од часу організатори пригощали учасників масового дійства пряниками у вигляді різдвяних зірочок та ялинок, а також гарячим вином.

IMGP9377

 

До того ж на Театральній площі було розпалене святкове Різдвяне багаття, де могли погрітися цього зимового дня й дорослі, і діти.

Поділіться з друзями: