Щастя це

Щастя - це ділитися світлом, любити. Поділіться зі світом своїм ЩАСТЯМ. Ставайте нашими героями і партнерами.

 

Зробіть світ щасливішим! Поділіться своїм щастям!


09 Січ 2012

Наталка Кузьменко знає, як народжується лялька-мотанка

Читайте більше в рубриці Культура
 

У цих ляльок немає очей. Замість них - хрест. І рук теж немає. Зате є голова, яка символізує зв'язок з космосом, тулуб, як уособлення продовження роду, і спідниця-плахта – лялька нею «вростає» в землю, ніби корінням.

Тож даремно говорять, що такі ляльки якісь несамодостатні чи що їм чогось бракує, або що вони нічого не бачать чи не  можуть про щось розповісти. Їхнє мовчання та незрячість – це омана. Принаймні, погляд ляльки-мотанки набагато виразніший, а її мовчання достатньо промовисте для того, аби будь-яке порівняння зі славнозвісною лялькою Барбі було просто безглуздим.

Черкащанка Наталка Кузьменко робить ляльок-мотанок. Причому, це для неї не просто забавка, а таємниче дійство зі своєю історією та філософією. Із особливим трепетом майстриня говорить про те, як відомий етнограф Марко Грушевський збирав ляльок-мотанок на Чигиринщині та досліджував їх, і як цікаво було б сьогодні розгорнути таку ляльку й подивитися, як і з чого вона змотана.

У своїй фундаментальній праці «Дитина у звичаях та віруваннях українського народу» Грушевський розповідає, як можна власноруч зробити ляльку-мотанку, якою потім забавляти маля:

«Щоб ляльку зробити, спочатку пожують хліба в роті, а з нього виліплять кульку, положать її в полотнинку, зав'яжуть як вузлик, ниткою, сформують голівку, а зверху придушать, щоб вийшло таке, як очіпок у молодиці чи стрічка в дівки. Як висохне, вив'язують, наче молодицю, хусткою, або як дівці, вичешуть кіску з прядива, і узявши за лоб, ззаду заплетуть її з кісниками і стрічками. У вузлик-голівку, на місці, де він зв'язаний і де буде у ляльки шия, втромлюють коротеньку паличку або ще більше обмотують її, щоб було за що зачепити сорочечку і крамки, подібні до грудей і живота. Рук немає, лише рукави й уставки приробляють і керсет одягають. Далі на поясі намотують мотузку чи прядива тісно і ним прив'язують спідницю, запаску чи плахту, попередницю чи фартух. Майструючи, співають пісень», - йдеться у книзі.

Сьогодні ж процес творення ляльки-мотанки, безперечно, є дещо іншим. Яким? Якось ми попросили Наталку показати нам, як у її руках із ниток та тканини народжується лялечка. Та ще й не сама, а з малятком. Пояснити це словами – марна справа. Тому пропонуємо вашій увазі світлини з архіву НародUA, які зафіксували цей таємничий процес.

 

Поява маленької лялі:

 

foto1

foto2

foto_3

 

Деякі майстрині забувають, що коли робиш ляльку, небажано зав'язувати вузлики. Наталка кладе в горщик величезний моток білих ниток і пояснює, чому так:

«Символіка посилюється думкою, що ниточка не обрізається, поки дитина «не народиться», тобто поки лялька не змотається. Це символ нескінченності нашого життя. Так само і хрестик на личку робиться: основна нитка йде і йде, поки лялька повністю не скручена. Це як пуповина, з якою дитина народжується».

Професійна знахідка майстрині - робота з двома нитками одночасно.

«Мені цікаво, щоб нитка йшла без обриву. Щоб не губилася головна ідея - ідея нескінченності», - розповіла Наталка Кузьменко.

 

Поради від майстрині

  • Вам знадобляться клаптики тканини різного розміру та кольору і нитки (біла, а також кольорові – які ви використовуватимете для того, щоб зробити хрест на личку ляльки);
  • Голова мами повинна бути втричі більшою, ніж голова дитини;
  • Стояти лялька буде тільки в тому випадку, якщо її поставити на картонний постамент;
  • Коли робите хрестик, лінія очей може бути на дві-три ниточки більшою. Тоді у ляльки погляд буде більш виразний і чіткий;
  • Дуже важливо, щоб лінія хреста була нижчою від центру обличчя ляльки - це дозволить одягнути головний убір;
  • Можна користуватися голкою, а можна спробувати робити так, як робили наші бабусі (закріплювати, притримуючи ниточку і роблячи петельку - як у в'язанні);
  • Чим ширшим є хрест, тим більша ймовірність, що він сповзе, тому потрібно добре його фіксувати;
  • Інколи мотанок роблять із великими грудьми. Така лялька стане гарним подарунком жінці, яка щойно народила дитинку. За словами Наталки Кузьменко, така лялька діє як замовляння, щоб швидше прибувало молоко;

Отже, усі таємниці майстриня не захотіла розкривати, але дещо все ж вдалося зафотографувати.

VL1

Щоб зробити голівку великої лялечки, потрібно скрутити клаптик тканини в трубочку, а тоді згорнути його і заховати в біле полотно.

VL2

 

VL3

 

VL4

А так робиться хрест

 

VL6

 

VL7

 

VL8

 

Ще мить - і лялечка уже у вишиванці, спідничці і навіть у мереживному фартушку

 

VL9

 

VL10

 

Майстриня прилаштовує косу навколо голівки

 

VL11

 

VL13

 

Останні штрихи і лялечка готова!

Поділіться з друзями: